Bietentocht begint aan laatste etappe Aantekenboekje van Jacob Cats ontdekt Het K-woord Ausfahrt Directeur van ZB is niet op het 2 ZEELAND De directeur van ZB wil dat het woord krimp niet meer wordt gebruikt. Hoe dat zo? En is dat wel zo verstandig? COMMENTAAR Het gaat over krimp van de bevolking. Dat mag je niet zo noemen, want dat komt zo negatief over. Of moet je het juist wel zo noemen om anderen goed te laten begrijpen wat er hier aan de hand is? Iets breder ge steld, luidt de vraag: hoe praat je over Zeeland en hoe verhoudt zich dat tot het gewenste beeld van de provincie? Het antwoord is natuurlijk dat dit van situatie tot situatie verschilt. Als een me dewerker van het ZB Planbureau door Nieuwsuur wordt uitgeno digd om uit te leggen hoe het hier gaat, mag je hem nooit verwij ten dat hij duidelijk is over krimp van de bevolking. Maar het is ook te begrijpen dat het dagelijks provinciebestuur kien is op een compleet beeld van Zeeland, bij voorbeeld van het vestigingskli maat en dus liever niet alleen iets over krimp hoort. Als die twee partijen elkaar treffen, moet er wel even over worden gesproken. Dat gebeurt en tot zover gaat alles goed. Het wordt pas gevaarlijk nu Zeeland krampachtig doet over krimp. De provincie mijdt de term zo veel mogelijk en directeur Perry Moree van het planbureau betuttelt zijn personeel en ver biedt het K-woord. Nu helpt uitleggen en nuanceren niet meer. Nu ontstaat een beeld van benepen Zeeuwen. Een demograaf mag je nooit verwijten dat hij duidelijk is over krimp van de bevolking „Ik zag vannacht nog enkele smurfen aan boord slinge ren," zei wethouder Jacqueline van Burg, die vanuit haar huis op het Bolwerk uitzicht heeft op de haven. Behalve een smurfenbe manning is er ook een sokken- crew. Aan boord van de Hol- landsch Diep verkopen ze sokken. De opbrengst gaat naar het Natio naal Ouderenfonds, dat eenzaam heid bestrijdt. De twintigste editie van de Bie tentocht finisht vanmiddag in Willemstad, waar de bieten wor den gelost en de Suikerunie een schippersmaaltijd aanbiedt. „We gaan niet liggen kantklos sen, maar vlot onder de Zeeland- brug door", sprak de vlootvoogd. Daarna luidde Van Burg de bel en werden de trossen losgegooid. Almanak Duitsland is nou niet haar favoriete reisbestemming, maar voor een uit stapje naar Warner Brothers Movie World wilde ze voor een keer de grens met onze Duitse buren wel oversteken. Met drie vrienden uit Zeeuws-Vlaanderen ging ze op pad. Eenmaal in de buurt van het pret park bleek het toch een stuk druk ker dan verwacht. Net voorbij het bord Ausfahrt stond het al stil op de afrit van de Autoba hn. „Oh, ik wist niet dat Movie World bij Ausfahrt lag. Dan had den we ook de vorige afslag kunnen nemen." Alleen nog kleine maatjes nodig De crisisopvang van asiel zoekers in Burgh- Haamste de wordt overspoeld met goedbedoelde aanbiedin gen. „Maar we hebben ei genlijk alleen nog maar kleinere maten kleding (S en M) en schoenen nodig", zegt woordvoerder Marjo lein Engelhardt. Een spon taan idee om taarten te gaan bakken is 'sympa thiek maar omwille van de hygiëne onverstandig'. Motie voor het Geboortehuis Het college van B en W in Vlissingen moet met de verloskundigen en ADRZ zorgen voor een nieuwe plek voor het Geboorte huis. Die motie leggen SGP en WD de raad voor op 19 no vember. Ouders lopen risi co's en maken kosten nu al le Walcherse bevallingen weer naar Goes moeten door de verbouwing van het ziekenhuis. Kees van Berge (SGP) uit de raad Kees van den Berge uit Burgh-Haamstede neemt 12 november afscheid van de gemeenteraad, waar hij bijna tien jaar deel van uit maakte. De voormalige SGP-fractievoorzitter wordt lid van Provinciale Staten. Van den Berge was 25 jaar actief in de lokale politiek. Hij wordt in de raad opgevolgd door Leen de Bruine uit Oosterland. Vlissingen voert kabelbelasting in Vlissingen voert volgend jaar de kabelbelasting in. „Hulst heeft dat dit jaar al gedaan en daar betalen de Vlissingers ook aan mee. Dan kan de gemeente er beter maar ook aan verdie nen", zegt wethouder Sem Stroosnijder. De raad moet nog akkoord