De Mona Lisa onder de Aziatische meubels Kerst in.4 fi Kroaiiü! effeweg.nl CULTUUR SHOW 31 Voorproefje Bieber op nieuw album Waldemar K1-vechter Rol Loek Peters in jeugdserie 50.000 "W" aten wij optimistisch I zijn! Laten we zeggen: I Nederland kan het m J weer! Die VOC-menta- liteit; over grenzen heen kijken; dynamiek!" Zo jubelde minis ter-president Jan Peter Balkenen de in 2006 in een Tweede Kamer debat. Het kwam hem destijds op forse kritiek te staan van SP-leider Jan Marijnissen ('De VOC-tijd kende nogal wat rooftochten'), maar zonder die VOC-mentaliteit was de tentoonstelling Azië Am sterdam. Luxe in de Gouden Eeuw er nu niet geweest. De Vereenigde Oostindische Compagnie, een particuliere han delsonderneming met een mono polie op de overzeese handel tus sen de Republiek der Zeven Vere nigde Nederlanden en het gebied ten oosten van Kaap de Goede Hoop en ten westen van de Straat Magellaan, zorgde vanaf het begin van de zeventiende eeuw voor een toevloed van Aziatische luxe goederen naar de Republiek. Plotseling verscheen er Chi nees en Japans porselein op de markt. In enorme hoeveelheden, in een grote verscheidenheid aan kwaliteiten. Met de toename van de aantallen (toen het VOC-schip Gelderland begin zeventiende eeuw verging, stonden meer dan 70.000 stuks porselein op de la- dinglijst) werd het belangrijk om kwaliteit te kunnen onderschei den; als iedereen porselein had, was het van belang dat jij de aller beste kwaliteit had. Zoals de connaisseurs op zoek gingen naar de beste stukken om de interieurs van de steeds rijker wordende Hollandse elite te ver fraaien, zo zijn de curatoren van het Rijksmuseum de afgelopen vijfjaar op zoek geweest naar de mooiste voorwerpen voor de ten toonstelling met de onuitsprekelij ke titel Azië Amsterdam. Flinterdun wit porselein met blau we motieven uit China en kisten van schitterend lakwerk uit Japan; sieraden met edelstenen uit India en Indonesië en zijden stoffen uit Japan; gesneden ivoren voorwer pen uit Ceylon en bizar gevormde schelpen, zwart ebbenhout en fili gram uit India, het is allemaal te zien. Vanaf begin van de 17e eeuw is er veel belangstelling in Holland voor Aziatische luxegoederen De gebruiksartikelen - in totaal 170 schatten uit 60 collecties - zijn gecombineerd met talrijke pronkstillevens. Het enige min puntje van de expositie: de ab stracte gouaches die op alle mu seummuren zijn aangebracht. De gedempte kleurvlakken doen voor al afbreuk aan de veelkleurige schilderijen, zoals het schitte rende stilleven met 'rariteiten' van Jan van der Heyden. Er zijn prachtige blauwwitte kommen, schalen, koppen en kan nen uit China te zien. Die waren zeer populair, omdat het porselein veel dunner, gladder en lichter was dan het aardewerk dat in Hol land werd geproduceerd. Even fas cinerend vonden de Hollanders Ja pans lakwerk, dat zeer zeldzaam en dus uiterst kostbaar was vanwe ge het complexe, tijdrovende ver- vaardigingsproces. Een lakkastje kostte in de ze ventiende eeuw zo'n 180 gulden (een goed betaalde VOC-ambte- naar verdiende circa vijftig gulden per maand); in de zomer van 2013 kocht het Rijksmuseum een zeld zame Japanse lakkist uit die tijd van ongekende kwaliteit op een Franse veiling voor 7,3 miljoen eu ro. De kist is zo mooi en zeldzaam dat hij de Mona Lisa van de Aziati sche meubelkunst wordt ge noemd; hij is rijk gedecoreerd met ingelegd goud, zilver, parelmoer en kristal, de rijkdom aan motie ven en nuances in het gesprenkel de goud is enorm. Er vlakbij staan twee fraai gede coreerde i7e-eeuwse Japanse Jakka binetten, afkomstig uit paleis Huis ten Bosch. In het lakwerk zijn onder meer de jaarlijkse reis van de Hollandse hoofdkoopman van de VOC naar de keizer van Ja pan afgebeeld, het eiland Deshi- ma, vogels en planten en de berg Fuji. Er staat een protserig wand- paneel met compleet porseleinen servies. Naarmate de producten meer aftrek vonden in de Repu bliek werden ze beter afgestemd op de wensen van de kopers. Het optreden dat Justin Bieber zondag geeft tijdens de MTV EMA's in Milaan, is een voorproefje op de wereldwijde relea se van zijn nieuwe album Purpose, zegt MTV. „Ik kan niet wachten om het nieu we materiaal met mijn fans over de hele wereld te delen", aldus Bieber. Waldemar Torenstra transfor meerde voor Vechtershart, vanaf 22 november te zien bij BNN, zijn lichaam in dat van een Ki-vechter. Met ontbloot bo venlijf siert hij de cover van de nieuwe Men's Health. Loek Peters Penozakrijgt een rol in de jeugdserie Voetbalmeis jes. Ook Imanuelle Grives, Tatum Dagelet, Terence Schreurs en Mohamed Chaara spelen een ouderrol in de serie die najaar 2016 wordt uit gezonden. effeweg.nl NU VANAF www.effeweg.nl/weg of bel 0529 - 46 96 67 Kerstreis Vrsar, Istrië - Kroatië Kerstreis Boedapest va. €469 Kerstreis Krakau va. €479 vraag ov^~z.t gratLs brochure aai/U VRIJDAG 23 OKTOBER 2015 Japanse lakkist, circa 1645 en Japanse schotel met VOC-logo, circa 1630. door Jan Pieter Ekker Azië >Amsterdam. Luxe in de Gouden Eeuw, t/m 17 januari in het Rijksmu seum. 1 Jaarlijks meer dan 1 2)7 1 tevreden 1 hj 1 vakantiegangers! 1 Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. 4^ Vier Kerst in Kroatië. Vanuit ons goedverzorgde hotel in Vrsar maken we diverse uitstapjes in de omgeving. Een afwisselende kerstreis vol cultuur en natuur! 8 daagse busreis HALFPENSION Vertrek: 22 december Highlights: Opatija Grotten van Postojna Pula Motovun -» Inclusief: 1x kerstdiner en drankjes tijdens de diners! 8 daagse busreis HALFPENSION Vertrek: 22 december Highlights: kerstmarkt stadsrondrit Natuurtocht Donauknie 8 daagse busreis HALFPENSION Vertrek: 22 december Highlights: Wawel kathedraal Joodse wijk Kazimierz Zakopane O rN LU cc 3 X u O cc CO L/] CC O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31