Geen restjes in gootsteen Nieuw leven voor alles PvdA kapittelt college om parkeerautomaten Skypekwartiertje met burgemeester Kapelle Leerlingen Pontes Pieter Zeeman maken afvalfietstocht langs bedrijven SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Bloemen en complimentje „Ooit een antibioticakuurtje ge had? Wat deden je ouders met de restjes?" 'In de gootsteen gooien', hoort apotheker Ben Maijstré van apotheek Borrendamme vaak. Al leen al daarom zet hij de deuren wagenwijd open voor onder meer Isabel de Broekert, Sharona Stou ten, Isa van den Berge en Sophie Schoneman uit havo 2b. „Zodat ze een keer zien hoe het hier op Schouwen-Duiveland geregeld is. Alle medicijnen kunnen hier wor den ingeleverd", wijst hij op de grote ton („Die was maandag nog leeg") met poedertjes, crèmes en pillen. Naalden gaan in een aparte bak. De producten verdwijnen in de verbrandingsoven. Ook niet fijn voor het milieu. „Maar min der belastend dan dat het recht streeks de natuur in gaat." Ze zet zich al een jaar of zeventien profes sioneel in voor het milieu. En beetje bij beetje ziet Ada Schreurs van het NME-centrum Schouwen-Duive land, organisator van de AfValfiets- tocht van Pontes Pieter Zeeman, de zorg voor het milieu toene men. „De jongere generatie is zich meer bewust van het milieu. Ze nemen zonnepanelen, en niet al leen om kosten te besparen. Ze eten minder vlees of ze nemen biologische producten. Of ze heb ben volkstuintjes", somt Schreurs wat voorbeelden op. Toch is het nog altijd keihard nodig om het milieu onder de aan dacht te brengen. Zo blijkt al snel tijdens een rondje langs de Afval fietstocht, die gisteren voor de ze vende keer is gehouden. Want écht nadenken over je eigen afval? „Nee, dat doen we eigenlijk nooit", klinkt het her en der on der de dik 125 leerlingen uit de tweede klassen mavo en havo. Zij bezoeken elk drie van de negen tien deelnemende Zierikzeese be drijven waar ze meer leren over de afvalstromen die er binnen die bedrijven zijn. Welk afval ze zelf het meest produceren? „Papier en etensresten en etensverpakkin- gen", klinkt het na enig nadenken. Wat er voor afval in de bezochte bedrijven omgaat, is voor de mees te leerlingen helemaal nieuw. Bewustwording, omschrijft Schreurs de waarde van een activi teit als de Afvalfietstocht. „Wij zijn natuurlijk maar een heel klein kruimeltje in het geheel, er zijn nog veel meer organisaties ac tief. Wij proberen vooral van on der af - leerlingen en hun ouders - bewust te maken. Daarmee begin nen we al op de basisschool." Za gen de meiden van H2A die tocht aanvankelijk niet zo zitten („We dachten dat we vanmiddag vrij waren"), ze gaan al snel overstag. „Superrondleiding gehad. Dit is in teressant en hartstikke leuk." „Iedereen denkt dat oud ijzer oud ijzer is", zegt eigenaar Marco Sin- ke van Groenleer Metaalrecycling uit Zierikzee. Dat niets minder waar is, blijkt tijdens de rondlei ding die hij geeft aan Marije Ver- bree, Daphne Roskam, Vera Beu kers en Luna Pekaar uit havo 2A. Zijn bedrijf aan de Industrieweg is één grote ontdekkingstocht langs bakken met oude munten, restanten van huishoudelijke ap paraten, vergulde onderdeeltjes van computercompressors enzo voorts. „Alles hier wordt gerecy cled. Hier krijgt alles een nieuw leven." Zowel bedrijven als parti culieren leveren metalen bij Groenleer aan. Groenleer demon teert en sorteert, waarna de mate rialen door kunnen naar eindver werker of hoogovens. Dat antwoordde zij gister avond op vragen van PvdA-raads- lid Petri d'Anjou. „Vorige keer zei u dat de leverancier zijn spul len moest komen ophalen als het op 7 oktober niet verholpen was. Nu geeft het college de leve rancier nog meer tijd. Waarom?" 