1926-2015 Hel regent leden bij de Zeeuwse rugbyclubs Eerste Zeeuwse vrouw op de Olympische Spelen (1948) overleden 16 ZEELAND Nel Karelse uit Kortgene liep op de Spelen op tweeënhalve centimeter een bronzen medaille mis. Op de schorren bij Kortgene legde Nel Karelse de ba sis voor een suc cesvolle atletiek- carrière. Met haar vriendinnen sprong ze over de kreekjes. „Als liefhebberij", vertel de ze vijftien jaar geleden aan de PZC, „maar daar heb ik het ver springen geleerd." In de nacht van dinsdag op woensdag overleed Nel Karelseop 89-jarige leeftijd. Karelse zal in de sportwereld herinnerd worden als de eerste vrouwelijke olympiër uit Zeeland. In 1948 nam ze deel aan de Olym pische Spelen in Londen. In de schaduw van Fanny Blan- kers-Koen werd 'Het dappere Zeeuwse meisje', zoals sportschrij- ver Klaas Peereboom haar destijds noemde in zijn olympisch log boek, vijfde bij het verspringen. Die vijfde plaats kwam echter tot stand met bloed, zweet en tra nen vertelde ze decennia later. Op 22-jarige leeftijd stond ze te mid den van de wereldtop aan de start in het Wembley-stadion. Peere boom schreef over haar als 'het meisje dat van de landelijke Zeeuwse sportvelden bijna zon der overgang in een van de groot ste stadions werd gezet'. Die druk voelde ze tijdens de kwalificaties. Het liep voor geen meter. „Ik was ontzettend ner veus. Mijn eerste sprong was on geldig en de tweede sloeg hele maal nergens op. Toen heb ik hulp gekregen van Gerda van de Kade (ook deelneemster aan het verspingen). Ik was helemaal van de kook. Je weet dat er thuis veel mensen aan je denken en met je meeleven. En als het dan niet lukt..." Nel Karelse Gerda van de Kade zorgde voor de juiste focus, waardoor Karelse in haar derde en laatste poging de kwalificatie-eis van 5,30 meter haalde. Ze sprong 5,35 meter. In de finale verbeterde ze zich tot 5,545 meter. Dat was slechts tweeënhal ve centimeter te weinig voor de bronzen medaille. Een beetje te leurstellend, vond ze, omdat haar pr op 5,71 meter stond. Een dag later stond ze op het Engelse gravel voor de 200 meter. In de series werd ze in 26.0 secon den knap tweede achter de Engel se Williamson, die later de zilve ren medaille zou veroveren achter de ongenaakbare Fanny Blan- kers-Koen. In de halve finale ein digde ze op de zesde plaats en dat was onvoldoende voor een finale plaats. Ze maakte ook de mindere kant van de sport mee. In het boek 'Een koningin met mannen- benen' (uit 2003) over Fanny Blan- kers-Koen werd Nel Karelse aange duid als één van de atletes over wie Jan Blankers (de man van Fan ny) twijfels had of ze wel vrouw waren. Het dieptepunt in die con troverse was de manier waarop de jongensachtige Foekje Dillema uit de selectie werd gewerkt. Nel Karelse las het onderdeel over haarzelf in het boek vol ver ontwaardiging, vertelde ze drie jaar geleden. „Ik heb daar absoluut niets van meegekregen. Ik heb al leen prettige herinneringen aan Fanny." Ze schreef de schrijver een brief om hem te vragen de passage in het boek te rectificeren. Volgens haar was dat tot dat mo ment echter niet gebeurd. In 1949 schreef Karelse de eni ge nationale titel op haar naam. Bij afwezigheid van Blan- kers-Koen werd ze Nederlands kampioen op de 200 meter. Niet veel later eindigde haar atletiekcar- rière vanwege knieproblemen. Ze vond haar vertier vervolgens bij de Goese handballers van Hellas. „Atletiek