10% TO©S Feest en opluchting bij Zeeuws lid Solar Team Vijf bedrijven in race voor Zeeuwse innovatieprijs John Karelse had direct goed gevoel bij Goes Het laatste oordeel 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl De economische crisis is voorbij. Uw Mening ONEENS Olympiër overleden Festivals genomineerd Film Malala eerder te zien 1 paul kusters vrijdag Maan Leo Je staat in de rij voor de kassa bij je favoriete grootgrutter. Achter je wordt de band steeds voller geladen: ribbel chips, cola, diepvriesfrikan- dellen, smeerkaas, een bak choco lade ijs, een halfje tijgerwit. Zeg eens eerlijk: lukt het je op zo'n moment om géén waardeoordeel te vellen over de persoon die deze producten aanschaft en ze waar schijnlijk binnen de komende 24 uur zijn slokdarm zal binnenlood sen? Ik ben de laatste tijd nogal gepre- De kassaband waar je geconfronteerd wordt met alle keuzes die je hebt gemaakt occupeerd met eten; verwoed pro beer ik af te vallen, maar het eni ge effect is vooralsnog dat ik de supermarkt niet langer als een willekeurige winkel beschouw, maar als een soort vagevuur, een plaats waar mijn volharding en wilskracht gewogen worden. Met als laatste oordeel: de kassaband. Ja, de kassaband: daar waar je ge confronteerd wordt met alle keu zes die je hebt gemaakt. Daar waar je al je zondes moet uitstal len zodat heel de mensheid ze kan aanschouwen. Daar waar je je wilskracht weerspiegeld ziet in de glanzende verpakking van een zak chips. Die hamburgers kun je in je win kelmandje nog een beetje verstop pen onder een bos wortels, die bak ijs verdwijnt tijdens het shop pen nog vakkundig onder een zak je appels. Maar op de band moet je eraan geloven: alles wordt gena deloos aan het licht gebracht, open en bloot. Wat zou ik graag de persoon zijn die quinoa, kiwi's en kamillethee afrekent in plaats van melkchocola, diepvriespizza's en witte wijn. Anderzijds mag je zelf natuurlijk ook voor God spelen: welk oor deel vel je over de dame die duide lijk met een hip bonendieet bezig is, de man die 20 blikjes bijstands bier en twee braadworsten mee neemt, de jongetjes die ieder drie blikjes energy drink afrekenen? De grap is: hoe meer boter je op je hoofd en in je mandje hebt, hoe vernietigender je vonnis zal zijn over de aankopen van je mede mens. Een verblijfsvergunning voor vijfjaar is te lang. 371 reacties toosenhenk.nl D JOHAN CRUIJFF PRECIES MINUTEN IN HET JOURNAAI De voormalig olympisch at lete Nel Karelse uit Kortge- ne is in de nacht van dins dag op woensdag overle den. Ze is 89 jaar gewor den. Het hoogtepunt in haar carrière was de vijfde plaats bij het verspringen op de Olympische Spelen van 1948 in Londen. Op de 200 meter werd ze in de halve finale uitgeschakeld. In 1949 werd ze bij afwezig heid van de grote Fanny Blankers-Koen Nederlands kampioen op de 200 meter. De Zeeuwse festivals Vest- rock en Concert at Sea zijn genomineerd voor de Euro pean Festival Awards. Het Hulsterse weekendfes tival Vestrock is met de ge wone editie en met de ju nior variant genomineerd voor 'beste kleine festival'. Concert at Sea, het 2-daag- se festival op Brouwers- dam, maakt kans op de ti tel 'beste grote festival'. Het gaat om de meeste stemmen. De uitslag wordt in januari bekendgemaakt. De documentaire 'He Na med Me Malala' over het Pakistaanse meisje Malala Yousafazi dat zwaar ge wond raakte tijdens een be schieting door de Taliban, gaat maandag in voorpre mière in Cine City in Vlis- singen. Malala ontving vo rig jaar in Middelburg een Four Freedom Award. De vertoning begint om 19.30. Mensen „We zijn al anderhalf jaar be zig met de voorbereidingen. Met het ontwerpen en bouwen van de auto, met oefenen en het be denken van noodplannen", ver telt Bart. „Toen we na een span nende race toch als eerste over de eindstreep kwamen, volgde er echt een ontlading. We begon nen meteen te juichen. Sommige teamleden huilden zelfs van blijdschap." Bart was verantwoordelijk voor de stabiliteit en het rijge drag van de auto, die op zon- ne-energie rijdt. Iedere