'De leverancier doet zijn uiterste best. We komen er liever zo uit' Om goede wil te tonen, maar ook om praktische redenen, ant woordde Van Burg. „De leveran cier doet zijn uiterste best. We komen er liever zo uit dan dat we hem in gebreke stellen. Dat is belangrijk als we later alsnog voor de rechter komen te staan. We zien ook vooruitgang, maar een definitieve deadline noem ik maar niet meer." „Dan was die stelligheid van u in de vorige ver gadering nogal voorbarig", be sloot d'Anjou. De dit voorjaar geplaatste par keerautomaten op de drukke ter reinen in Zierikzee en Renesse weigeren vaak. Het gemeentebe stuur heeft dit lang ontkend, maar Van Burg gaf in september toe dat de machines haperen. De problemen in de West hoek zijn inmiddels voorbij, om dat daar 's winters gratis gepar keerd mag worden. ZIERIKZEE. Bloemen en een aan- vraagkaart voor het mantelzorg compliment. Op dinsdag 10 no vember, de landelijke dag van de mantelzorg, worden ook mantelzorgers op Schou wen-Duiveland in het zonnetje gezet. De bos bloemen is al vaker uitgereikt. Het mantelzorgcom pliment, een financiële waarde ring van 75 euro, is nieuw. Bij de bos bloemen zit een kaart waarmee het mantelzorgcom pliment is aan te vragen. Iedereen kan een op Schou wen-Duiveland wonende man- telzorger aanmelden. Ook kun nen vrijwilligers zich melden die willen helpen met het ver spreiden van de bloemen op het eiland. Aanmelden kan, bij voorkeur digitaal, tot 1 novem ber via de site van het SMWO Welzijn Schouwen-Duiveland www.welzijnsd.nl. De Tunnel was één van de vijf Kapelse scholen die vijftien minu ten mochten skypen met de burge meester. Elke school koos een eigen thema. In Schore was dat de vluch telingenopvang. Goed voorbereid door juffrouw Dianne vuurden de leerlingen van groep zes, zeven en acht hun vragen af. Keurig in banen geleid door Nikky uit groep acht. De burgemeester moest soms hard nadenken. Hij roemde dan ook de leerlingen voor de goede vra gen. Daarnaast zag hij in de presen tatrice wel een kandidaat voor het kinderburgemeesterschap. Maar daar wou Nikky nog graag even over nadenken. Faye, ook uit groep acht, zag al wel wat in zo'n functie als kinder burgemeester. En dat was nou net een beetje de bedoeling van het skypen. Om de basischoolleerlin- gen warm te maken voor het kin derburgemeesterschap. Of dat ge lukt is, zal later blijken, maar zowel leerlingen, leerkrachten als de bur gemeester genoten zichtbaar van het skypekwartiertje. Oh ja, die vragen! Nou, voor het taalprobleem zijn er tolken. En de burgemeester dacht ook dat er een gebedsruimte was en dat er halal eten was. En natuurlijk is er voor speelgoed voor de kinderen ge zorgd. VRIJDAG 23 OKTOBER 2015 Nadenken over je eigen afval Sophie Schoneman, Isa van den Berge, Sharona Stouten en Isabel de Broe- kert (vlnr). door Esme Soesman door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. Wethouder Jacqueline van Burg durft geen deadline meer te noemen over wanneer de problemen met parkeerautoma ten in Zierikzee en de Westhoek voorbij moeten zijn. Jacqueline van Burg wethouder door Willem Adriaansens SCHORE. „Is de taal geen pro bleem? Is er een gebedsruimte in gericht? Is het eten halal? En heb ben de kinderen speelgoed? Zo maar wat vragen waar de Kapelse burgemeester Anton Stapelkamp gisteren op moest antwoorden. Niet tijdens een persconferentie, maar bij een skype-ondervraging door kinderen van De Tunnel uit Schore. Marco Sinke geeft uitleg aan Marije Verbree, Daphne Roskam, Vera Beu kers en Luna Pekaar (vlnr). foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67