Vinger aan de pols bij' Sabewa' Showband Sas van Cent mag van gemeente niet naar de Leutfabriek Toch containers voor plastic afval in Sluis Beginnend dementerende ouderen op zoek naar herinneringen ZEEUWS-VLAANDEREN 9 Beginnend dementerenden laten focussen op wat ze nog wél weten. Dat doet Feest van Herkenning. Zestig mille voor kindervakanties na quiz Kiwanis Aap, noot Mies, Wim, zus, Jet, Teun, vuur, Gij s, lam, Kees, bok." Bij alleen nog maar de aanblik van een ouderwets leesplankje, somt Maatje Bersee moeiteloos de bijbehorende woorden op. Pre cies zoals ze dat vroeger op school heeft geleerd. Maatje en haar vier medebe woonsters van verpleeghuis Bach- ten Dieke in Terneuzen zijn be ginnend dementerend en krijgen bezoek van Ina Magermans van het Feest van Herkenning. Een Zeeuws project waarbij vrijwilli gers een themakoffer met oude spulletjes meenemen, waardoor herinneringen naar boven ko men. „Je ziet dat mensen elkaar dingen helpen herinneren", zegt Ina. „Drie jaar geleden zijn we be gonnen met vier koffers. Nu zijn het er twintig", illustreert ze het succes. „En er komen nog steeds koffers bij. Als mensen ergens vaak naar vragen, doen we daar wat mee. En het is zo leuk om mensen spontaan te zien reage ren op wat er uit de koffers komt." Zo is er een gereedschaps koffer, Sinterklaaskoffer en huis- houdkoffer. In totaal doen der tien Zeeuwse musea mee en de vrijwilligers gaan met liefde alle woon-zorgcentra langs, die er be langstelling voor hebben. Er komt vanaf volgend jaar, januari dus, zelfs een nieuw project met muziek van vroeger. Ina is van het Schoolmuseum in Terneuzen. Ze heeft daarom een koffer met oude schoolspul len meegenomen, waar ze leven dig over vertelt. Iedereen kent het leesplankje, maar er moet even worden nagedacht over een hou ten doosje. „Wie had er zoiets en wat is het ook alweer?", vraagt Ina terwijl ze het openschuift en de inhoud laat zien. „Een pennen- 'Je ziet dat mensen elkaar ook dingen helpen herinneren' doosje", roept Jaantje Sol spon taan uit. Het pennendoosje, een leitje en een griffel, kroontjespen nen en een inktlap zorgen met een voor gespreksstof. „We wa ren thuis met zijn tienen en het was altijd vechten om de kroon tjespen", zegt Lideweij Faas met een. „Dan moest moeder ertus sen komen, want iedereen wou ermee schrijven." Ook schrijven met een kroontjespen kan ieder een nog steeds, soms tot eigen verbazing. Als Ina een plechtig klinkend schoolreglement opleest waarin kinderen werden verzocht zich 'vredig en zedig' te gedragen en 'geen kind te laat mocht komen' wordt er flink gelachen. Want niet iedereen was even zoet „Ik kwam wel eens te laat en was niet een van de braafsten", biecht Lideweij op. „Ik was nooit vals. Maar ik klom ook wel eens in bo men", voegt ze er op het laatst fluisterend en ondeugend la chend aan toe. HULST. B en W van Hulst moeten goed in de gaten houden dat de kosten van het samenwerkingsver band Sabewa, dat belastingen int voor een aantal Zeeuwse gemeen ten en het waterschap, de komen de jaren niet de pan uitrijzen. Sabewa verrast de Hulster raad tot nu toe alleen met financiële te genvallers, stelden diverse leden van de commissie middelen. Wet houder Adri Totté (financiën) ont kende niet dat Sabewa de afgelo pen jaren met aanloopproblemen kampte. Maar hij betoogde ook dat aansluiting bij Sabewa Hulst ook dit jaar nog zo'n 8o tot 85 mil le oplevert. Mochten meer Zeeuw se gemeenten zich bij het samen werkingsverband aansluiten, dan kan dat bedrag oplopen. Mooi, vond de commissie. Maar ze drukten Totté toch op het hart de vinger aan de pols te houden. Als de voorgespiegelde voordelen in een nadeel uitmonden dan wil de Hulster raad eventueel uit Sabe wa kunnen stappen. Sluise raadsle den droegen wethouder Jack Werkman