Tekening vluchtelingkind maakt veel los bij politie Dasja is vóór asielzoekers; dus moest ze onder politiebegeleiding naar huis 8 NIEUWS De avond was bedoeld om de meningen in Steenbergen te peilen. Het werd een manifestatie tegen asielzoekers. Andersdenkenden kwamen niet, zei den niets, of wer den uitgejouwd- Wat ging er fout? Zowel deelnemers als de organisatie treft blaam, stel len hoogleraren. Van organisator Sander Booij krijgt de woensdagse bijeenkomst in de Steenbergse sporthal 't Cromwiel het predikaat 'gewel dig'. Intimiderend? „Zeer zeker niet. Er liepen ook vrouwen met kinderwagens mee met de protest mars naar de sporthal", zegt Booij, actief voor de PW en voor actie groep AZC Alert. „De emoties in de zaal liepen hoog op omdat men sen zich niet gehoord voelen." Maar voorstanders van de op vang van vluchtelingen uitjou wen, hoort dat wel in een nor maal debat? Volgens Booij kwam het doordat de inspreker in kwes tie, Dasja Abresch, een vergelij king met nazi's trok. „En bij de burgemeester lag het aan de ma nier waarop hij zich opstelde. Hij probeerde vanaf het begin alles te sussen." Booij wil wel toegeven dat er een aantal 'bedenkelijke woorden' zijn gevallen, maar al met al was de inspraakavond vol gens hem democratie in optima forma. Niet iedereen deelt die me ning. Volgens Evelien Tonkens, hoogleraar Burgerschap aan de Universiteit voor Humanistiek, werden de regels van de democra tie in West-Brabant juist met voe ten getreden. „Wat mij opviel was dat de tegenstanders zo weinig be reid waren om echt van gedach ten te wisselen. Voorstanders kre- 'Tegenstanders waren weinig bereid om van gedachten te wisselen met voorstanders' gen nauwelijks de kans om te pra ten. Dat hoort toch bij de basisre gels van democratie." Volgens Ton kens houden sommige Nederlan ders er een wat beperkte interpre tatie van vrijheid van meningsui ting op na. „Ook meningsvorming en meningsherziening horen er bij." Niet alleen de joelende deel nemers, maar ook de gemeente Steenbergen had beter moeten we ten. Dat stelt Marcel Boogers, hoogleraar regionaal bestuur in Twente. „Dit was een hele slechte bijeenkomst. Als je mensen in een grote sporthal bij elkaar zet, zijn het de hardste schreeuwers die het podium pakken. Voorstanders voelen zich zo geïntimideerd dat ze hun mond maar houden. Daar door was het gewoon een protest bijeenkomst, gefinancierd met pu bliek geld." Veel beter was het vol gens Boogers geweest als de men sen in kleine groepjes met elkaar en hun bestuurders het gesprek waren aangegaan. Dat gebeurde vorige maand bijvoorbeeld in Gou da, waar een vergelijkbaar onder werp werd besproken. Iedereen kon zijn zegje doen, wanklanken waren er nauwelijks. Boogers: „Dan krijg je de kans om echt ideeën uit te wisselen, en kom je veel eerder tot een redelijk ge sprek." Gemeenten verzuimen wat dit betreft om van het verle den en van elkaar te leren, stelt de hoogleraar. Volgens PW'er Booij volgen er nog genoeg momenten waarop de voorstanders in Steenbergen zich kunnen uitspreken. „Er wordt ook een enquête gehouden onder de inwoners van de gemeente. En mailen naar een raadslid kan al tijd." Dat de bijeenkomst zin heeft gehad, staat voor hem als een paal boven water. „Ik geloof niet dat in Steenbergen nog een azc komt." ROTTERDAM. Politieagenten zijn doorgaans heel wat gewend. „Maar deze kindertekening raak te onze collega's echt", zegt een woordvoerder van de politie Rot- terdam-Charlois. De agenten zet ten de foto dan ook op