Uienbedrijf in Kruiningen mag uitbreiden met nieuwe loods ÉJ Weg door dorpshart Kamperland autoluw CDA Reimerswaal bepleit 'Kapels' afvalsysteem. Oppositie vreest illegale dumping BEVELANDEN en THOLEN 7 Houdt u weinig restafval over? Dan betaalt u ook minder belasting. Nu al in Kapelle. Straks ook elders? Als het aan het CDA in de gemeente Rei merswaal ligt, wor den inwoners - net als in buurgemeen ten Kapelle en Woensdrecht - financieel beloond als ze door goed te scheiden min der restafVal produceren. Fractievoorzitter Carla Hooger- land brak dinsdag een lans voor in voering van het 'Kapelse model'. De buurgemeente begint volgend jaar met een systeem waarbij huis houdens die minder vaak de con tainer met restafval op de stoep zetten ook minder belasting beta len. Momenteel worden de kliko's al voorzien van een speciale chip die dit automatisch registreert. In Woensdrecht, de andere buurgemeente, werken ze al lan ger volgens deze methode. Vol gens het CDA leidde dat daar tot een forse afname van restafval. Hoogerland vindt dat Reimers waal invoering van dit systeem moet overwegen als volgend jaar de gemeentelijke belastingen te gen het licht worden gehouden. De SGP kondigde twee weken ge leden al aan dat moment aan te willen grijpen om iets te doen aan de gezinnen die in hun ogen one venredig meer gemeentelijke be lasting betalen dan alleenstaan den. „Gezinnen zouden ook min der belasting hoeven te betalen als ze beloond worden voor het be ter scheiden van afval", vond ze. Haar proefballonnetje werd vrij wel direct afgeschoten door alle oppositiepartijen. Kees Verburg van de PvdA: „Daar moeten we verre van blijven. Ik kom vrijwel dagelijks in Woensdrecht en als je ziet hoeveel afval daar in de bos sen ligt..." Oudgedienden Marien West- strate van Leefbaar Reimerswaal en Andries Jumelet van de Chris tenunie hadden geen zin om de discussie van vijftien jaar geleden over te doen. „Dat hebben we toen tot in den treure besproken. Als we dat nu weer gaan doen, vraag ik of iemand van de steun- fractie op m'n plek gaat zitten want in die ellende heb ik geen zin", sputterde Weststrate, die rep- 'Als je ziet hoeveel afval er in de bossen van Woensdrecht ligt, zeg ik: blijf er verre van' te over een 'onzalig idee'. Hij deelde een plaagstootje uit naar CDA-raadslid Peter Koeman die geregeld op sociale media fo to's plaatst van zwerfvuil dat hij opraapt. „Hij gaat het nog druk krijgen op zaterdagen met zijn prikkertje langs de zeedijk. Dat mevrouw Hoogerland als nieuw raadslid die discussie heeft ge mist, kan ik haar niet verwijten. Maar Koeman zou beter moeten weten." Hoogerland reageerde dat afvaldumping in de natuur niet af komstig is van gewone mensen, maar vooral van drugscriminelen. Wethouder Jaap Sinke wil eerst de resultaten in de gemeente Ka pelle afwachten. Hij maakte wel duidelijk dat Reimerswaal nog een lange weg te gaan heeft op het gebied van afvalscheiding. „Wij produceren nu 300 kilo res tafval per persoon. Volgens lande lijke normen moet dat voor voor gemeenten met veel laagbouw, zo als Reimerswaal, in 2020 55 kilo zijn." De wethouder denkt dat met voorlichting veel kan worden bereikt. „Zo bestaat het restafval nu nog voor 25 procent uit groen te-, fruit- en tuinafval." Alle fracties vonden dat Arja zon aan de rand van het dorp niet op een ideale plaats zit. Omwo nenden protesteerden tegen de uitbreiding omdat ze nu al last hebben van geluid en van verkeer 'Arjazon is in overleg met het waterschap over de