1923-2015 Oud-CDA-leider 'blijvend van grote betekenis' voor partij 12 NIEUWS De naam van Willem Aantjes zal altijd verbonden blijven aan de meest dramatische val uit de politieke geschiedenis. Zijn eerherstel liet lang op zich wachten. Cisteren overleed hij op 92-jarige leeftijd. Jongeren kopen minder alcohol Straf 20 jaar cel voor Hamza B. in hoger beroep overgenomen Beste bakkie bij Man Met Bril Zorgende zoon toch werknemer Willem Aantjes Het ambt moest hij al in 1978 onvrij willig verlaten, maar in zijn doen en laten is Wil lem Aantjes altijd politicus gebleven. Altijd betrok ken, en soms ook scherp, zo onder vond Kamervoorzitter Anouchka van Miltenburg in september nog. 'Kan de Tweede Kamer niet zor gen voor een voorzitter die in grijpt als het nodig is en die haar mond houdt als het alleen maar stoort', foeterde hij op Twitter, het sociale medium dat hij een paar jaar eerder, reeds dik in de tachtig, fanatiek had omarmd. Vanuit CDA-hoek klonk giste ren niets dan lof voor Aantjes. CDA-leider Sybrand Buma en par tijvoorzitter Ruth Peetoom prij zen hem voor zijn inzet voor een 'waardengedreven' CDA. „Daar mee is hij voor de partij blijvend van grote betekenis." Toch zijn het vooral twee let ters waardoor Aantjes altijd herin nerd zal blijven: SS. Op 6 novem ber 1978 vond de openbare terecht stelling plaats waarin Lou de Jong, destijds gezaghebbend directeur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD), in een rechtstreeks op tv uitgezonden persconferentie optrad als rechter en beul tegelijk. Voor het oog van de verbijsterde natie verkondigde De Jong dat Aantjes zich in 1944 in Duitsland had aangemeld bij de SS, Hitiers keurkorps. Conclu sie: Aantjes was fout geweest in de oorlog. Daags daarna kondigde Aantjes in een emotionele pers conferentie zijn vertrek uit de poli tiek aan. Hij erkende dat hij zijn 'oorlogsverleden' altijd had ver doezeld, maar beklemtoonde ook dat De Jong de soep veel te heet had opgediend. Een later onder zoek door drie onafhankelijke des kundigen gaf hem gelijk. Als te werkgestelde in Duitsland had Aantjes zich aangemeld bij de Ne derlandse, niet-militaire Germaan se SS. Zo hoopte hij in Hoogeveen te belanden. Eenmaal daar moest hij als aspirant-SS'er een verkla ring tekenen en een uniform aan trekken. Dat ging Aantjes te ver. Hij weigerde en werd als gevange ne overgebracht naar een straf kamp bij Assen. Als fractieleider van de Antire volutionaire Partij (ARP) ontpop te Aantjes zich als een begeesterd politicus en groeide hij uit tot boegbeeld van een nieuwe christe lijke politiek. In 1975, tijdens het eerste gezamenlijke congres van de beoogde fusiepartijen KVP, ARP en CHU, hield Aantjes een vlammend betoog waarin hij schetste wat voor partij het nieu we CDA zou moeten worden. Zijn speech werd algauw bekend als de 'Bergrede', vernoemd naar de ver maarde toespraak van Jezus op de Olijfberg bij Jeruzalem. De toe spraak viel overigens niet bij ieder een in de achterban goed. Hoewel een onderzoekscom missie Aantjes grotendeels schoonwaste en de CDA-bonzen hem een mooie nieuwe functie in het vooruitzicht stelden, bleef de gevallen leider een gestigmati seerd man. Een rentree in de poli tiek in 1981 mislukte. In 1982 wierp het eerste kabinet-Lubbers hem alsnog een weinig tot de ver beelding sprekende baan in de schoot: voorzitter van de Kampeer- raad. In 2004 kwam bij het 25-jarig bestaan van het CDA een half slachtige poging het goed te ma ken. CNV-voorzitter Doekle Terps tra bepleitte een openlijke verkla ring om Aantjes eerherstel te ver lenen. De CDA-top verwierp dat, met als argument dat dat 'hele maal niet nodig was'. Zes jaar later keerde Aantjes zich krachtig tegen de samenwerking van het CDA met de