Twitter, met de hashtags #hardewereld en #indrukwekkend. Het ver haal achter de tekening: de snoei harde indrukken die de gevaarlij ke reis over de Middellandse Zee heeft gemaakt op een vluch telingenkind. Een agente van team Charlois zag de tekening hangen op een muur vol kleur platen bij de nieuwe registratie- plek voor asielzoekers in de Rot terdamse Beverwaard. Daar re gistreert en identificeert de poli tie nieuw aangekomen asielzoe kers. Omdat de vluchtelingen en hun kinderen soms een tijd moe ten wachten tussen alle hande lingen op het politiebureau door, heeft het Rode Kruis voor tekenspullen gezorgd. Een van de kinderen gebruikte de potlo den om een bomvol bootje op zee te tekenen, met daarbij dren kelingen in het water, gedachten aan de dood en, zo lijkt het, een Nederlandse rechter. De teke ning werd eerder deze week gemaakt, maar wie de tekenaar is, hoe oud hij of zij is en waar het kind vandaan komt, kan de politie niet meer achterhalen. De vluchtelingen zijn maar een paar uur op het registratiecen trum, daarna gaan ze weer terug naar een crisis- of noodopvanglo- catie ergens in Nederland. Door de enorme instroom van vluch telingen zal ook dit kind waar schijnlijk pas op z'n vroegst over vijf maanden weten of hij of zij in Nederland mag blijven. En of de boottocht over zee niet tever geefs is geweest. „Die harde kern van tegenstan ders is bang dat asielzoekers vrou wen gaan verkrachten, maar tegen mij schreeuwen ze 'daar moet een piemel in'. Het staat allemaal haaks op elkaar. Echt, de zwartste kant van Steenbergen heeft zich la ten zien", vertelt ze een dag later. Abresch durfde het aan om in het hol van de leeuw te pleiten voor de opvang van vluchtelingen. Gejoel, geschreeuw en middelvin gers waren haar deel. De Steen bergse bleef opvallend rustig on der het verbale geweld. „Ik had het verwacht en was voorbereid. Daarom deed het me weinig. Maar als je er over nadenkt, maakt het me alsnog verdrietig." Het was de bedoeling dat niet alleen het voormalige raadslid Abresch (ze zat een aantal jaren in de raad namens lokale partij Door!) maar ook vier andere voor standers van asielopvang zich woensdag zouden uitspreken. „He laas, deze vier hebben zich kort voor aanvang afgemeld. Ze durf den het niet aan. Ik wilde niet zwichten voor de druk. Het moet in dit land mogelijk blijven om je verhaal te kunnen doen." Ze kreeg met verbaal geweld te maken, maar in de nacht van vrijdag op za terdag ging de ruit in de voordeur van de familie Abresch aan digge len. „Gelukkig lagen we te slapen en hebben we niets gemerkt. Maar ik neem aan dit een bewuste actie is geweest." Abresch is voor asielopvang, maar dat wil volgens haar niet zeggen dat er zeshon derd mensen onder één dak moe ten worden gehuisvest. Ze werd woensdag na haar speech onder politiebegeleiding naar huis ge bracht. „Ik vroeg me af of ik nog wel in Nederland was. Eigenlijk vond ik het onzin, maar de politie zei dat ze mijn veiligheid niet kon garanderen buiten de sporthal." Toppunt van democratie of banaal protest? door Sander van Mersbergen Evelien Tonkens hoogleraar door Cyril Rosman door Sanne Schelfaut STEENBERGEN. Dasja Abresch haal de zich woensdagavond de woede van honderden aanwezigen in sporthal 't Cromwiel op de hals door zich uit te spreken vóór een asielzoekerscentrum in haar woon plaats Steenbergen. 1 Dasja Abresch foto Marcel Otterspeer Vluchtelingen warmen zich na aankomst in Griekenland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8