aanleg van een bypass' over de smalle Adriaansweg. Voor Leefbaar Reimerswaal en PvdA was dat reden tegen de plan nen van specifiek Arjazon te stem men. Andere fracties steunden die uitbreiding wel, maar vonden dat het bedrijf moet zorgen voor bete re verkeersafwikkeling. Volgens wethouder Jaap Sinke wordt daar aan gewerkt. „Arjazon is in over leg met het waterschap over de aanleg van een bypass. Ze zijn be reid om daar ook een flink stuk grond voor te kopen." Met name CDA en SGP waren ook gerustgesteld door de belofte van Arjazon dat ventilatoren wor den vervangen door stillere exem plaren. Ook stelt het bedrijf dat uitbreiding niet leidt tot meer ver keer, aangezien de uitbreiding al leen bedoeld is om uien langer op te kunnen slaan. Marien Westrate (Leefbaar) noemde dat een 'onzin verhaal'. „In de praktijk blijkt dat meer capaciteit ook meer verkeers bewegingen met zich meebrengt." Peter Koeman (CDA) vindt wel dat, als de provincie ooit weer een nieuwe uitbreidingsronde toe staat, de gemeente wat selectiever kan zijn in welke bedrijven daar voor worden benaderd. „Door ie dereen aan te schrijven, wek je be paalde verwachtingen." Dat staat in de structuur schets 'Rondom Kamperland', die woensdagavond is gepresen teerd op een zeer drukbezochte bijeenkomst voor inwoners. De schets effent het pad voor de om vorming van de Veerweg tot 'aan trekkelijk verblijfsgebied', zowel voor inwoners als toeristen. Vanuit de dorpsraad is er op ingespeeld met een verkeerscir culatieplan dat mogelijkheden opent voor éénrichtingverkeer vanuit het zuiden in het midden stuk en het noordelijk deel van de Veerweg. Ter ondersteuning zijn in de structuurschets ook aanpassin gen opgenomen van de Ruiter- plaatweg (de hoofdweg langs het dorp): andere bewegwijzering en markering van twee routes het dorp in (bij het winkelcen trum en richting havenhoofd). De schets voorziet verder in een fietsroute vanuit de Schots man (Veerse Meer) door het ha vengebied het dorp in. Dat alles met het doel om van de Veerweg weer een levendig en ook authentiek dorpshart te maken met historische en klein schalige elementen als een dorps museum, kleine winkeltjes of be drijfjes, en aandacht voor kunst, streekproducten en ambachten. Zowel de structuurschets als het plan van de dorpsraad is nog niet definitief. De gemeenteraad en de inwoners moeten er nog over meepraten. SI» DONDERDAG 22 OKTOBER 2015 Beloning voor lege kliko De Kapelse burgemeester Anton Stapelkamp kreeg in mei de eerste nieuwe afvalcontainer met chip die het aantal ledigingen bijhoudt, foto Mechteld Jansen door Joeri Wisse Kees Verburg fractievoorzitter PvdA door Joeri Wisse KRUININGEN. Uienbedrijf Arjazon in Kruiningen mag, net als negen an dere bedrijven in het buitengebied van Reimerswaal, met twintig pro cent uitbreiden. De gemeenteraad stemde dinsdag in met de aanpas sing van het bestemmingsplan dat dit mogelijk maakt. Jaap Sinke wethouder Als niemand iets ziet mag het van ons juist gezien worden Onze pruiken en haarwerken zijn televeren in elke door u gewenste combinatie van kleur en model. Ook krullen en/of meerdere kleuren in m één haarwerkzijn mogelijk. kapsalon| derrie a—f'/verken Binnenhof 1,4421 BS Kapelle Tel: 0113-343237, www.haarsalongerrie.nl S3 door Henk Postma KAMPERLAND. De Veerweg, dwars door de kom van Kamperland, is straks voetgangers- en fietsge- bied. De auto wordt niet ge weerd, maar zal zich moeten ge dragen 'als gast'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77