'Starbucksbesluit' kan vergaande gevolgen hebben 8 NIEUWS Nieuwe tik op de vingers van Europa bij landen die aan belastingontwijking doen. Het bedrijfsleven is verbijsterd. Kamervragen over hiaten tbs Sagrada Familia klaar in 2026 Gewonden bij studentenrellen Schoonmaak op het strand zuiver BRUSSEL/DEN HAAG. Dat Neder land, als één van de eersten, bij Starbucks 20 a 30 miljoen belas tingvoordeel moet terughalen, is in ondernemersland gisteren inge slagen als een bom. Want terwijl Financiën zich nog beraadt op eventuele vervolgstappen, zet het verenigde werkgeversland politiek Den Haag al onder zware druk om in beroep te gaan tegen het Brusselse besluit. VNO-NCW en de Amerikaanse Kamer van Koop handel zijn bang dat grote bedrij ven zich minder snel in Neder land zullen vestigen als het belas tingregime strenger wordt. De Deense Eurocommissaris Margrethe Vestager van Mededin ging ziet dat heel anders. Zij kon digde gisteren een grote schoon maak aan in heel Europa, ten gun ste van al die bedrijven die wel netjes belasting betalen. „Er is niks tegen belastingafspraken die bedrijven in een vroeg stadium ze kerheid geven over hoeveel belas ting ze moeten betalen, maar wel tegen belastingafspraken die het ene bedrijf bevoordelen boven het andere", zo stelde ze. In haar optiek komt dat onei genlijke belastingvoordeel neer op ongeoorloofde staatssteun, en dat verklaart ook de spraakverwarring die gisteren meteen na haar be sluit ontstond: Nederland vindt dat het keurig aan de internationa le belastingregels heeft voldaan, en krijgt nu toch die tik op de vin gers uit Brussel. „De Commissie heeft eerder aangegeven dat Ne derland een robuuste en gedegen rulingpraktijk heeft", aldus staats secretaris Wiebes van Financiën, die zegt 'verbaasd' te zijn. Maar Vestager is niet bang voor de uitspraak als Wiebes, al dan niet aangespoord door derden, de gang naar de Europese rechter zou maken. Zij noemt de door Neder land verleende belastingvoordelen 'kunstmatig' en 'niet economisch onderbouwd'. Starbucks betaalde intern kapitalen aan royalty's voor een recept voor het branden van koffiebonen waar concurrenten voor die royalty's niets of bijna niets betaalden. Daarnaast, aldus Brussel, betaal- 'We gaan nu alle belastingafspraken onderzoeken' de de Amsterdamse Starbucksfa- briek wel erg veel voor de groene koffiebonen van haar Zwitserse dochter. Bedrijven die dit soort constructies niet kunnen toepas sen omdat ze geen multinational zijn betalen marktconforme prij zen en ondervinden dus oneerlij ke concurrentie, aldus Vestager, die gisteren behalve Nederland „Blijkbaar is de deal tussen multi national Star bucks en de Belas tingdienst niet zo als Wiebes ons altijd heeft willen doen gelo ven. Het heeft er alle schijn van dat Nederland een oogje dicht knijpt bij het ontwijken van belas ting door het internationale groot bedrijf', zegt SP-Kamerlid Arnold Merkies. Regeringspartij PvdA wil eerst uitleg en aanpassing van de wet als de afspraken niet blijken te deugen. Want het is onaanvaard baar als multinationals hun belas tingplichten ontlopen terwijl bur gers en andere bedrijven wel ge woon belasting betalen, meent PvdA'er Ed Groot. Wiebes' eigen WD wil niet tor nen aan de bestaande praktijk. Die maakt Nederland tot een aan trekkelijk vestigingsland voor be drijven, en dat zorgt weer voor ba nen, aldus de liberalen. WD-Ka- merlid Helma Neppérus: „Als de afspraak met Starbucks fout is, is