Rasti Rostelli schiet per ongeluk op student Nieuws dat voetballegende Cruijfflongkanker heeft, slaat in als een bom Oud-speler en -trainer voelde zich al enkele weken niet lekker. Dinsdag kwam de diagnose. 4 NIEUWS Ook na jaren niet-roken kan longkanker toeslaan nieuws dat Johan Cruijfflongkan ker heeft is in de hele (sportwe reld ingeslagen als een bom. Van Amsterdam tot Barcelona kwa men de steunbetuigingen voor de legendarische oud-voetballer los. Toen Johan Cruijff in het voor jaar van 1991 uit het ziekenhuis werd ontslagen, enkele weken na zijn hartinfarct en een bypass-ope- ratie, had zijn hartchirurg Mario Petit één strenge boodschap voor hem. Cruijffs leven was gered, maar hij moest vanaf dat moment geen sigaret meer opsteken. „Doet u dat wel", zei Petit, „dan wil ik u niet meer behandelen." De Amsterdammer, nog geen 43 jaar toen, nam de raad ter har te. Zijn tot dan onafscheidelijke Camel zonder filter ruilde hij in voor lollies. Bijna 25 jaar later moet hij tóch een nieuw gevecht voor zijn leven aangaan, nu er longkanker bij hem is geconsta teerd. Hij had het druk, zijn agen da stond vol met activiteiten voor zijn Foundation. De oud-speler en -trainer van onder andere Ajax, FC Barcelona en Feyenoord voelde zich de laatste weken niet lekker. Nadat nieuwe hartproblemen wa ren uitgesloten kreeg Cruijff dins dag de diagnose longkanker. „Bang voor de dood ben ik niet. Ik leef al sinds 1991, toen ik die by pass kreeg, in de verlenging van mijn leven", zei Cruijff vorige week in het tv-programma Sterren op het Doek tegen Hanneke Groen teman. Niettemin zal het nieuws van de doktoren voor hem en zijn familie een ongelooflijke schok zijn geweest. „Johan, ook déze wedstrijd ga je winnen", was de reactie van Jo- sep Maria Bartoméu, de huidige voorzitter van FC Barcelona, de club waarmee hij de laatste jaren minder binding heeft. Oud-voor zitter Joan Laporta, een goede vriend van Cruijff, zei: „Johan, al tijd heb je gewonnen, dat zul je ook nu doen." 'Muchas gracias, Dank jullie wel, Thank you for all your support' via Twitter Op Ajax' trainingscomplex De Toe komst in Amsterdam leefden sup porters mee met de 'legendarische nummer 14'. Op deze dag is het goed om Cruijff louter te eren, vindt Hans (52) uit Bilthoven. „De briljante voetballer, het clubicoon. Het toonbeeld van een jongen die, hoe je het ook wendt of keert, uit het niets naar de top is opgeklom men; van kansloos ventje uit Be tondorp tot dé naam waarmee je als Nederlander in het buitenland deuren opent."Zijn ogen staan wa terig, maar dat komt door de wind buiten, verklaart Hans zelf. Een paar honderd meter verderop staat de naam J.H. Cruijff onopval lend tussen de andere ereleden van Ajax op een zuil bij de kanti ne van De Toekomst. In het halle tje wachten Ida Schaad (52) en haar verstandelijk gehandicapte dochter Danique (16) op de spe lers van Jong Ajax, die zo dadelijk gaan trainen, om handtekeningen te scoren. Danique kent de naam Cruijff ook van haar eigen sport: paralym pisch zwemmen. Ida: „Dan krij gen ze een badpak en staat door het logo van de Cruyff Founda tion op. Dat hebben ze dan toch aan hem te danken." Danique, zonder omweg: „Maar wat nou als hij doodgaat?" Ida, ernstig: „Dat zou heel erg zijn. Maar tot nu toe is het in zijn leven altijd hetzelfde verhaal geweest: hij kwam, zag en overwon. Laten we hopen dat hij dat nu weer kan." Ondanks zijn bemoeienissen met Ajax speelt Cruijffs leven zich voor het grootste deel af in Barce lona, de stad waar hij tussen 1973 en 1978 voetbalde en zich vanaf 1988 vestigde met vrouw Danny en kinderen Chantal, Susila en Jor- di. De medische onderzoeken, die volgens zijn management nog niet zijn afgerond, vinden ook in de Catalaanse hoofdstad plaats, net als de behandeling die nu zal volgen. Het management vroeg om respect voor de privacy van de familie. Via zijn officiële twitterac- count bedankte Cruijff iedereen in het Spaans, Nederlands en En gels voor de massale steun. 