Rotskust Wint Robin de hoofdprijs? Een paar weken geleden stonden we aan de noordwestkust van Australië, in de buurt van Kalbarri. De ruwe en brokkelige kust bestaat uit rotsen van zandsteen, roodoker, soms geel. Grote golven van de oceaan slaan er hard tegenaan. Een stuk van de kust heet de Zuytdorp Cliffs en is ge noemd naar het Middelburgse VOC-schip dat na een lange reis langs Kaap de Goede Hoop daar ergens in 1712 op de klippen liep. Het schip had zo'n tweehonderd mensen aan boord. In 1964 werd het wrak teruggevonden. In 1988 zijn spullen opgedoken: ijzeren en bronzen kanonnen, ankers, stukken ballast en nogal wat kleine voorwerpen, stukken metaal, een schaaltje, een aardewerk kruikje, spijkers, en zilveren munten, want er was veel geld aan boord, bestemd voor Batavia. Ook op de eenza me kust zijn onderzoekingen gedaan en men denkt nu dat een aantal schipbreukelingen aan land heeft kunnen komen. Het schip lag niet zo heel ver uit de kust. Vermoedelijk is een aantal gastvrij door de oorspronkelijke inwo ners van Australië opgenomen. Men doet nu DNA-onderzoek. De teruggevonden voorwer pen van de Zuytdorp (op Zuiddorp) worden bewaard in het maritiem museum van Gerald- ton. Het is wonderlijk om daar in Middelburg geslagen zilveren munten te zien liggen: hoed jesschellingen bijvoorbeeld met de namen Mid delburg en Zeeland 1711 erop, en versierd met de trotse Zeeuwse leeuw aan de ene kant en aan de andere kant ook een leeuw, maar met in zijn klauw de lans van de Zeeuwse ringrij- der met op de punt de hoed van de winnaar (vandaar de naam van de munt). VRIJDAG 23 OKTOBER 2015 ZEELAND 9 GOES. Hij fotografeert alles wat los en vast zit. Een blaadje aan een boom, de schoen van zijn broer of - tijdens een wandeling in het bos - een paddenstoel. En daarmee viel de zesjarige Robin Hubregtse uit Goes op. Een foto van een vuurrode paddenstoel met witte stippen. Hij veroverde met de foto een plek in de finale van de FSC Ju nior Fotocompetitie. Daarin neemt hij het op tegen negen andere inzen dingen van kinderen tussen de zes en twaalf jaar. Robin Hubregtse Het begon allemaal met een fototoe stelletje dat Robin won via een actie op Facebook. Hij sloeg aan het foto graferen en kreeg de smaak te pak ken al was - vertelt zijn moeder - de ene foto wel wat succesvoller dan de andere. Maar helaas is Robin voorlopig uitge- fotografeerd. Het toestelletje is ka pot gegaan en hij heeft nog geen nieuwe. Zijn spaarpot zal hij daar niet voor aanspreken en het staat ook nog niet op het verlanglijstje voor zijn verjaardag. Spelen met Le go is voor Robin op dit moment net wat belangrijker. Op 31 oktober weet hij of hij de eer ste prijs - een fotocamera - heeft ge wonnen. Dan maakt de jury tijdens het Wildlife Film Festival Rotterdam bekend wie de wedstrijd heeft ge wonnen. Daar zijn ook de foto's van alle finalisten te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41