Vluchtelingenwerk vergt extra geld J Ook de metaalsector krabbelt uit het dal Selectief lekken alstublieft Trein SP en PSR pleiten voor volle 2 ZEELAND De Rijksrecherche onderzoekt lekken in de raad Vlissingen. De SP brak de stilte over de verdenkingen. COMMENTAAR Het komt niet zo vaak voor, dat een gemeente aangifte doet tegen raadsleden wegens een schending van de vertrouwelijkheid. In Vlissingen is het zo ver geko men. Zolang deze pijnlijke kwestie in onderzoek is, past uiterste voorzichtigheid met oordelen. Maar één ding is al wel zeker. De verhoudingen in de Vlissingse gemeentepolitiek zijn grondig verpest. Anders komt het niet tot een aangifte door burgemeester Letty Demmers. Dan is een vriendelijk gesprek ge noeg om het front te sluiten en samen verder op te trekken. Voor een goed bestuur is het nodig dat gemeenteraadsleden zo nu en dan op basis van vertrouwe lijkheid worden bijgepraat. Bij voorbeeld als het om personen gaat of over een positie van de ge meente ten opzichte van markt partijen. Dit soort vertrouwelijk heid heeft niets te maken met achterkamertjespolitiek of gebrek aan transparantie en moet dus al tijd worden gerespecteerd. Verder zijn er kwesties waarvoor iedereen zijn eigen ideale moment van publiciteit heeft. Soms is het handig om dan te 'lekken' naar de pers. Dat hoort bij het poli tieke spel. Maar wie dit te vaak doet, maakt zich onmogelijk. Wie totaal geen respect heeft voor de besloten dynamiek van het ge meentebestuur, kan zich beter geheel afzijdig houden. Raadsleden moeten strikt vertrouwelijke kwesties voor zich houden De jaarlijkse bijdrage van de vijf gemeenten is nu in totaal ruim 2,1 ton. Er wordt rekening mee gehouden dat daar volgend jaar bijna 85.000 euro bij moet. De colleges van B en W in gemeen ten als Goes en Noord-Beveland zijn daar al mee akkoord. Goes betaalt als grootste ge meente het meest: volgend jaar so wieso 89.000 euro. Met de ver wachte verhoging erbij wordt dat 125.000 euro. Voor de kleinste gemeente, Noord-Beveland, is dat dan 12.500 plus maximaal 5000 euro. Voor Ka- pelle gaat het om 23.000 plus 92000 euro. Borsele en Reimers- waal betalen volgend jaar elk 44.500 plus maximaal 17.700 euro. De Stichting Vluchtelingenwerk heeft tot komend voorjaar de tijd om te bekijken of het extra geld echt nodig is of dat wellicht met minder extra geld kan worden vol staan. Vluchtelingenwerk behartigt de belangen van vluchtelingen en asielzoekers vanaf het moment van binnenkomst tot en met de in tegratie in de samenleving. Op de Bevelanden houdt de stichting zich vooral bezig met maatschap pelijke begeleiding van binnenko mende asielzoekers en inburge ring van vluchtingen die te horen hebben gekregen dat ze mogen blijven. De grotere instroom van asiel zoekers bezorgt niet alleen Vluch telingenwerk meer drukte, de ge meenten zelf moeten zich er ook extra voor inspannen, bijvoor beeld voor het huisvesten van mensen die een verblijfsvergun ning hebben gekregen. De Beve landse gemeenten hebben nog nie mand in dienst die zich daar spe ciaal mee bezighoudt. Dat moet nog gebeuren, zo blijkt uit de stukken. Voor het eind van het jaar trekken de ge meenten daar geld voor uit. Almanak Wat zou het toch mooi zijn, als je ook in Zeeuws-Vlaanderen gewoon op een trein zou kunnen stappen. Had den ze gelijktijdig met de Westerschel- detunnel ook maar een spoorlijn aan gelegd. Een andere mogelijkheid zou zijn: herstel van de aloude spoorver binding Terneuzen-Hulst-Mechelen. Helaas, het landje apart kent slechts twee goederenlijntjes in de Kanaalzo ne. Al is dat niet overal bekend. Pers bureau ANP meldde donderdag na het treinongeval bij Axel alert: 'Om dat het ongeluk plaatsvond op een goederenspoorlijn ondervonden trein reizigers in Zeeland geen hinder'. Vrijwilligers in overvloed De gemeente Kapelle heeft niet te klagen over de medewerking van de ei gen inwoners bij de op vang van vluchtelingen. Aan de oproep voor vrij willigers is ruim gehoor gegeven. Zowel particulie ren als kerkelijke instellin gen hebben zich gemeld om te helpen bij de crisis opvang voor 72 uur. In totaal lieten meer dan honderdvijftig mensen we ten graag te willen helpen. Een groot deel van de vrij willigers is op een wacht lijst geplaatst. Zwerfpunt voor kinderboeken Aan de Oostvest 3 in Sint-Maartensdijk is sinds deze week een kinder- zwerfboek-station geves tigd. Dat is een plek waar kinderen boeken kunnen ophalen of juist achterla ten, zodat andere kinde ren ze kunnen lezen. Op de website www.kin- derzwerfboek.nl