dag con troleerde hij samen met het sup portteam de wagen en verwissel de hij de banden. „Gelukkig is er onderweg niet veel fout gegaan. Het team van Zwolle eindigde een paar minu ten na ons. Eén technisch pro bleem en we waren onze voor sprong waarschijnlijk al kwijt", aldus de opgeluchte student werktuigbouwkunde. De coureurs reden precies 3.021 kilometer van Darwin naar Adelaide, verspreid over vieren halve dag. „We mochten maar ne gen uur per dag rijden en kam peerden daarna aan de kant van de weg. Ik kan geen woestijn meer zien, haha!" Gisteravond vierden de team leden feest met overgevlogen fa milie en de hoofdsponsor. „Maar het is geen latertje geworden. Het was een hectische dag!" 'Eén probleem kon ons de voorsprong kosten' De prijs die voor de twaalfde keer wordt uitgereikt, is een ini tiatief van de provincie en wordt ondersteund door de Kamer van Koophandel. Jansen Tholen zit bij de vijf fi nalisten dankzij een verbetering van de mosselzaadvanginstalla- tie. Het geautomatische inhang- en oogstsysteem is samen met de gebroeders Schot van de TH, de HZ in Vlissingen ontwikkeld. Dragon Plastics verwerkt ge bruikt plastic, zoals frisdrankfles jes, tot design- en woonaccessoi res. Het bedrijf benut ook het ei gen afval. Producten worden in de webshop onder de merknaam POD verkocht. Shinemark vestigde het social media-café Shine in Goes, waar ondernemers kunnen samenwer ken onder het genot van goede koffie. Provispo bedacht het Panofield-camerasysteem, dat beelden van twee camera's aan elkaar hecht. Dat helpt sport- coaches betere videoanalyses van wedstrijden te maken. Vandenen de in Borssele ontwierp de Ur ban Garage Mover, een vuilnis wagen die in lage ruimten zoals een parkeergarage afval ophaalt. De vakjury onder voorzitter schap van gedeputeerde Jo-An- nes de Bat (economie) reikt de Emergo-prijs 4 november tij dens de netwerkbeurs Contacta uit. In de tweede week van sep tember liet Jan Poortvliet weten Goes per direct te verlaten voor een avontuur in China. Hij leidt daar op het moment trainers op. Nadat de contractuele plooien tussen de zondagclub en Poort vliet waren gladgestreken, kon Goes op zoek naar een opvolger. Uiteindelijk viel de keuze op Ka relse. „Zijn enthousiasme en ge drevenheid gaven bij ons de doorslag om de samenwerking aan te gaan", aldus voorzitter Henk Zwartelé. Goes is de eerste amateurclub waar Karelse aan de slag gaat. In het verleden was de oud-keeper als hoofdtrainer werkzaam bij NAC. In 2012 werd hij er echter ontslagen. Sindsdien was hij niet meer actief als hoofdtrainer. Zeeland 14 15: TOEVAL IS LOGISCH. BREDA Zeeland 16: Dapper Zeeuws meisje HULST BROUWERSDAM VLISSINGEN Reactie? Tips? redactie.terneuzen@bndestem.nl MIDDELBURG Zeeuwse auteurs in bundel Nederland Leest De Zeeuwse auteurs Theo Raats en Mia Timiaan zijn vertegenwoordigd in de ju bileumuitgave van Neder land Leest in november 2015. A.L. Snijders stelt de bundel met korte verhalen samen. Elke provincie heeft een katern met verhalen van schrijvers uit de eigen regio. De verhalen van Raats en Timiaan versche nen eerder in de bundel Zondig in Zeeland (2012). door Elodie Kint VLISSINGEN. De Vlissingse Bart Heiwig en Mark Hupkens zitten in het team dat de World Solar Chal lenge in Australië gisteren won. „Dit is de reden dat ik ervoor koos om op de TU Delft te gaan studeren en nu winnen we nog ook!", zegt Bart. Bart Heiwig, technisch lid door Frank Balkenende MIDDELBURG. Jansen Tholen, Dra gon Plastics uit Sint- Maartens dijk, Shinemark uit Goes, Provis- ko uit Terneuzen en Vandenende uit Borssele dingen mee naar de Zeeuwse innovatieprijs Emergo. door Len Wolters GOES. De in Wemeldinge geboren John Karelse (45) wordt de nieu we trainer van voetbalclub Goes. De oud-oefenmeester van NAC volgt de naar China vertrokken Jan Poortvliet op bij de zon dag-eersteklasser. „Het gevoel was direct goed", aldus Karelse. „Ik heb natuurlijk sowieso wat met Zeeland." Meer over John Karelse bij Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2