'Waar het speellokaal zit, had je vroeger groentetuintjes' Gemeente Vlissingen komt met aanvullende spelregels voor navigatiespel WALCHEREN 7 Nieuwe spelregels van de gemeente maken het navigatiespel geocaching in Vlissingen, volgens de spelers, minder aantrekkelijk. Niet op speelplaatsen, niet te diep in de grond, niet minder dan 500 meter af stand tussen twee ca ches, niet verder dan acht meter van de weg... De lijst met regels voor geocachers, die de ge meente Vlissingen woensdag open baar maakte, gaat maar door. „Dat maakt het spel een stuk minder leuk", zegt geocacher Marcel Sonius uit Oost-Souburg. Geocaching is een spel waarbij je met een app of navigatiesysteem op zoek gaat naar een cache, een soort schat. Het idee is dat je zo allerlei mooie plekken in de wereld kunt ont dekken. In ieder 'schatkistje' zit een logboek, waarin deelnemers hun naam schrijven als ze de cache heb ben gevonden. Vervolgens recense ren ze de plekken vaak via internet. Wereldwijd staan er al ruim twee miljoen caches geregistreerd op geo- caching.com. Sonius vond er al bijna 6ooo in zes verschillende landen. Als de geocachers zich aan de aan vullende regels van de gemeente moeten houden, zijn ze een stuk min der vrij in het uitkiezen van plekken die ze andere spelers aanraden. „De minimale afstand tussen twee caches ligt volgens de originele spelregels op 161 meter. Dat is in de gemeente Vlis- 'Veel geocachers kijken voor hun vakantie naar het aantal caches dat er is op een bestemming' singen nu 500 meter geworden. Het wordt dus bijna onmogelijk om een wandelroute uit te stippelen langs leuke plekjes in Vlissingen. Dan moet je algauw tien kilometer willen lopen", zegt Sonius. Op de website schrijft de gemeen te dat de richtlijnen nodig zijn om 'wildgroei aan caches te voorkomen'. Het kan volgens hen leiden tot over last, onveilige situaties en druk op openbare gebieden. De Oost-Souburgse geocacher be grijpt niet goed waar die zorgen van daan komen. „Geocachers zijn juist natuurliefhebbers. Het is niet zomaar een spel, het is een manier om een ge bied te leren kennen", vertelt hij. Bovendien heeft het volgens hem invloed op het toerisme. „Veel geoca chers stemmen hun vakantie af op het aantal caches en bezienswaardig heden dat er is op een bepaalde be stemming. Na de zomermaanden 2 miljoen caches staan er op geocaching.com geregistreerd staan de logboeken van de caches die ik heb uitgezet vol met buitenlandse namen. Het spel wordt een stuk min der leuk door de nieuwe regels, ca ches moeten misschien verdwijnen en er zullen er minder bij komen. Het zou best kunnen dat toeristen daardoor sneller voor een andere plek kiezen." Er zijn nu een aantal geoca- ches die niet aan de nieuwe voor waarden voldoen. „De gemeente heeft hiervoor destijds toestemming gegeven. We wachten even af wat daar nu mee moet gebeuren", zegt So nius namens alle geocachers in de ge meente. Het afscheid van een schoolge bouw dat zaterdag 29 augustus 1959 werd geopend. December dit jaar worden er de laatste lessen ge geven. De school verhuist de week voor de kerstvakantie naar het nieuwe multifunctioneel cen trum aan de Westkapelseweg. Een langgekoesterde wens gaat daar mee in vervulling. Simon herinnert zich zijn ver huizing, van de School met den Bijbel aan de Smidsweg naar het 'nieuwe' gebouw aan de Nieuw- straat in 1959 nog heel goed. „Dat oude gebouw was heel stoffig. Er zaten houten vloeren in en kleine ramen. Het stond op de plek waar nu disco Jojo zit." „Ja", valt Marie Koppejan-Din gemanse hem bij: „We vonden dit gebouw toen zo mooi en licht. En schoon." Hetzelfde gevoel dat de huidige leerlingen waarschijnlijk straks ook krijgen als zij naar hun nieuwe school verhuizen. Oud-leerlingen dwalen nog één keer door het gebouw aan de Nieuwstraat. Herinneringen opha len en oud-klasgenoten ontmoe ten. Simon Maljaars en Marie Din- gemanse (68), 'zo heette ik in die tijd natuurlijk', raken al snel geani meerd in gesprek met David Louws en Hans Wouters, beide 66 Oud-leerlingen van de Willibrordusschool halen herinneringen op aan hun Zoutelandse schooljaren jaar. 'Weet je nog', klinkt het regel matig. Simon grinnikt: „Ik was denk ik de enige die een klas ze ven vormde. Als jongen werd je boer in die tijd. Ik zou naar de la gere landbouwschool gaan, maar daar was ik net een jaar te jong voor. Dus zat ik opeens in de ze vende klas, alleen." Meester (Herman) Schoenma ker was wel hun favoriet. Met hem kon je ook lachen. Meester (Piet) den Hollander daarente gen... „Streng hoor. Maar wel een goede meester", zegt David Louws. Grinnikend: „Maar dat zie je altijd pas achteraf." Ze herinne ren zich allemaal zijn strafwerk: tafels maken. Moeilijke tafels. Een klasgenootje haalde de woede van de meester op de hals door de re- kentafels op zijn blaadje papier te tekenen op echte tafels. 'En nu ta fels; zonder poten', werd het jo chie bars te verstaan gegeven. De School met den Bijbel werd omgedoopt tot Prinses Irene- school en ging samen met kleuter school De Klimroos. Marie: „Toen prinses Irene katholiek werd, kreeg de school de huidige naam. Naar de waterput bij de kerk." Vergenoegd kijkt schooldirec teur Piet de Nooijer rond. „Het is geweldig. Zo veel mensen. Alle leeftijden ook, heel gemêleerd. En het leuke is; ik heb dingen over het gebouw gehoord die ik hele maal niet wist. Er waren vroeger groentetuintjes. Daar moesten de leerlingen tuinieren. Op die plek zit nu het speellokaal." VRIJDAG 23 OKTOBER 2015 Geocaching nu 'minder leuk' door Elodie Kint Marcel Sonius heeft verschillende caches uitgezet in de gemeente Vlissingen, die worden veel bezocht door toeristen, foto Lex de Meester Marcel Sonius geocacher Alle regels staan op www.vlissingen.nl door Annemarie Zevenbergen ZOUTELANDE. Hij is de oudste oud-leerling, grinnikt Simon Mal- jaars (69). Opgevouwen op een kleuterstoeltje geniet hij donder dag van de open dag van de Zoute- landse Willibrordusschool. Een feest van herkenning, maar tegelijk ook een vaarwel. Terug in de schoolbanken: Marie Koppejan-Dingemanse, Simon Maljaars, Davis Louws en Hans Wouters (vlnr). foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39