Waterspecialist kan dokter zijn Kindervilla Hulst onder paraplu Kinderopvang I 8 ZEEUWS-VLAANDEREN Jaap in Irak Figuranten griezeltocht gezocht Nieuwe snoezelruimtes Wij doen iets tegennatuurlijks, wij zoeken juist de plekken op waar het niet goed gaat In de regio Op zoek naar eten op strand en in duin Reünie jubilerende harmonie Sint Cecilia Stiltewandeling op Dag van de Stilte Mijn dorp, mijn stad A Zeeuws-Vlaming Jaap Scheele verruilde zijn baan als afdelingshoofd bij de gemeente Sluis voor een rol als hulpverlener bij noodhulporganisatie Medair. Sinds januari vertoeft hij in Noord-Irak. Jaap bericht in deze rubriek over zijn werk in vluchtelingenkampen in Koerdistan. Het leven als noodhulp werker slingert je nog al eens heen en weer als ik eerlijk ben. In ja nuari 2015 kwam ik binnen als een waterspecialist, maar ik ging al snel aan de slag in een groot re gistratieproject. Om een paar maanden later een nieuwe vesti ging in Kirkuk te gaan opzetten. En sinds een paar weken kan ik nu ook zeggen als 'dokter' ge werkt te hebben. Afgelopen weken was mijn collega, een arts uit Engeland die ons mobiel medisch team leidt, op verlof. Ik mocht zijn taak over nemen. En dan word je als ras echte, in asfalt en beton denken de ingenieur ineens aangezien voor 'dokter'. Gelukkig voor de vluchtelin gen hoefde ik niet aan de behan delingen zelf toe te komen. Ik was toch enorm opgelucht toen mijn collega terug was! Het zijn namelijk ook medisch gezien spannende weken in Irak. Er heerst in de zuidelijke helft van het land cholera. Alles is erop ge- richt verspreiding naar het noor den te voorkomen. De beste voor zorgsmaatregelen zijn: schoon drinkwater en goede sanitaire voorzieningen. Helaas was het niet zo dat haar terugkeer een iets rustiger periode voor mij inluidde. We zijn volop bezig met de voorbe reiding voor 2016. Terwijl we de verschillende scenario's schets ten, viel het me ineens op hoe te gennatuurlijk een noodhulporga nisatie is. Overal zie je dat mensen ge hecht zijn aan wat ze kennen, ze dragen hun comfortzone als een oude jas. Kijk maar naar de reac ties in Nederland op de komst van vluchtelingen: veel mensen hebben er zelf waarschijnlijk wei nig mee te maken, toch zijn ze al lemaal bang dat er iets zal veran deren. Ook bedrijven zoeken die plekken op waar het veilig en sta biel is. En dan de humanitaire sector, die doet precies het omgekeerde: wij zoemen in op de donkerste scenario's en zoeken plekken op waar het niet goed gaat. De voorbereiding is heel di vers. We ontvangen collega's uit Nederland die aan fondsenwer ving doen. We maken plannen om onze vestigingen zo te posi tioneren dat we de verwachte vluchtelingenstroom straks goed kunnen bedienen. We moeten de huidige vluchtelingen kun nen blijven helpen én voldoende flexibel zijn om in te kunnen springen op de nieuwe. En voor mij persoonlijk houdt het in: veel lezen en besprekingen bij wonen, om te weten waar dor pen verwoest worden, waar luchtaanvallen zich concentre ren, waar vluchtelingen wel of niet toegelaten (zullen) worden en welke donoren geld beschik baar hebben. Misschien komt het door het praten over geld en donoren dat ik me ineens bedenk dat ik van avond nog snel mijn verlanglijst je moet inleveren voor het loot jes trekken voor Sinterklaas straks. HULST. Kindervilla Reyntje in Hulst gaat met ingang van volgend jaar op