Beeldenstorm in beeld Henning Mankell-dag FZC De oorlog geboekt Nieuwe jeugdroman van Rob Ruggenberg ZEELAND GEBOEKT 13 Rob Ruggenberg presenteert zijn nieuwe boek: HaaieneilandRoemer uit Middelburg is de held. Haaieneiland "W" eugdboekenschrijver Rob Ruggenberg geeft zijn boe- I ken nogal eens een Zeeuws I tintje. Dat was al zo in zijn m debuut Het verraad van Wa- terdunen (2006). In De boog schutter van Hirado (2013) is hoofd persoon Reyer Willeboorts af komstig uit Veere. En nu, in zijn nieuwe boek Haaieneiland, dat volgende week dinsdag in Goes de landelijke pre sentatie beleeft, maken we ken nis met Roemer Jonasse uit Mid delburg. Bovendien vaart de knaap op de Thienhoven, één van de schepen waarmee de Zeeuwse ontdekkingsreiziger Jacob Rogge veen in 1721 en 1722 op zoek ging naar het onbekende Zuidland. Op die manier zitten we hele maal in de wereld van Rob Rug genberg (1946). Hij schrijft histo rische jeugdromans: verzonnen verhalen waarin altijd een hoop echte geschiedenis wordt ver werkt. In zijn nieuwste boek Haaieneiland is dat niet anders. Het raamwerk van het verhaal kun je zo in de geschiedenisboe ken terugvinden: de reis van Rog- De Beeldenstorm van 1566 staat aan het be gin van de opstand te gen Spanje, uitgevoch ten in de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648). Het vernielen van heiligenbeelden in de katholieke kerken was een reactie op de meedogenloze kettervervolgin gen. Er speelden ook andere mo tieven, zoals economische nood en politieke frustratie. Op enkele maanden Beeldenstorm volgden zes jaar schrikbewind onder de hertog van Alva (1567-1573). De Zeeuwse auteur Jan J.B. Kuipers presenteert in het rijk geïllustreerde boek De Beelden storm, van oproer tot opstand in de Nederlanden 1566 een kleurrijk beeld van een turbulent jaar. Hij beschrijft de Beeldenstorm, zo als die door alle gewesten raast. Met aandacht voor de voorge schiedenis, achtergronden en grote lijn, plaatselijke gebeurte nissen en een stoet bekende en onbekende historische figuren. Het boek is verschenen bij de Walburgpers (29,95 euro). geveen, het vergaan van de Afri kaanse Galei op 19 mei 1722 op een rif bij Takapoto - een klein ei land in de Stille Zuidzee - het ach terblijven van vijf opvarenden op het eiland. In Ruggenbergs verhaal is de Zeeuwse Roemer één van de vijf achterblijvers. Hij heeft net zijn broer Pieter voor zijn ogen zien verdrinken. Danig uit het lood ge slagen besluit hij op het eiland te blijven. Daar maken hij en zijn lotgenoten kennis met de inland se bevolking die op de dorps oudste na uit vrouwen en kinde ren bestaat. Kort daarvoor heb ben krijgers van het nabijgelegen eiland Ana'a de mannen ver moord of ontvoerd. Rob Ruggenberg heeft het ei land bezocht. Er wonen nu onge veer vierhonderd mensen. Taka poto is een zogenaamd atol: een uit koraal gegroeid eiland op de rand van een verzonken vulkaan. Veel van wat de schrijver in zijn boek voorbij laat komen, heeft hij zelf gezien: de zwarte parels in het binnenmeer, de rifhaaien die met je meezwemmen en die je kunt verjagen door met je hand plat op het water te slaan. Op het strand liggen nog twee kanonnen van de Afrikaanse Galei. In het boek wordt Roemer ver liefd op het inlandse meisje Nu'i. Dankzij haar wordt hij snel in de eilandgemeenschap opgenomen. Daarvoor moet hij wel een uiterst pijnlijk tatoeëersessie ondergaan. Roemer is een doorzetter. Als Nu'i wordt ontvoerd weet hij haar met hulp van de dorps oudste en één van de achtergeble ven opvarenden te redden. Haaieneiland is de zesde jeugd roman van Ruggenberg. Hij is al bezig aan zijn volgende boek, dat tijdens de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) in Zeeland