Naar school op ie vrije dag Jongeren debatteren als volleerde politici Eerste Zeeuwse op de Spelen, Nel Karelse, overleden tsmm Cliëntenraad ZorgSaam wijst sluiting psychiatrische afdeling af PAAZ in ziekenhuizen Vlissingen en Terneuzen sluiten eerder en worden geconcentreerd in Kloetinge. VLISSINGEN. De psychiatrische af delingen van ZorgSaam in Terneu zen en het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Vlissingen gaan per 1 december dicht. Dat is een maand eerder dan gepland. De sluiting van de psychiatri sche afdeling algemeen zieken huis (PAAZ) in Terneuzen en Vlis singen werd deze zomer al aange kondigd. Ze zijn financieel niet rendabel. Bovendien is in Zeeuws-Vlaanderen een tekort aan psychiaters, omdat mensen niet in Zeeland willen werken. Daarom wordt nu gewerkt met in terim-psychiaters. Die zijn fors duurder. Concentratie op één plek is volgens de ziekenhuizen en zorgverzekeraars de enige oplos sing. Om te zorgen dat mensen ook in de toekomst in Zeeland te recht kunnen voor geestelijke ge zondheidszorg wordt die anders georganiseerd. Alleen op die ma nier kan CZ, de grootste zorgver zekeraar in Zeeland, voldoen aan haar zorgplicht. Uitgangspunt is dat zo veel mo gelijk zorg dichtbij huis wordt ge geven. Zo blijven de poliklinische spreekuren in Goes, Vlissingen, Oostburg, Hulst en Terneuzen. De dagbehandeling in de regio wordt uitgebreid. Verder kunnen men sen straks thuis intensief worden behandeld. Daarvoor worden teams opgezet die meermalen per dag hulp kunnen bieden. Dat alles is erop gericht om opname te voor komen. Voor spoedgevallen en de opvang van verwarde mensen komt er voor heel Zeeland één cri sisdienst (nu zit er nog één in Ter neuzen en één in Kloetinge). De concentratie gebeurt pas op het moment dat het kan, aldus CZ. Mensen die toch opgenomen moeten of willen worden, moeten voortaan naar Kloetinge. De 24 bedden in Terneuzen en de 20 in Vlissingen vervallen. De bedden voor mensen met bijvoorbeeld zware depressies en persoonlijk heidsstoornissen gaan naar Emer- gis in Kloetinge. Emergis breidt het aantal met tien uit (nu zijn er 272 bedden). Mensen met zowel psychische als lichamelijke proble men die in het ziekenhuis moeten Het uitgangspunt is dat geestelijke zorg straks zo veel mogelijk dicht bij huis wordt gegeven worden behandeld, gaan voortaan naar het ADRZ. Die huurt daar voor tijdelijk een pand op het ter rein van Emergis. De cliëntenraad van ZorgSaam wijst sluiting van de psychiatri sche afdeling af. Ze vindt dat er in Zeeuws-Vlaanderen een opname afdeling moet blijven. Ook zet ze vraagtekens bij de voorgestelde aanpak. Ze heeft de directie dan ook negatief geadviseerd. Terwijl uit een onafhankelijk onderzoek dat ze zelf heeft laten doen, bleek dat de huidige situatie 'ongewenst is uit oogpunt van goede zorg'. De Ondernemingsraad van ZorgSaam is wel akkoord met de reorganisatie. De circa dertig be trokken medewerkers komen in dienst van Emergis en behouden hun arbeidsvoorwaarden. www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl VRIJDAG 23 oktober 2015 Geestelijke zorg op de schop door Jeffrey Kutterink OOSTBURG. De leerlingen van basisschool De Berenburcht uit Oostburg waren gisteren vrij. Een toch kwam een deel van hen een kijkje nemen op school. Degenen die naar de buitenschoolse opvang gingen, maakten een uitstapje naar hun nieuwe onderkomen. De Berenburcht verhuisde gisteren de spullen van Den Hoekzak, waar de school een jaar lang huisde, naar het nieuwe multifunctioneel centrum een paar meter verderop. Vandaag ver huist ook de Sint Bavoschool, komende week de buitenschoolse opvang en in januari het consultatiebureau. „We gaan precies de tegengestelde kant op in vergelijking met een jaar geleden", constateerde directeur Jos Dieleman van De Berenburcht. Op de plek van het mfc stond tot vorig jaar immers het gebouw van De Berenburcht. Het maakte de tijdelijke uitwijk naar Den Hoekzak, die binnenkort wordt gesloopt, noodzakelijk, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 78