in Kinderopvang Zeeuws-Vlaan- deren/Foxkidz. De samensmelting maakt het eenvoudiger om aan steeds strengere wet- en regelge ving te voldoen. Reyntje kan vanaf 1 januari, mocht dat eens nodig zijn, een be roep doen op het personeelsbe stand van de stichting Kinderop vang, terwijl de achttien medewer kers van de Kindervilla eventueel elders kunnen invallen. De perso neelsleden - inclusief de eige naars, het echtpaar Mahu - blijven aan Foxkidz Villa Reyntje verbon den. De dienstverlening zal door de samensmelting alleen verbete ren, onderstrepen Villa Reyntje en de stichting. Reyntje biedt momenteel 165 kinderen van 0 tot en met 12 jaar opvang per uur. Met Foxkidz biedt Kinderopvang Zeeuws- Vlaanderen sinds kort ook opvang per uur (in plaats van per dagdeel) aan. De kinderopvangorganisaties nemen per 1 november het peuter speelzaalwerk in Hulst over. De peuterspeelzalen die nu onder Kindervilla Reyntje vallen, zullen over anderhalve week al onder de overkoepelende stichting ressorte ren. Voor bezoekers van zowel peuterspeelzalen als Villa Reyntje verandert er niets. CROEDE Gids Soan Lan Ie neemt belang stellenden zondag mee op een cu linaire wandeling op het strand en door de duinen van Groede. Deelnemende wandelaars gaan op zoek naar eetbare zeevruchten en plantjes en verwerken die in restaurant De Deining in een lunch. Vertrek is om 9.45 uur bij De Deining aan de Zeeweg. Deel name kost 12,50 euro, kinderen vanaf 5 jaar betalen 5,50 euro. Aan melden kan via 06-40415686. 1,50 Voor 1,50 euro kunnen mensen met een verstandelijke beperking morgen meedoen aan het open muziekcafé van Hulst voor Elkaar. In het Rode Kruisgebouw aan de Tabakstraat in Hulst is er muziek, bingo en er wordt gedanst en meegezongen. Aanvang 20.00 uur. KLOOSTERZANDE De Koninklijke Harmonie Sint Ce cilia uit Kloosterzande bestaat 150 jaar en viert dat het hele jaar met allerlei activiteiten. Vandaag is er een reünie voor leden, oud-leden en bevriende muziekverenigin gen in hotel De Linde. Het college van B en W is ook present. Rond het middaguur geeft de harmonie een concert met koperensemble The Magnificent Seven, het saxo foonkwartet en jeugdensemble. Dj Esli zorgt voor dansmuziek. AXEL Personnalités et Relations Humai- ne Nederland houdt zondag, op de nationale Dag van de Stilte, een stiltewandeling in Axel. De start is 14.30 uur bij sauna Aqua- via aan de Polenstraat. Onderweg worden enkele oefeningen ge daan. Afsluiting is rond 16.30 uur met koffie en thee. Inschrijven kan via jacqueline.hermans@ prh-nederland.nl of 0115-697300. TERNEUZEN Binnenkijken bij Bachten Dieke Woonzorgcentrum Bachten Dieke in Ter- neuzen zet vandaag van 10.00 tot 16.00 uur de deuren open voor buren en omwo nenden. Het doel is hen kennis te laten ma ken met het zorgcen trum en te laten zien wat Bachten Dieke te bieden heeft. Er zijn kraampjes met kaar ten, snuisterijen, ge rookte paling en er kan geproefd worden uit de keuken van Bachten Dieke. Ook kunnen belangstellen den bij een zorgadvi- seur informatie inwin- KLOOSTERZANDE nen over de verschil lende woonvormen, zo als huren met zorg. TERNEUZEN Beeldende kunst Beeldend kunstenaar Erik van Houten (foto) uit Retranchement ex poseert vanaf 26 okto ber in de Passerelle, stadhuis Terneuzen. De expositie is tot en met 7 december te zien tijdens de ope ningstijden van het stadhuis aan Oostelijk