speelt. PRESENTATIES Morgen, zaterdag, wordt op initiatief van Uitgeverij De Geus de grote Hen ning Mankel-dag gehouden. Boekhandels in het hele land spe len erop in. De Zweedse auteur van literaire en misdaadromans overleed 5 oktober op 67-jarige leeftijd. Zijn Wallander-reeks bracht hem wereldfaam. Boekhandel Het Paard van Troje in Goes haakt in op het ini tiatief van de uitgever. De Goese troubadour Theo van Teijlingen is morgen voor één dag boekhan delaar in Het Paard van Troje, van 14.00 tot 15.30 uur zal hij zijn favoriete auteur Henning Mankell aanprijzen. Theo vertelt in een Zweedse setting waarom hij een groot fan is van de boe ken van Mankell. In De Drvkkery in Middel burg is oud-verkoopster Loes van Schaik tussen 14.00 en 16.00 uur ambassadeur van de Zweed se auteur. Mankells laatste ro man Zweedse laarzen ligt sinds vorige week in de winkel. PUBLIEKSPRIJS 2015 Om het nog even over de boeken te hebben, die niet meteen een rol spe len in de strijd om de PZC-publieksprijs, kijken we naar de sectie oorlogsgeschiedenis. Af gelopen jaar (juli 2014 - juli 2015) leverde een mooie oogst op. Voor al met dank aan oud-PZC-verslag- ever Jacques Cats, die twee boe ken over 1940-1945 publiceerde. Het ene heet De dokter en de oor log, het dagboek van Ad van Dijk als inspiratiebron. Het boek is een se lectie uit de verhalen die de Vlis- singse huisarts Van Dijk over zijn oorlogstijd heeft geschreven. Voor zijn andere publicatie - De dag dat de generaal huilde - sprak Cats met mensen die de oorlog en bevrij ding in Middelburg hebben mee gemaakt. Dagboeken waren ook een dankbare bron. De nasleep van de oorlog komt eveneens ruim aan bod. Veronica Frenks se lecteerde voor haar boek Zeeland 40145 foto's, die een verrassend beeld geven van de bezettingsja ren. Biggekerke heeft met de uitga ve Bommen, water en chocola een le vendige herinnering aan het bewo gen jaar 1944. Nog meer oorlog, maar dan een andere, komt aan bod in het boek van Jan Zwemer en Allie Barth: Zeeland tijdens de Eerste Wereldoorlog. Voor die perio de 'i4-'i8 is deze studie een Zeeuws standaardwerk. Wat de strijd in de top 10 van de PZC-publieksprijs betreft is er afgelopen week één grote verande ring: koploper Truien bij de vleet van Anja Geldof en Stefanie Hui- bregtse heeft een op het eerste oog onoverbrugbaar gat geslagen met de achtervolgers. Er kan nog worden gestemd tot vrijdag 6 no vember 12.00 uur via www.pzc.nl/publieksprij s. De stand met 4587 uitgebrach te stemmen was gisteren om 12.00 uur (tussen haakjes het aantal stemmen van een week geleden): 1. Truien bij de vleet - Anja Geldof en Stefanie Huibregtse 1646 (783) 2. Vissers, kapers, arbeiders - Peter van Druenen 593 (519) 3. Geef nooit op - Sven Vermeulen 433 (275) 4. Bloedbroeder 1618 - John Bro- sens 322 (204) 5. Zeeuws zoet - Mathilde Dek ker-Versprille 168 (162) 6. Wereldzeeuwen - Rachel van Westen 142 (97) 7. Aan de rand van de stilte - An- neriek van Heugten 124 (63) 8. U hoort nog van ons - Remco van Schellen 96 (79) 9. Ik liefje - Elizabeth van den Dries 95 (86) 10.400 ton deadweight - Jan Wil- lemsen 88 (72) VRIJDAG 23 OKTOBER 2015 Tussen de haaien Rob Ruggenberg Uitgeverij Querido 272 pagina's 15,99 euro Rob Ruggenberg op het Polynesische eiland Takapoto, waar zijn nieuwe boek Haaieneiland zich afspeelt. door Jan van Damme Zwartpunt-rifhaai bij Takapoto. Dinsdag 27 oktober 19.15 uur in het Omnium in Goes (landelijke presentatie) Woensdag 28 oktober 14.00 uur de Boekenmolen Meliskerke Dinsdag 3 november 13.30 uur Kloveniersdoelen Middelburg Woensdag 4 november 10.00 uur boekhandel De Vries Zierikzee EN ANDERE VERHALEN OVER DE OORLOG IN MlOOELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45