ook op om er bij Sabe wa 'bovenop te blijven zitten'. In Terneuzen was er ook veel kritiek op Sabewa. Wethouder Frank van Hulle schatte het voordeel nog al tijd op een kleine twee ton. TERNEUZEN. De komende vijfjaar gaan jaarlijks 52 gezinnen met kansarme kinderen op vakantie naar Marina Beach bij Hoek. Serviceclub Kiwanis Zeeuws- Vlaanderen stelt voor dat doel zes tig mille beschikbaar. Met dat be drag is de helft van de kosten be taald, de andere helft is voor reke ning van Oostappen Vakantiepar ken. Victor de Coninck mocht na mens het Nationaal Fonds Kinder hulp de cheque in ontvangst ne men, voorafgaand aan de jaarlijk se Kiwanisquiz in het Schelde- theater. De opbrengst van die quiz dekt ruimschoots de 'kidsva- KANSiekosten' voor dit jaar. Het team van Brugge de Vleeschou- wer Advocaten won de quiz. 'Gebruik van de Leutfabriek door de showband is niet aan de orde', stellen B en W. De show band verruilt het Sasse multi functioneel centrum De Statie voor de Leutfabriek. Daar zit de pijn. De Leutfabriek - opgericht voor carnavalsbouwers én ook muziekgroepen - mag De Statie niet beconcurreren, aldus wet houder Frank van Hulle. Jan Vinke, voorzitter van de Leutfabriek, is verbaasd over het B en W-besluit dat hij zonder overleg op z'n bordje kreeg. De Leutfabriek mag volgens hem on derdak bieden aan muziekgezel- Het zint het college van B en W niet dat multifunctioneel centrum De Statie in Sas klant verliest aan de Leutfabriek schappen als showband Sas van Gent. Vinke heeft het idee dat de gemeente ermee in de maag zit dat De Statie 'klanten' verliest. Dat heeft de gemeente deels aan zichzelf te wijten, stelt hij, omdat zij het oude verenigingsgebouw De Speye aan een commerciële partij heeft verkocht, zonder de bestemming eraf te halen. Vinke en Van Hulle hopen el kaar snel te spreken. Carine Goet- hals van de showband maakt zich niet druk. „Wij hebben een huurcontract met de Leutfabriek. We gaan 1 november over." In de Leutfabriek krijgt de showband alle ruimte voor zichzelf, voor re petities en ook opslag. Drankkartons mogen vanaf 1 ja nuari bij het plastic worden ge gooid. Reden voor veel gemeen ten om de manier van ophalen on der de loep te nemen. In Sluis kun nen inwoners hun plastic - en straks dus ook hun drankkartons - eens in de vier weken aan de weg zetten. B en W wilden daar eens in de drie weken van maken, in de hoop dat er dan meer wordt opgehaald. De collegepartijen deden een ander voorstel: vasthouden aan vier weken en het daarmee uitge spaarde geld steken in de plaat sing van containers bij onder meer supermarkten. Het idee, dat wethouder Christiane van de Vij ver niet omarmde, kreeg de steun van alle fracties, op D&T na. „We kunnen dat geld beter steken in voorlichting", meende raadslid Ar nold Scheppers. „Bovendien zit zo'n container zo vol." De nieuwe situatie geldt voor een jaar; daarna wordt er geëvalueerd. ZATERDAG 24 OKTOBER 2015 Ina Magermans van het Schoolmuseum laat een oud leesplankje zien aan Henny Faas, die het nog goed herkent van school, foto Peter Nicolai 'Dat ken ik nog wel door Sophie Stockman Ina Magermans vrijwilligster door Harmen van der Werf SAS VAN GENT De Leutfabriek in Sas van Gent, gevestigd in de vroe gere Vlaanderenhandel, is weer eens op de vingers getikt door het Terneuzense college van B en W. De huisvesting van showband Sas van Gent in de Leutfabriek zint B en W deze keer niet. Eerder was er gedoe over een bedrijfs feest. door Martijn de Koning OOSTBURG. Het ophalen van plas tic en drankkartons blijft in de ge meente Sluis eens in de vier weken plaatsvinden. Er komt wel een aan tal containers waar mensen hun zakken ook in kwijt kunnen, bepaal de de Sluise gemeenteraad donder dagavond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 119