WMO-vervoer in de regio, Valys daarbuiten Terneuzen weer op missie naar China 1 november duurdere taxikilometers maken ZEELAND 3 Verkeershinder op weg bij de Zeelandbrug Het oude systeem van betalen per zone wordt ingeruild voor betalen per kilometer. Op afstanden van meer dan 25 kilometer be tekent dit een forse kostenverhoging tot wel 400 procent. Op Walcheren betaal je nu 50 cent per zone bovenop het instapta- rief van 50 cent. Vanaf 1 november gaat het instaptarief omhoog naar 1,00 euro. Per ge reisde kilometer is het tarief 15 cent. Bij af standen van meer dan 25 kilometer betaalt de WMO-pashouder voor elke volgende ki lometer 1,50 euro. Uitzondering vormen rit jes naar naar Goes voor een medische be handeling of bezoeken van een patiënt. Daarvoor geldt altijd 15 cent per kilometer. Wie tussen 10 en 15 uur reist of na 18 uur krijgt 20 procent korting. Valys Gemeenten zijn er verantwoordelijk voor dat mensen die door een chronische ziekte of handicap niet van het gewone openbaar vervoer gebruik kunnen maken, binnen hun eigen regio mobiel blijven. Voor bovenregionaal vervoer bestaat Va lys, een regeling van de rijksoverheid. Dat kost 20 cent per kilometer. Mensen met een Valys-pas mogen standaard 600 kilometer tegen dit tarief afleggen, maar in bepaalde gevallen kan een aanzienlijk hoger kilome terbudget tot 2250 kilometer worden toege kend. Wie meer reist dan zijn persoonlijk budget betaalt 1,22 per kilometer. Oosterschelderegio In de Oosterschelderegio kent het regio nale WMO-vervoer al het systeem van beta len per kilometer. Daar geldt een basistarief van 1,20 euro plus 28 cent per kilometer. De maximumafstand is 30 kilometer. Een WMO-pashouder mag jaarlijks 2000 kilo meter tegen gereduceerd tarief reizen. Daar boven wordt de kilometerprijs 1,41 euro. Op korte termijn zal dit niet drastisch wijzi gen. Zeeuws-Vlaanderen In Zeeuws-Vlaanderen hanteren de drie gemeentes nog het zonesysteem. Naast een instaptarief van 1,20 euro betaal je met een WMO-pas 95 cent per zone. Alleen ritten in Zeeuws-Vlaanderen en in het Vlaamse grensgebied vallen binnen dit tarief. Ter- neuzen, Hulst en Sluis moeten per 1 juli 20t6 een nieuwe regeling vaststellen. Het is de vraag of het zone-systeem blijft gelden of dat ook Zeeuws-Vlaanderen overstapt naar het betalen per afgelegde kilometer. Jan Lonink, burgemeester van Terneuzen, en Jenny Crone, de promotor van het glastuinbouw gebied bij Westdorpe, gaan voor Terneuzen mee. De handelsmis sie wordt geleid door staatssecre taris Dijksma (Economische Za ken) en staatssecretaris Van Rijn (Volksgezondheid) Bezoeken aan Shanghai en Pe king staan op het programma. Terneuzen heeft al enkele jaren contacten in het Minghang-dis- trict, onderdeel van de stadspro vincie Shanghai. Het doel van de missie is die banden aan te halen, vooral wat betreft de uitwisseling van studenten tussen de mbo-school Scalda in Terneuzen en de Universiteit voor Medische Wetenschappen in Minghang. Ruud van Leest, die als ambte- We willen de banden op on derwijsgebied weer aanhalen en studenten uitwisselen naar betrokken is bij de voorberei ding van de missie, vertelt dat van 2006 tot en met 2014 twee honderd studenten over en weer zijn uitgewisseld. „Het verbreedt hun blikveld", schetst Van Leest de voordelen, „en maakt opleidin gen aan het Scalda aantrekkelij ker." De komende missie moet leiden tot een vernieuwing van de samenwerking. Chinezen toonden eerder ook veel interesse voor de kleinschali ge aanpak van de zorg in Neder land, met name de thuiszorg. Het is de bedoeling daarop voort te borduren. Samenwerking tussen de bibliotheken in Terneuzen en Minghang ligt ook in het ver schiet, aldus Van Leest. „Het idee bestaat vijfhonderd Engelse boe ken over China in Zeeuws-Vlaan deren te plaatsen." Nieuw is de promotie van duurzame glastuinbouw in Chi na, met het gebied bij Westdorpe als voorbeeld. De kassen draaien daar op restwarmte en CO2 van kunstmestfabriek Yara, waarvoor het bedrijf WarmC02 in het le ven is geroepen. „Chinezen zijn actief in de glastuinbouw", ver telt WarmC02-directeur Jenny Crone, „en willen graag leren van onze aanpak." Voor WarmC02 kan dat orders opleveren. Crone: „En ik reis mee met een grote Ne derlandse tuinbouwdelegatie. Dat zal allicht wat moois opleve ren voor Westdorpe." ZIERIKZEE. Automobilisten moe ten in de nacht van dinsdag 27 op woensdag 28 oktober rekening houden met verkeershinder op de weg naar de Zeelandbrug. Het verkeer moet tussen 19.00 uur en 6.00 uur rekening houden met afzetting van één rijbaan. In die tijd wordt zo'n 150 meter as falt van de provinciale weg (N256) tussen de Zeelandbrug en Zierik- zee vernieuwd. Het gaat om het weggedeelte bij restaurant De Zeelandbrug. Het verkeer wordt om en om doorgelaten met hulp van ver keersregelaars. Afhankelijk van werk- of weersomstandigheden kunnen de data nog veranderen. VRIJDAG 23 OKTOBER 2015 je de deur niet meer uit' 088 2358050 222101584 •/af\ G'iS Bert van Gils met zijn nieuwe vervoerspas voor het WMO-vervoer. VLISSINGEN. De brief viel zaterdag in de bus bij de houders van een WMO-vervoerspas op Walcheren. Vanaf 1 november gaat TCR het WMO-vervoer uitvoeren. Maar wat voor hen belangrijker is: de tarieven veranderen. door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Een beperkte Terneu- zense delegatie gaat vanaf zondag mee op een vijfdaagse Nederland se handelsmissie. Vooral op onder wijsgebied en op het gebied van duurzame glastuinbouw wordt op resultaten gehoopt. Ruud van Leest, Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35