kunnen gratis stickers worden be steld die op de boeken kunnen worden geplakt. Aan de hand van een spe ciale zwerfcode kunnen kinderen hun gedoneerde boek(en) zelfs volgen. Barbier klaar voor Movember November wordt weer snorrenmaand in Zierik- zee. Onder de noemer ZZ Movember hebben barbier Mark Koorneef, café De Biet en reclamebureau ïouur de handen ineenge slagen. Doel is met het la ten staan van 'de snor' zo veel mogelijk geld in te za melen voor onderzoek naar teelbalkanker. De ac tie begint zaterdagavond 31 oktober met een 'shave off in de barbershop aan de Hoofdpoortstraat. www.zzmovember.nl. Eerste paal bij Cederhof In Kapelle is gisteren de eerste paal paal de grond in gegaan voor de nieuw bouw bij de Cederhof. In het gebouw komt het nieuwe woonzorgcom plex. Dat complex zal be staan uit dertig apparte menten. Behalve de wo ningen komt in het ge bouw ook een apotheek- houdende huisarts. Het nieuwe complex krijgt een rechtstreekse verbinding met het naast gelegen zorgcentrum Ce derhof. De SP schendt de be slotenheid van het presidium door pu bliekelijk te praten over het justitieel onderzoek naar schending van de vertrouwelijkheid. Dat vindt de meerderheid in de gemeente raad van Vlissingen. Donderdag avond veroorzaakte SP-fractie- voorzitter Sjaak Rijkse commo tie door in de rondvraag de aan gifte bij justitie aan de orde te stellen. Dat gaf commotie, maar burgemeester Demmers ant woordde toch. Het Openbaar Mi nisterie heeft de aangifte en het bewijsmateriaal overgedragen aan de Rijksrecherche, meldde zij. Dat was voor het eerst dat het justitieel onderzoek naar lekken vanuit de raad in de openbaar heid kwam. Tot dan was er enkel in het presidium, het overleg met de fractievoorzitters, over ge sproken. En de vergaderingen van het presidium zijn besloten. „Het komt toch wel in de openbaarheid. De verhoudingen in de raad worden steeds kramp achtiger. Wij vonden nu het mo ment om dit te doen", zegt Rijk- se. SP-collegegenoot Partij Sou burg Ritthem steunt die zet. Om dat de 'hoofdverdachte' van het lekken uit geheime beraadslagin gen, Pim Kraan (POV), donder dag reageerde dat „er wel acht of negen raadsleden bij het onder zoek betrokken kunnen zijn". Die verdachtmaking wil Alex Achterhuis ver van zijn fractie houden. ,„Wij willen ons distan tiëren en pleiten daarom voor openbaarheid rond dit onder zoek. Dit komt de sfeer in de raad niet ten goede." De aangifte is in augustus ge daan, nadat het college de fractie voorzitters had gevraagd in hun fracties na te gaan wie er met derden had gecommuniceerd over de onderhandelingen rond de verkoop van de Timmerfa briek. Rijkse: „Er hebben zich vier mensen gemeld. Kraan is er in het presidium voor uit geko- Zeeland telt tientallen metaal bedrijven. Een aantal profiteert van de groeiende bedrijvigheid in de haven van Vlissingen voor de bouw van windparken op zee. Traditioneel loopt de omzet in de metaal terug in het derde kwartaal. Als gevolg van de zo mervakantie daalt het aantal bin nenlandse orders en slinkt het bedrijfsresultaat. Ook dit kwar taal gebeurt dat, maar het aantal orders is nu slechts 2 procent ge daald. Andere jaren was dat 4 procent. De export stijgt. Bijna 30 pro cent van de metaalbedrijven heeft beter geboerd. Bij 42 pro cent zijn er meer buitenlandse orders gedaan. Ook de werkgele genheid neemt toe. Van de res pondenten heeft 17 procent meer vast personeel aangesteld ten op zichte van het tweede kwartaal van dit jaar, terwijl bij 7 procent van de bedrijven het aantal vaste medewerkers is afgenomen. De vooruitzichten voor het vierde kwartaal zijn 'voorzichtig positief. door Henk Postma GOES De gemeentelijke bijdragen aan de Stichting Vluchtelingenwerk Zeeland gaan omhoog, naar ver wachting met veertig procent. Oor zaak is de aanhoudende stroom vluchtelingen. Dat blijkt uit een ad vies van de WIZ, het samenwer kingsorgaan van de vijf Bevelandse gemeenten voor werk, inkomen en zorg. Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE SINT-MAARTENSDIJK ZIERIKZEE KAPELLE SP wrijft door Claudia Sondervan Raadslid Marien Weststrate (Leefbaar Reimerswaal) voerde in 2007 een werkstraf uit in de keuken van zorgcentrum Ter Weel in Krabbendijke na het lekken van vertrouwelijke informatie, archieffoto Willem Mieras door Frank Balkenende VLISSINGEN. Het gaat wat beter in de metaal. De groei in het derde kwartaal is heel behoorlijk, blijkt uit een economische barometer van de Koninklijke Metaalunie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 109