I 4 I IINNENM Ze zijn er nog, huilen de gebaande paden van de grote ketens: speciaalzaken van ondernemers die niet raken uitgepraat over hun product. Zoals Korina Brasser en Carien Cijvat van woonwinkel Zus Zo in Zoutelande. tekst winnie de witte-van dam In je eentje aan de kaas 'Bouw steden van zeezout' Zomerse ananaslamp Meer huizen verkocht Van het voorjaar waren we in Noorwegen. Ik zei: moet je die vensterbanken eens zien! Ze hebben daar veel gevoel voor Minifondue Arehlteetenprijs Wintertijd w Woningverkoop wie WAT WAAR WEBSITE Schoonzusjes Korina Bras ser (45) en Carien Cijvat (52) hadden baantjes in de horeca en als post bode. Nu bestieren ze samen een woonwinkel. Carien: „Volgens sommigen de leukste win kel van Walcheren." Het pand aan de Timmermanstraat bood jarenlang onderdak aan de Sandeman-bar van Korina's ouders. Waar voorheen bier en vertier wer den gezocht, vind je sinds een jaar of drie woonaccessoires. Een beetje verstopt zit het pand, daar in die Timmermanstraat. Je moet weten dat het er zit, of er tijdens een wan deling tegenaan lopen. Eenmaal binnen wil je er niet meer weg. Dat merken de dames ook. „Onze klan ten komen steeds weer terug." Korina: „Mensen verklaarden ons voor gek toen wij besloten een woonwinkel te openen. Het was cri sis. Waarom begin je dan iets nieuws?" De twee waren altijd al gek op struinen op markten en schuiven met meubels in huis, op zoek naar de juiste opstelling. De schoonzussen lieten zich niet te genhouden door een crisisje meer of minder. „Het kwam op ons pad, omdat dit pand leeg kwam te staan." Ze waagden de sprong in het diepe. „We zijn zomaar begonnen en zei den tegen elkaar: we zien wel. De winkel bleek een succes en hun klantenkring groeit nog steeds. Van alles krijgen ze over de winkelvloer, klanten van allerlei pluimage, maar vooral Duitsers, veel Duitsers. „Zij hebben vaak moeite met stylen. Dat zeggen ze zelf ook, hoor. In Duits land zie je ook niet van dit soort winkels," zegt Carien. Denk even aan Duitse huizen, uit zonderingen daargelaten: rolluiken voor de ramen met lege venster banken, geflankeerd door lange gordijnen. Volgens de dames vin den onze Oosterburen het een ver ademing om in een winkel als de hunne rond te kuieren. Ze hebben van alles waar in Duitsland blijk- baar behoefte aan is: stoere, hou ten, leren en industriële accessoi res; een beetje van dit en een beetje van dat. Vandaar de naam van hun woonwinkel: een beetje van Zus en een beetje van Zó (op z'n Zeeuws natuurlijk). Kneuterig Brasser en Cijvat kopen alleen maar spullen in die ze zelf leuk vin den: 'een beetje stoer, gezellig en een snufje landelijk'. Ruches en kneuterige dingen zijn niet aan het tweetal besteed. „In het begin deden we dat wel, toen waren we nog zoekende." Nu niet meer, hun pad hebben ze inmiddels gevonden. Met een beetje hulp van tijdschrift vt wonen ('daar halen we veel inspiratie uit') en Scandinavische vensterbanken, die in tegenstelling tot de Duitse exemplaren wél inspirerend zijn. „Wij waren van het voorjaar in Noorwegen. Toen zei ik nog: 'moet je die vensterbanken hier eens zien'. Ze hebben er daar veel gevoel voor, dat zit er gewoon in." Toekomstplannen? Misschien nog een broertje erbij? „Tja, als ik nou 30 was. Maar het is goed zo," con cludeert Carien. Aan dit zusje hebben ze voorlopig nog de handen vol. V.f /rV vrijdag 23 oktober 2015 DUITSERS ZIJN GEK OP WOONWINKELS Korina Brasser en Carien Cijvat Woonwin kel Zus Zo Timmer manstraat 13, Zoute lande zusenzo- zoute- lande.nl 44 V- Het is kaasfondueweer, maar wat als je geen fonduepartner hebt? Het een persoons kaasfonduesetje van Boska biedt soelaas. Je hebt er geen gelbrander of spiritus voor nodig; een waxinelicht geeft genoeg warmte af. En als je tóch ge zelschap hebt ge vonden: je kan de set ook met z'n tweetjes gebrui ken. Het fondu- estel kost 24,99 euro. -^m2telt een 'tiny house' maximaal. De tinyhouse-beweging waaide over uit de VS, waar mensen als reactie op de crisis kleiner en duurzamer willen wonen. Met zijn idee om woestijnsteden te bouwen van zeezout dingt de Delftse architect Eric Geboers mee naar de Ar- chiprix 2016, de prijs voor het beste Ne derlandse afstudeerproject in de architectuur. Door zeewater te laten ver dampen blijft zout over. Dit zout levert met zetmeel prima bakstenen op, zo leerde Geboers met experimenten in zijn eigen oven. Net als beton zijn de zoutste- nen niet bestand tegen trekkracht, wel tegen druk. Hierdoor zijn ze prima ge schikt voor boog- en koepelconstructies. De wintertijd gaat zondag weer in. Wie verdrietig wordt van het idee dat de zomer nu écht voorbij is, wordt misschien blij van deze ananaslamp. Heb je toch nog een beetje zomer in huis. De 'Goodnight Pifia Colada Lamp' kost €78,50 en is onder meer te koop via fonq.nl. Al j I if In september verwisselden 16.324 hui zen van eigenaar. Dat is een stijging van ruim 26 procent vergeleken met dezelfde maand vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers van het Kadaster. Het gaat om alle woningty pen. Twee-onder-een-kapwoningen waren met een stijging van 32 procent vorige maand het meest in trek. Bij ap partementen was de toename met 13,5 procent het kleinst. mini: Korina Brasser en Carien Cijvat kopen alleen spullen in waarin ze zelf geloven, foto ruben üreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56