Aantal asielaanvragen breekt record uit 1999 Grote stroom asielzoekers houdt aan 6 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Opvallend dat de top als zo snel volgt op de vorige. Dat Juncker hem uitschrijft en niet Tusk duidt op fricties. BRUSSEL. Vluchtelingen die mas saal vastzitten in de Balkan drei gen met de invallende herfst in acute nood te raken. Commissie voorzitter Juncker belegt daarom zondag een nieuwe top met een beperkt aantal leiders om hen bin nen enkele dagen te hulp te kun nen schieten. Nederland is niet van de partij. Met overal rondom inderhaast gesloten grenzen en steeds slechte re weersomstandigheden dreigt na de Middellandse Zee ook de Balkan het toneel van menselijke drama's te worden. Sinds Hongarije zijn grenzen met Servië en Kroatië sloot, zitten steeds meer vluchtelingen op weg naar Duitsland vast in de west-Bal kan. Praktisch zonder voorzienin gen en hulp bivakkeren ze in bos sen en langs wegbermen in de hoop op enig moment toch weer te kunnen doorreizen. Juncker trekt zich hun lot nu aan. Daar naast wil hij dringend het kleine Slovenië te hulp schieten, dat bijna bezwijkt onder de asielzoe kers. De tweede vluchtelingentop in minder dan tien dagen is niet al leen uitzonderlijk omdat hij zo snel op de vorige volgt, maar ook omdat het Juncker is die hem uit schrijft: normaal is dat het voor recht van Europees president Do nald Tusk. Bronnen in Brussel zien fricties tussen de twee leiders. Waar Tusk vooral de harde lijn voorstaat, met beter bewaakte buitengrenzen, op vang buiten Europa en een strak terugkeerbeleid, heeft Juncker meer oog voor de vluchtelingen zelf. Juncker kon Tusk passeren om dat het strikt genomen niet om een Europese top gaat. Van de 28 lidstaten nodigde de Commissie voorzitter alleen de meest betrok ken landen uit - Duitsland, Oos tenrijk, Hongarije, Bulgarije, Roe menië, Kroatië, Slovenië en Grie kenland - en daarnaast de leiders van de doorreislanden Servië en Macedonië. Juncker wil hen op de slechts enkele uren durende mini- top in direct contact brengen met relevante organisaties als de schei dende Hoge VN-Commissaris voor de vluchtelingen, grensbewa- kingsdienst Frontex en het Euro pese asielagentschap. Ook Tlisk mag aanschuiven op de niet door hem uitgeschreven top. De Conservatieve fractie in het Europese Parlement protesteert: „Besluiten die jullie zondag ne men kunnen gevolgen hebben voor tal van andere Europese lan den. Die zullen opnieuw het ge voel hebben dat een kleine groep hen besluiten oplegt", aldus de Britse conservatief Timothy Kirk- hope. Hij werkt aan een Parlements- standpunt over het omstreden per manente verdeel- en spreidings mechanisme van asielzoekers over heel Europa, dat automatisch in werking treedt zodra grote stro men vluchtelingen zich aandie nen. Juncker en kanselier Merkel zijn daar vurig voorstander van, maar diplomaten ontkennen dat het voor zondag op de agenda staat. Juncker liet zich gisteren op een partijtop in Madrid emotio neel uit over de vluchtelingencri- sis. „Ik huil niet vaak, maar als ik avond na avond die lange stroom vluchtelingen zie die mij het eind van de Tweede Wereldoorlog in herinnering brengt, dan bijna wel", aldus de Commissievoorzit ter. „Ik snap best dat we niet alle armoe van de wereld op ons grondgebied kunnen opvangen, maar we kunnen op zijn minst die armoe aanpakken." Syrië 4063 P8j Ongeveer een kwart van het aantal asielverzoeken betreft gezinshereniging Eerste asielaanvragen in Nederland sinds 1975 De 8.400 asielaanvragen van vo rige maand zijn een record, zo meldde het CBS. Het gaat hier bij om eerste asielaanvragen én nareizende familieleden. Het vorige record werd gehaald in mei 1999, toen kreeg Neder land 5.200 asielverzoeken. Voor namelijk van mensen uit het voormalige Joegoslavië. Nu komt 62 procent van de asielaan vragen van Syriërs. Die komen al lang niet meer alleen via gam mele bootjes en een helletocht door Oost-Europa naar Neder land, ongeveer een kwart van het aantal verzoeken betreft ge zinshereniging. Het zijn vrou wen en kinderen die hun man achterna reizen, zij komen door gaans met het vliegtuig vanuit Libanon of Turkije. Het totaal aantal asielaanvra gen en nareizende familieleden tot en met september staat vol gens de IND (Immigratie- en Naturalisatiedienst) dit jaar op ruim 33.000. Daar kwamen de eerste 2 weken van oktober vol gens staatssecretaris DijkhofF nog zo'n 4.700 aanvragen bij. Daarmee kan oktober ook weer een recordmaand worden. En dus kan 2015 uitgroeien tot een recordjaar. In 1994 kwam tot nu toe een recordaantal asielzoe kers naar Nederland: 53.000. Dat had toen vooral te maken met de oorlogen in voormalig Joegoslavië en Somalië. Ook kwamen veel Iraniërs hierheen. DijkhofF stelde dit jaar tussen de 50.00 en 60.000 asielzoekers in Nederland te verwachten. Een ander record (het aantal vluchtelingen dat in Nederland se asielcentra verblijft) is nog niet in zicht. In 2001 verbleven daar op het drukste moment 83.801 mensen. Nu slapen er 39.000 mensen in (noodop vang en nog 3500 mensen in cri sisopvang. Europese top niet voor alle lidstaten door Frans Boogaard Het is de tweede vluchtelingentop binnen tien dagen. Voor de bijeenkomst op zondag in Brussel zijn de meest betrokken landen uitgenodigd. Migranten proberen de grens tussen Servië en Kroatië over te steken bij de Servische grensplaats Berkasovo. De spanning liep ongekend hoog op toen de meeste van de asielzoekers vastliepen op de grensbewaking en de nacht buiten in de kou moesten Ruim 60% van de asielverzoeken komt uit Syrië. Oekraïne Kosovo 50 Albanië 171 Soedan 30 Eritrea 763 ©AO 221015 I BRON: IND, CBS 10.000 door Cyril Rosman Nog nooit vroegen er in Nederland meer mensen in één maand asiel aan dan in september van dit jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6