Bolwerk 4 in Terneu- AXEL Turninstuif Gymnastiekvereniging Voorwaarts Axel houdt woensdagmid dag een turninstuif voor basisschoolkinde ren. De sportieve acti viteit wordt gehouden in sporthal 't Sportuus aan Oud-Oosteinde 1 in Axel en duurt van 13.30 tot 15.00 uur. Meedoen kost drie eu ro en opgeven kan nog tot maandag 26 oktober via email: diverhelst@zeelandnet.nl Evenementencomité Promoot Kloosterzande houdt vrijdag avond 30 oktober een gratis Hallo- weentocht voor basisscholieren. In deze wandeltocht door de bos sen aan de Hulsterweg en rond om de Hof te Zandkerke zijn ver schillende verrassingselementen verwerkt (waarbij de jongste kin deren worden ontzien). Inschrij ven kan vanaf 18.30 uur bij hotel de Linde aan Hulsterweg 47. De tocht begint om 19.00 uur en aan sluitend is er een Halloweenbal. Kinderen kunnen een prijs win nen voor de mooiste vermom ming. De organisatie is nog op zoek naar figuranten van alle leef tijden. Opgeven kan via octave@zeelandnet.nl. CLINGE. Tragel Zorg is twee nieuwe snoezelruimtes rijker. Cliënten Mar leen (links) en Veronique (rechts) zijn daar heel blij mee. Als haar bege leiders Marleen op het warme waterbed leggen, is ze nog wat ver krampt, maar ai snel ontspant ze haar benen en kijkt ze gelukzalig voor zich uit. Veronique zit tevreden te spelen in de warme stoel, die zich naar het lichaam vormt. „Het tot rust komen gaat heel snel zeg, ondanks de drukte in de ruim te", constateert een omstander. Volgens begeleider Irene is het in een an dere houding zitten of liggen en het tot rust komen of juist alert maken ideaal om ontspannen te raken. In de woonkamer lukt dat cliënten door gaans zelf niet zomaar. Twee woningen op het Sterreterrein in Clinge hebben nu een snoezelruimte. foto Peter Nicolai ZATERDAG EEDE. Victoria dool hof, 19.00 uur: Hal loween dooltocht; HEIKANT. Café Du Commerce, 14.30 uur: Kermisschie- ting; 21.00 uur: Ker- misbal; HULST, 't Kruispunt, 20.00 uur: Muziek café voor mensen met een verstande lijke beperking; Den Dullaert, 10.00 uur: Woon- en bouwbeurs; 's Landshuis, 19.30 uur: Nacht van de Nacht; KLOOSTERZANDE. De Linde, 14.00 uur: Reünie konin klijke harmonie St. Cecilia in kader 150 jarig bestaan; OOSTBURG. The La ne, 22.00 uur: Con cert Grüngeback (Pearl Jam Unplug ged); OSSENISSE. Hof ter Nesse, 19.30 uur: Kaarten; SINT JANSTEEN. Wijk Oversprong II, Carmen, 9.00 uur: Garage sale; SLUISKIL. Voetbal veld, 15.00 uur: Piet Spruit loop over di verse afstanden; SPUI. De Drie Ge- hughten, 19.30 uur: Kinderbingo; TERHOLE. Kerk, 20.00 uur: Jukebox concert fanfare Ex celsior en popkoor Akkoord; TERNEUZEN. De Ka meleon, 10.00-13.00 uur: Rommel markt; Cremato rium, Bellamy straat, 10.00-17.00 uur: Open huis; Oud Ter- neuzen, 19.00 uur: Nacht van de Nacht; Buurthuis De Hoeve, 9.30 uur: Vogelbeurs; Buurt huis De Zeemeeuw, 14.00 uur: Prijskaar- ting; VOGELWAARDE. Ca fé 't Karrewiel, 18.00 uur: Halloween; ZONDAG HULST. De Lieve, 14.30 uur: Uit op zondag met zange res Ingrid; Den Dul laert, 10.00 uur: Woon- en bouw beurs; KLOOSTERZANDE. Café de Kastanje, 14.00 uur: Kaarten; OOSTBURG. Ledel- theater, 15.00 uur: Documentaire Bra ziliaanse Koorts, met filmmakers; SPUL Voormalige kerk, 13.30 uur: Open huis vrijmet selaarsloge; WATERLANDKERK JE. 't Kerkje, 14.30 uur: Koffieconcert duo Mandolino.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 118