'Ik heb twee grote verslavingen: voet bal en roken. Voet bal heeft me alles gegeven in het le ven, roken heeft me bijna het leven gekost.' In een Spaans reclamespot je houdt Johan Cruijff geen voet bal, maar een pakje sigaretten hoog. Als uitsmijter trapt hij het weg, de peuken vliegen in het rond. Begin jaren negen tig speelde de top voetbalier de hoofd rol in een antirook reclame. Hij stopte in 1991 met roken. De voetballer be landde met dichtge- slibte aderen in het ziekenhuis en moest een hartope ratie ondergaan. De artsen adviseerden de topvoetballer acuut te stoppen met roken. Nu, 24 jaar later, bestaat een grote kans dat zijn rookverslaving Cruijff alsnog de 125 studenten van de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen keken toe toen Rostelli geblinddoekt mis schoot met een kruisboog. Een student op 5 meter afstand werd tot ieders ontzetting op de kin ge raakt door de afketsende pijl. Rostelli was op de hogeschool ter opluistering van een project- week voor tweedejaars studenten Creatieve Therapie. Thema van de workshop: lichaam en geest. Hoewel het met de verwon ding van het slachtoffer meeviel, werd de projectdag meteen afge broken. „Studenten waren in shock. Zo'n truc hoort goed te gaan, voor hetzelfde geld is de af loop veel ernstiger. Dat realiseerde iedereen zich", vertelt instituutsdi recteur Wouter van der Leeuw. Rostelli, gisteren niet bereik baar voor commentaar, heeft na af loop geïnformeerd hoe het met de jongen was. Daarop is hij vertrokken. „Hij heeft wel nog verklaard dat hij ook niet wist hoe het mis heeft kunnen gaan. Nor maal gaat het altijd goed, dat zei hij ook nog", al dus Van der Leeuw. Volgens de direc teur was Rostelli inge huurd voor een hypnoseshow van een uur. „Wij wisten niet dat hij geblinddoekt met een kruisboog zou gaan schieten." Na het hypno- sedeel zouden docenten en stu denten met elkaar in gesprek gaan over hoe hypnose werkt en wat de zin en onzin is van behandelingen met hypnose. De school heeft volgens Van der Leeuw uitgebreide nazorg ge boden. „Twee studentpsycholo gen zijn opgeroepen en die heb ben met de groep gesproken. Daar na is er ruimte geboden om in klasverband verder met elkaar te praten. Dit is door de studenten als zeer prettig ervaren." De student was flink geschrok ken. „Voor de zekerheid hebben we hem nog laten nakijken door een huisarts. Er was sprake van een zeer kleine verwonding die met een hechtpleister kon worden behandeld." Rostelli - echte naam: Roland van den Berg - stelt op zijn websi te dat hij heeft opgetreden voor in middels meer dan 700.000 toe schouwers. Als hypnotiseur zegt hij mensen te kunnen helpen die willen stoppen met roken of wil len afvallen. Ook helpt hij bij het ontspannen, concentratieproble men en bij het opkrikken van ie mands prestaties. De stichting Skepsis heeft uit voerig onderzoek gedaan naar zijn hypnoseshows. Wat Rostelli toe schrijft aan paranormale krachten, berust volgens Skepsis op gooche larij. 'Johan, ook deze wedstrijd ga je winnen' door Jeroen Schmale en Edwin Winkels AMSTERDAM/BARCELONA. Het Johan Cruijff door Frank Hermans NIJMEGEN. Buitengewone krachten lieten Nederlands bekendste hyp notiseur Rasti Rostelli woensdag middag ernstig in de steek in Nij megen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4