die fout. Maar laten we nu niet doen alsof alle afspraken met de Belastingdienst verkeerd zijn." ook Luxem burg veroor deelde tot het te rugeisen van 20 a 30 miljoen belas tingvoordeel bij Fiat. Soortgelijke zaken te gen Ierland (Apple) en nog eens Luxemburg (Amazon) zijn gaan de, en volgens Vestager kunnen er nog bergen bij komen: „We gaan nu alle belastingafspraken onder zoeken." Om te laten zien dat het haar menens is brak ze gisteren met de gewoonte om geen cijfers te geven. Niet alleen meldde ze hoeveel Luxemburg en Nederland aan belastingvoordeel moeten te rughalen, maar ook hoeveel belas ting Fiat en Starbucks wél betaal den: 0,4 en 0,6 miljoen euro. Wiebes is door het besluit ern stig in verlegenheid gebracht. Hij heeft steeds volgehouden dat er niets mis is met de Nederlandse belastingafspraken, en vindt dat ei genlijk nog steeds. Het linkse smaldeel in de Kamer staat echter op de achterste benen en ziet het eigen gelijk bewezen. SP en Groen- Links willen dat Nederland hele maal geen belastingafspraken meer maakt met multinationals. De WD wil van staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Veiligheid en Justi tie) weten hoe het zit met mogelij ke hiaten in de wetgeving rond tbs. WD'er Foort van Oosten heeft hierover Kamervragen ge steld naar aanleiding van de ge beurtenissen in Leeuwarden waar een ex-tbs'er een vrouw doodde. De man stond bekend als gevaar lijk, maar er waren volgens de au toriteiten geen wettelijke midde len om tegen hem op te treden. De man kwam in augustus vrij te gen de zin van politie en justitie. Volgende week praat de Kamer met Dijkhoff over tbs. „Wat mij be treft staat dit onderwerp hoog op de agenda", aldus Van Oosten. De in 1882 begonnen bouw van de Sagrada Familia in Barcelona, het levenswerk van architect Antonio Gaudi (1852-1926), zal in 2026 na 144 jaar worden afgerond. Dat zei projectleider f0rdi Fauli gisteren. De bouwkosten bedragen ieder jaar rond 25 miljoen euro, uitslui tend gefinancierd met donaties en entreegelden. In 2016 beginnen de bouwers met de bovendelen van de zes centrale torens. Die zullen pas vanaf 2017 van buitenaf zicht baar zijn. De hoogste toren zal een hoogte van 172,5 meter hebben. Er wordt rekening gehouden met de wens van Gaudi dat de kerk niet hoger wordt dan de Montjuïc-heu- vel (180 meter) in Barcelona. Een grote groep studenten en de oproerpolitie zijn gisteren voor het Zuid-Afrikaanse parlementsge bouw in Kaapstad slaags geraakt. De studenten zijn woedend over een aangekondigde verhoging van de collegegelden. Bij de strijd vie len vele gewonden. De studenten protesteren al een week tegen de voorgenomen verhoging. Het leid de al tot het sluiten van scholen en colleges. Minister Blade Nzi- mande van Onderwijs deed de stu denten dinsdag het voorstel het collegegeld met 6 procent te verho gen. Dat voorstel werd afgewezen. Het oorspronkelijke plan repte zelfs van 10 procent meer college geld. In 2014 opende Starbucks zijn eerste vestiging in een Shell-benzinestation. foto Lex van Lieshout/ANP door Frans Boogaard en Laurens Kok Margrethe Vestager Eurocommissaris DEN HAAG BARCELONA KAAPSTAD BLANKENBERGE. Gehuld in witte overalls scheppen schoonmakers olieres ten uit het gezonden vrachtschip Flinterstar van het strand van Blankenber- ge. De 'oliepannenkoekjes' spoelden gisteren over een lengte van drie kilo meter aan. foto Kurt Desplenter/Belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8