was toch wel een beetje een eenzame bedoening. Handbal len vond ik leuk en mijn knieën konden er beter tegen." Na haar topsporttij d wilde Ka relse graag bezig blijven binnen de sport. Voor een vrouw was dat in die tijd echter niet makkelijk. Het leger bood uitkomst. In een advertentie werd verzocht om mannelijke en vrouwelijke spor- tinstructeurs. Ze solliciteerde en werd aangenomen. Vanwege haar werk op de basis in Gilze-Rijen verhuisde ze uiteindelijk naar Bre da. Karelse ging nooit prat op haar olympische carrière, maar ze ver baasde zich er wel over dat haar deelname deuren openden die an ders wellicht gesloten waren ge bleven. „Want natuurlijk zal het zo geweest zijn dat het feit dat ik uit ben gekomen op de Spelen in Londen me heeft geholpen om die baan te krijgen bij de lucht macht." Helemaal exacte getallen kun nen de clubs nog niet geven, maar dat de toeloop aanzienlijk is, is evi dent. „We hadden deze week bij voorbeeld twintig guppen en tur ven (spelers tussen 5 en 7 jaar) rondlopen op de training", vertelt Miriam Wasterval, woordvoerster van Oemoemenoe. „Aan het be gin van het seizoen, in september, hadden we er maar drie." „Toevallig hebben we gisteren de ledenlijst bij de jeugd bijge werkt", meldt Jos de Wilde, jeugd- voorzitter van Tovaal. „Schrik niet maar we zijn nu al gegroeid van tachtig naar negentig jeugdleden, met daar bovenop nog elf serieus geïnteresseerden die zo goed als zeker lid worden. Ik ga ervan uit dat we na afloop van het WK een jeugdledenwinst van twintig ha len, dus 25 procent." De Zeeuwse clubs zijn dank baar voor de aandacht die met na- 'Vroeger kon ik nooit met mijn collega's over mijn sport praten. Nu wel' me RTL7 op televisie besteedt aan het WK rugby in Engeland. „Vroe ger kon ik nooit met mijn colle ga's over mijn sport praten", er vaart Wasterval. „Nu wel. Ik krijg nu vragen als 'Leg dit 's uit' of 'Heb je dat ook gezien'. En niet al leen op mijn werk, maar ook als ik bij de garage ben. Dat heb ik nog nooit ervaren." Het wereldkampioenschap kan voor Oemoemenoe en Tovaal niet lang genoeg duren. Er staan ech ter nog maar vier wedstrijden op het programma. Komend weekein de de halve finales (Zuid-Afri- ka-Nieuw-Zeeland en Austra- lië-Argentinië) en volgende week de troostfinale (op vrijdag) en de grote finale (op zaterdag). Dan kunnen de clubs hun knopen gaan tellen. Wasterval: „We hebben nu heel veel nieuwe spelers. Zó veel dat sommige trainers er zelfs van schrikken. Maar nog niet elke spe ler is ook daadwerkelijk al lid ge worden. Je kunt bij ons een aantal keren meetrainen en minimaal één wedstrijd spelen om erachter te komen of rugby echt jouw sport is. Maar het zou me verba zen als minimaal de helft niet blijft hangen." Dapper Zeeuws meisje door Rudy Boogert Nel Karelse tijdens de Olympische Spelen in 1948 te Londen. Nel door Rudy Boogert VLISSINGEN. De Zeeuwse rugby clubs profiteren dankbaar van een WK-effect. Landelijk heeft de Ne derlands rugbybond de afgelopen weken een ledengroei van zeven procent geteld, vertelde voorzitter janhein Pieterse op Radio 1. Oe- moemenoe (Middelburg) en Tovaal (Goes) verwelkomden massa's nieu we spelers. Meer dan die landelijke zeven procent. Miriam Wasterval Oemoemenoe Karelse was in 1949 Neerlands snelste atlete op de 200 meter, foto Ramon Mangold/het fotoburo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70