gaan. Vlissin gen wil met de belasting volgend jaar 936.500 euro innen. .Jeans Inn) GEEFT WEG! MIDDELBURG. De gedeputeerden Ben de Reu (PvdA) en Jo-Annes de Bat (CDA) hebben directeur Perry Moree van ZB Planbureau en Bibliotheek aangesproken op een uitzending van het tv-pro- gramma Nieuwsuur over krimp. De Reu vertelt hoe dat is gegaan. „Het antwoord is nee. Maar het is natuurlijk net hoe je het gevoelsmatig ervaart." „Ik werd aangesproken door de CEO van een grote industrie in Zeeland. Die is bezig met een project waarvoor hij financiers zoekt. Maar hij had te horen ge kregen: 'Nu zitten we naar Nieuwsuur te kijken en dan gaan we natuurlijk geen geld in Zeeland investeren, want dat is een provincie die leegloopt.' Ik dacht: 'Hè? Waar gaat dit over?' Ik had die hele uitzending niet gezien. Toen belde Jo-Annes. Hij is verantwoordelijk voor het pro motiebeleid van Zeeland en vroeg zich af of degenen die aan Nieuwsuur mee hebben gewerkt zich realiseren wat de impact van zo'n uitzending is. Ik heb toen besloten het aan de orde te stellen in het eerstvolgende over leg met de ZB." „Ik heb een aflevering terugge keken en ik heb me daar niet aan gestoord. Maar onze ervaring met landelijke media is dat er nogal wordt geknipt en geplakt in zo'n uitzending. Het is nooit zo dat alles wat je zegt wordt uit gezonden. 'Is jullie medewerker zich dat bewust geweest?', heb ik aan Moree gevraagd. 'Hoe profes sioneel pakken jullie de commu nicatie eigenlijk aan?' 'Zijn je mensen zich bewust dat de resul taten van een onderzoek allerlei repercussies kunnen hebben als ze op een bepaalde manier wor den gepresenteerd?' Als ik dat in een bestuurlijk overleg aankaart, dan beschouw ik dat niet als op het matje roepen." Onze ervaring met landelijke media is dat er nogal wordt geknipt en geplakt in zo'n uitzending „Onze lijn is dat je moet op passen met dat woord. Het heeft vaak een negatieve connotatie. Maar het is niet zo dat wij het woord nooit gebruiken en ik heb ook niet gezegd dat het niet mag. Als hij dat zijn personeel ver biedt, doet hij dat niet in onze opdracht." LEIDEN. In de Universiteitsbiblio theek Leiden is een aanteken boekje van Jacob Cats (1577- 1660) ontdekt. Het betreft een schrift waarin de in Brouwersha ven geboren staatsman en dich ter aantekeningen bijhield over de inpolderingen bij Groede. Het schrift is opgenomen in het Museum Catsianum, een gro te collectie boeken en handschrif ten van Cats die in de 19e eeuw door de Zeeuwse verzamelaar Willem de Jonge van Ellemeet aan de Leidse universiteit werd geschonken. Het schriftje Diver- sche memorien roerende de saecken van Vlaanderen zat in een map met handschriften, die nog niet was gecatalogiseerd. Conservator Mart van Duijn deed de ontdekking onlangs. Vol gens hem geeft het handschrift een beeld van hoe Cats als inpol- deraar te werk ging. In de Tach tigjarige Oorlog (1568-1648) te gen Spanje was rond Groede veel land onder water gezet. Tijdens het Twaalfjarig Bestand (1609- 1621) besloot Cats de ondergelo pen polders te bedijken. In zijn aantekenboekje hield hij bij hoe de onderhandelingen verliepen met de kerkbesturen, die de lan derijen oorspronkelijk in bezit hadden. ZIERIKZEE. Na een 'zware avond' in Zierikzee zijn de 23 zeilende vrachtschepen van de Bietentocht gisterochtend vertrokken naar De Heen in Brabant. Tip? redactie@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE VLISSINGEN BURGH-HAAMSTEDE VLISSINGEN Alleen zaterdag 24 oktober 2015 PME LEGEND G-STAR LTD JEANS MAVI JEANS 5 x spijkerbroek 20 x kadobon €50,- 40 x kadobon €25,- 100 x kadobon €10,- JACKSJONES LEVI'S CARS VERO MODA Kom langs in onze winkel en ontvang jou geluksnummer! Vlissingen Middelburg - Goes Temeuzen Heinkenszand Kramp over krimp door Ernst Jan Rozendaal Heeft u directeur Perry Moree van de ZB op het matje geroepen? Wat is er dan gebeurd? Wat was er dan mis met die uitzen ding? U heeft niet het woord krimp ver boden? Maar heeft u zich niet toch te veel door Jan van Damme De zeilschepen van de Bietentocht verlaten Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65