Bond ziet spoken Taxi duurder voor WMO'ers Gekanteld en ontspoord Machtiging om D. gedwongen op te nemen niet afgewacht Kras Kortingsdagen Zieke Cruijff bedankt mensen voor medeleven Er waren wel degelijk juridische middelen om de gevaarlijke oud-tbs'er die een vrouw doodde, vast te houden. BARCELONA. Johan Cruijff heeft gisteravond zijn dank uitge sproken voor de vele steunbe tuigingen aan zijn adres nadat bekend was geworden dat hij aan longkanker lijdt. 'Muchas gracias, dank jullie wel, thank you for all your support', twit- terde hij in drie talen. Het nieuws over de ernstig zie ke Cruijfflekte gisteren uit in Spanje, waar de 68-jarige oud-topvoetballer woont. On derzoeken moeten nog uitwij zen hoe hij moet worden be handeld. Bekende sporters en clubs reageerden geschokt. Ze wensten Cruijff en zijn familie veel sterkte en spraken de wens uit dat hij de ziekte over wint. Cruijff vertelt in een sta tement op zijn website de laat ste weken te zijn onderworpen aan verschillende onderzoeken in een ziekenhuis in Barcelona. Bij deze onderzoeken is long kanker ontdekt. LEEUWARDEN. De met meerdere stoornissen kampende oud-tbs'er Udo D. (38) sloeg in Leeuwarden een vrouw op straat dood met een fles. Hij stak bovendien kort daar voor een Bulgaarse prostituee neer, viel een vrouw in een par keergarage aan en belaagde een vrouw op een parkeerplaats van een supermarkt. Betrokken instanties stellen dat hij wel moest worden vrijgelaten omdat er geen juridische mogelijk heden waren om hem langer vast te houden. Uit onderzoek van de ze krant blijkt echter dat de recht bank in Amsterdam op 10 juli 2015 besloot om D. tot maximaal janua ri 2016 gedwongen op te laten ne men in een kliniek, omdat hij nog een risico zou vormen voor de sa menleving. De kliniek van GGZ Friesland, waar D. zat, protesteer de echter niet tegen de wens van D. om op vrije voeten te komen. Hij zou niet te behandelen zijn. Een eventueel door D. aangespan nen rechtszaak over zijn vrijlating zou volgens de instelling door de tbs'er gewonnen zijn. Volgens een direct betrokkene, die anoniem wil blijven, klopt de redenering van de instanties vol strekt niet. De geneesheer-direc teur van een kliniek kan een ver zoek van een patiënt om vrij te ko men gewoon afwijzen. De patiënt moet dan zelf hoger beroep aante kenen bij een rechtbank in een po ging om vrij te komen. „De kli niek heeft een grove inschattings fout gemaakt. Ik denk dat ze deze man gewoon hebben laten lopen omdat hij onhandelbaar was", al dus de bron. D. kwam door de op stelling van de kliniek op 5 augus tus vrij. Dat is opmerkelijk, omdat hij in de periode kort voor zijn vrijlating nog vanwege zeer agres sief gedrag in een isoleercel werd geplaatst in de Van Mesdagkliniek in Groningen. Daarvoor was hij al gedwongen naar psychiatrische af delingen gebracht in Amsterdam en Vught. Burgemeester Ferd Crone van Leeuwarden, die nauw betrokken is bij de problematiek rond D., er kent het bestaan van de machti ging om de oud-tbs'er tot januari 2016 gedwongen op te nemen. Vol gens de burgemeester is inder daad niet gekozen voor de optie om een rechtszaak af te wachten toen D. aangaf uit de kliniek te willen. Uit de rapportages zou na melijk blijken dat hij niet vanwe ge zijn specifieke stoornis gevaar lijk was. ---f r.: 'i' EilTT'X. Korting op alle reizen! Kras.nl/kortingsdagen of bel 0900-96977oc Een ravage op de Sasweg in Axel, waar een tankwagen en een goederentrein gistermiddag botsten. De tankwagen kantelde, de trein ontspoorde, foto Camile Schelstraete PAGINA 16 17 ZEELAND 2 3 www.pzc.nl Editie WALCHEREN VRIJDAG 23 oktober 2015 - -o Af en toe 257e jaargang nr. 250 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 zon pagina 4 5: Massale steunbetuiging Kliniek liet ex-tbs'er zelf lopen door Chris Klomp 8 711688 555530 1 1 !J iï, 11 vMl TUi.A f - «IÉ* dfljjja Actievoorwaarden zie: kras.nl/actievoorwaarden ZEELAND 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1