G. van üioven Reces PZo COLOFON Scholieren spreken als volleerde politici tijdens pro 10 ZEELAND Vier jaar cel voor man uit Terneuzen Middelbare scholieren debatteren in het provinciehuis in Middelburg. Je leert kritisch kijken." Uw keuken en badkamer specialist! WILLEM IN DE POLITIEK De gemeente Kapelle biedt inwoners een cursus 'lokale politiek' aan. Ver slaggever Willem Adriaansens is nieuw in de wereld van de gemeente politiek en meldde zich daarom aan. In vijf afleveringen deelt hij zijn erva ringen. Aflevering 3. Hier doe je het dan al lemaal voor. Het hoogtepunt in iede re politieke carrière. Dit is waarvoor je uiteindelijk de politiek ingaat: het reces. Je bent pas een echte politi cus als je met reces bent geweest. En laat dat nu net het geval zijn, deze week. Want na drie zware Als er één ding is dat ik geleerd heb, is dat voor besluitvorming lobbyen broodnodig is avonden in evenzoveel weken is er deze week namelijk geen cur sus 'politiek actief. Even lekker op mijn lauweren rus ten. Geen geklets over staatsin richting, maar kijken naar de in richting van mijn eigen huis. Niks geen doe-democratie zoals minis ter Plasterk die voorstaat. Voor mij is het even een weekje doe-maar-niks-democratie zoals ik hem voorsta. Alhoewel. Ik zou me natuurlijk ook nog een beetje kunnen voorbereiden. Er zitten nog een paar cursusavon den aan te komen. Daarin gaan we lobbyen en debatteren. Da's ook zoiets! Debatteren. Waar is dat nou eigenlijk voor nodig? Want het ligt er natuurlijk dui- mendik bovenop dat ik gelijk heb. Maar hoe overtuig ik in een debat een ongelovige toehoorder daar van? Bijdehand doen is één, maar voor een debat moet ik opeens met argumenten komen. Als een soort Henk Bres in het Lagerhuis, maar dan met een wat meer Zeeuws aangezet accent. Ik ben benieuwd of ik dat ooit ga leren. Nee, dan netwerken. Dat lijkt me veel relaxter. Lekker alle nieuw jaarsborrels af en links en rechts wat mensen op hun schouder slaan. (Niet te hard, natuurlijk, want anders lig je op een koude ja nuaridag zomaar opeens weer bui ten op straat.) Of na elke vergade ring nog even blijven hangen en een naborrel meepikken. Wie weet kan er ook nog wel een bit terballetje af Want als er één ding is dat ik de afgelopen weken geleerd heb, is dat voor besluitvor ming lobbyen broodnodig is. In de koffiekamer wordt soms meer geregeld dan in een raadsvergade ring. Een ander aspect dat mij is bijge bleven is timing. Als je iets voor elkaar wilt krijgen is het belang rijk het juiste moment te kiezen om actie te ondernemen. Net na de verkiezingen lopen de politici misschien niet meer zo hard voor een ander. En als je geld nodig hebt moet je daar om vragen op een moment dat er geld beschik baar is. Niet als alles net uitgege ven is. Alhoewel ik daar een zekere bur gemeester, die ik niet ga noemen omdat het die van Kapelle is, een interessante kanttekening bij heb horen maken. „We hebben altijd nog een pot 'onvoorzien'. Dus je kan altijd wat proberen." 088-0139910. Een reclamecampag ne om Zeeland op de kaart te zetten als winterprovincie, een onlineplatform om jongeren in de pro vincie te houden, betere begelei ding bij stages en een social me dia-offensief om de mooie kan ten van Zeeland te laten zien. Dat zijn de plannen die 35 mid delbare scholieren gistermiddag lanceerden in het provinciehuis MIDDELBURG. De 28-jarige Terneuzenaar Sameh E. moet vier jaar de cel in én hij moet een schadevergoe ding van duizend euro beta len. Tegen E. was een cel straf van vijfjaar en het beta len van 1938 euro schadever goeding geëist. E. heeft zich volgens de rechtbank onder meer schul dig gemaakt aan mishande ling, afpersing, dealen, en on tucht met een minderjarige. In juli vorig jaar gaf hij zijn vriendin klappen met een rubber hamer en handelde hij - vanuit de woning van zijn buurman - in hard drugs. in Middelburg. Ze deden mee aan het provinciale jeugddebat. Sommige jongeren leken wel volleerde politici: ze spraken in lange zinnen en gebruikten plechtige woorden. „De zomer in Zeeland is heerlijk, maar Zeeland staat niet bekend als winterpro vincie. Dat resulteert in veel leeg stand. Daar moeten we een oplos sing voor vinden", zei Bas Blok uit Wissenkerke, die op het Pon tes Goese Lyceum zit. Sebastiaan Bye uit Sint-Kruis vindt dat in de landelijke media vooral de negatieve kanten van Zeeland belicht worden. „Er wordt altijd maar gezegd dat hier niets te doen is. Terwijl we hier Deltawerken hebben, natuurge bieden en goede restaurants. Dat willen we via sociale media, zo als snapchat, laten zien." De echte Statenleden, aange voerd door Ton Veraart (D66), voelden de scholieren aan de tand over hun plannen. Best leer zaam, vond Laureen Goedbloed uit Serooskerke (W). „Ik wist he lemaal niet dat er zo veel jonge ren uit Zeeland weggaan, maar vandaag heb ik me in dat onder werp verdiept. Je leert kritisch kij ken, vanuit verschillende stand punten. Elf leerlingen mogen in april naar het Nationaal Jeugdde bat in de Tweede Kamer. Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservice: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Cruijthuijsen Sales manager Kees van Zalinge Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Jongeren voelen elkaar aan de tand door Cornelleke Blok 800 m2 pure inspiratie! TOTAAL INSTALLATEUR ALLES IN ÉÉN HAND www.vanbovenkeukens.nl KEUKENS SANITAIR BADKAMERS BADMEUBELS TEGELS STOOMCABINES SAUNA VERWARMING BOUWBEDRIJF ELECTRO INSTALLATIEBEDRIJF Tramstraat 1-3 (centrum), Koudekerke, Tel, 0118-551681 's avonds afspraak mogelijk Scholieren hebben gisteren in Middelburg onder meer gedebatteerd over een onlineplatform om jongeren in de provincie te houden, foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42