PW. Uiteindelijk zette de partij hem op zijn negentigste ver jaardag, toen het gedoogkabinet al gevallen was, alsnog in het zonne tje. Twee jaar eerder stelde het NIOD, bij monde van directeur Hans Blom, dat de affaire-Aantjes 'het grootste bedrijfsongeval' uit de geschiedenis van het instituut was. Aantjes had zich tegen die tijd allang berust in zijn lot. „Laat de Heer straks maar over mij oor delen." De panelleden van de AD-Koffie- test 2015 waren het unaniem eens. Bij Man Met Bril Koffie in Rotter dam krijg je de beste kop koffie van Nederland voorgeschoteld. Na drie bezoeken op verschillende tijdstippen bestond er geen twijfel meer en werd het Rotterdamse be drijf onbetwist op de eerste plaats in de AD-Koffietest 2015 gezet. Ei genaar Paul Sharo: „Net zoals bij wijn bestaan er ook bij koffie gro te verschillen in kwaliteit. Een goe de maaltijd sluit je niet af met een slechte koffie. Ik zie het toch een beetje als mijn missie om dat dui delijk te maken." Bij de AD-Koffie- test 2015 werd de koffie van 118 be drijven geproefd. Jongeren kopen minder alcohol voor zichzelf, maar meer dan de helft (54 procent) in de leeftijd van 14 tot met 17 jaar heeft het af gelopen jaar wel alcohol gedron ken. Uit onderzoek in opdracht van staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid) blijkt dat 1 procent van de jongeren van 14 en 15 jaar alcohol voor zichzelf of iemand anders heeft gekocht. In de categorie 16- en 17-jarigen gaat het om 10 procent. Zij proberen vooral in de horeca aan drank te komen. In 2011 lagen deze percen tages op respectievelijk 9 en 78. Jongeren krijgen alcohol veelal via (oudere) vrienden (60 procent) en/of ouders (51 procent). De Amsterdamse crimineel Ham za B. blijft nog jaren vastzitten in Marokko; gisteravond kreeg hij tij dens zijn hoger beroep in Tanger twintig jaar cel vanwege zijn aan deel in de dubbele liquidatie in de Staatsliedenbuurt in 2012. Het hof nam daarmee de straf over die in december al werd opgelegd. Daar in zijn ook de schadevergoedingen voor twee motoragenten en de fa milie van de twee slachtoffers mee genomen. Tijdens een lange zit ting schreeuwde Hamza's advo caat dat de Amsterdamse politie last heeft van racisme en extreem rechtse sympathieën, en dat het korps koloniale motieven heeft om Hamza veroordeeld te krijgen. Volgens de officier lag er echter voldoende bewijs tegen B.: DNA en een glassplinter op een bivak muts, DNA op de bestuurdersstoel van de Audi van waaruit gescho ten werd, en een vingerafdruk op een tv-toestel in het huis waar wa pens gevonden werden. Benaouf A., het doelwit van de aanslag, ver klaarde later te hebben gehoord dat B. in de Audi zat. Hamza B. kreeg eind 2014 twintig jaar cel op gelegd vanwege de afrekening in het drugsmilieu. Twee medever dachten werden eerder dit jaar in Nederland tot levenslang veroor deeld. Bij de aanslag ontsnapte Be naouf A. aan de kogelregen, twee vrienden kwamen om. Een zoon die zijn gehandicapte moeder verzorgt, mag worden be schouwd als haar werknemer. De Centrale Raad voor Beroep heeft dat geoordeeld in een zaak waarin een zoon die voor zijn gehandicap te moeder zorgde, zelf ziek werd en een uitkering aanvroeg. Het UWV besloot eerder dat de zoon geen aanspraak kon maken op een uitkering in het kader van de ziek tewet, omdat tussen naaste familie leden geen 'gezagsverhouding' kan bestaan. De zoon was dus niet verzekerd voor ziekte, aldus het UWV. De man stapte naar de rech ter maar die gaf het UWV gelijk. De Centrale Raad van Beroep oor deelde anders. De man die niet fout was door Laurens Kok en Dick van Rietschoten Willem Aantjes in 2004. foto Werry Crone/HH DEN HAAG TANGER ROTTERDAM UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12