werk van Maria Goos 5 REDENEN 1 OM THUIS TE BLIJVEN 3 Het duister alleen al maakt dat iedereen blij wordt van wat ze wél zien mee op nachtelijke ontdekkingstocht door binnenstad Wim Sonneveld Surrealistische topserie Dobbelen maar Jamie's Superfood De standaards van Spits dooi' en 'Oud Geld'. Of van hét stuk en dé film 'Cloaca', over volledig uit de hand gelopen le vens van oude vrienden. Of van het even goede, maar min der bekende 'Familie' (ook film én boek). Over een familie die samenkomt rond de terminale moeder. Ook daar loopt alles uit de hand. Vóór en na 'Cloaca' ontstonden twee lunchpauzevoorstellin gen, 'Nu even niet' en 'Nu even wel'. De Zeeuwse Komedie speelt deze als een tweeluik. Het eerste deel is de tragikomi sche helft. Die gaat over de vier vrienden die maandelijks 'een vorkje prikken'. Hun gesprek ken gaan 'over niks', en dat blijkt dan vooral hun gezamen lijke stoere verleden te zijn. In 'Nu even wel' zijn het vier vrouwen die met elkaar op res taurant zijn. Zij spreken veel meer over het heden. Maar dat is gelinkt aan het verleden van één van de vier bovengenoem de mannen. Die is inmiddels overleden. Zijn scheve schaats is de aanzet voor een heus emo-drama. Critici zijn niet altijd even vriendelijk geweest over het (to neelwerk van Maria Goos (ook een beetje afgunst?), maar het publiek is in al die jaren altijd blijven komen. Dat komt vooral omdat het zich helemaal kan herkennen in de emoties en de verwarring die moderne tijden bij ons oproepen. Zeeuwse Komedie: vrijdag 30 oktober première, aanvang 20.00 uur, daarna nog elk week end in november, Vestzakthea ter, Vlissingen. rie, alsof je in de tijd belandt dat er geen straatverlichting was. En het duister alleen al maakt dat iedereen blij wordt van wat ze wél zien." Artiesten nemen bezit van straten, pleinen en etalages. Connie de Lange herinnert zich een voorstelling van vo rig jaar in de wolwinkel schuin tegen over haar restaurant. „Een juwelenkist je dat openging en waarin een danse res een dansje deed. De ontroering, de magie, de stilte, de warmte. Het zijn ook niet versterkte voorstellingen. Veel geluid verhoudt zich niet goed tot duisternis. Je hebt aandacht nodig om goed te kunnen kijken. Dus het moet behalve donker ook stil zijn." De N8vdN8 is voor de restaurants ook een nacht van belang geworden. Gasten kunnen in het donker tafelen, bij kaarslicht. „Het is één van de druk ste horeca-avonden van het jaar gewor den. Het komt in de buurt van de kerstnacht." De Lange is er bijzonder trots op dat de N8vdN8 'zo groot en fantastisch' is geworden. Toch is het stokje dit jaar overgedragen aan een nieuwe organisa tie, onder wie Frank Bijleveld van he renkledingzaak View49. Zij gaan op dezelfde voet verder. „Wij willen het gedachtengoed van onze voorgangers in ere houden. Voor ons was nu het al lerbelangrijkste om de N8vdN8 niet als een nachtkaarsje uit te laten gaan." Een ander aandachtspunt is de vei ligheid, zegt Bijleveld. „Er komen zo veel mensen op af, dat we niet te veel concentraties op bepaalde punten wil len hebben. Daarom is de wandelrou te van de Langeviele via de Markt naar het Abdijplein uitgebreid. We gaan over de Nieuwe Burg en de Bachten Steene. Daardoor is er meer ruimte voor de voorstellingen. Ook op de Markt gebruiken we meer ruimte, on der meer voor een kunstproject van Frank van der Meijden." In de Koor kerk concerteert TY Zeeuws Kameror kest, in het Zeeuws Museum treedt de band PEER op, Professor Archie Me- des gaat samen met kinderen het Stadspark Molenwater 'oplichten'. De N8vdN8 vraagt aandacht voor duurzaamheid. Dat is ook wat Connie de Lange er zo mooi aan vindt. „Ik wil duurzaam ondernemen. En het evene ment moet wegblijven van Hallo- ween, van het griezelige. We moeten mensen juist ontroeren, het fraaie tot leven wekken." Kijk voor het complete Zeeuwse pro gramma van de N8vdN8 op www.pzc.nl en voor Middelburg op www.nachtvandenachtmiddelburg.nl Door Mark Roos Jj KLEINKUNST SERIE SPEL O KOKEN O MUZIEK FRITS SPITS De Standaards van Spits DONDERDAG 22 OKTOBER 2015 Straattheater tijdens de Nacht van de nacht in Mid delburg in 2013. FOTO S lex de MEESTER HISTORIE VAN MIDDELBURG Deze week verschijnt een prachtige box over een fenomeen: Wim Sonneveld (1917-1974). Op veertien cd's is zijn gehele oeuvre bijeengebracht. Alle elf langspeelplaten van Son neveld zitten in deze box, evenals een zeldzame Belgische lp van Wim Sonneveld en Ina van Faassen, een soundtrack, een regis tratie van zijn laatste grote show met Willem Nijholt en Corrie van Gorp uit 1971, zeldzame repeti tie-opnames, verloren gewaande op names en de allereerste studiover sie van zijn evergreen Het dorp. Op de plaat verschijnt morgen bij Universal De speelfilm Fargo van de Amerikaanse Coen Brothers uit 1996 was een klein meesterwerkje. Het idee om in 2014 een tv-serie te maken als afgeleide van die film was bepaald niet zonder risico's. Dankzij een prachtrol van Billy Bob Thorn ton en Martin Freeman werd ook de serie een geweldig visu eel avontuur vol bloederige, surrealistische suspense. Nu is het tijd voor deel 2 van de tv-serie. Wie denkt een Fargo //-kijkmarathon te kunnen organiseren moet nog even geduld hebben, want Netflix geeft elke week één aflevering vrij. Fargo seizoen 2 is te zien op Netflix Goed nieuws voor de fans van de komische stoethaspels Buurman Buurman. Er is nu een Buurman Buur man-bordspel, geschikt voor 2 tot 4 spelers vanaf 6 jaar. In het spel is het de bedoeling om een hele stapel klussen te klaren. Om dat tot een goed einde te brengen, moetje het juiste gereedschap bij elkaar weten te dobbelen. Als je sneller klust dan je tegenstanders, roep je heel hard 'A Je To' naar ze. Zelfs de klusser met twee linkerhanden kan dit spel winnen. Het Buurman Buurman-bord- spel wordt uitgegeven door Carrera (24,99) Hij is pas 40 en heeft nu al een halve bibliotheek aan kook boeken bijgeschreven. Deze week is het tijd voor zijn zestien de kookboek, dat geheel in het teken staat van superfood. Nu wordt die term zo veel gebruikt dat 'ie inmiddels het ima go heeft van een afgelikte boterham, maar als Jamie ermee in de weer gaat, ontstijgt het alle clichés. Kom maar op dus met die Indische kip met bloemkool-papadums, rijst en spi nazie en energieballetjes van dadels, cacao en pompoenpit ten. Jamie's Superfood is verschenen bij Kosmos Uitgevers (29,99) Een hele generatie luisteraars is opgegroeid met het bevlogen, zelf verzekerde stemgeluid van ra- dio-dj Frits Spits. Voor De Stan daards van Spits, deels boek, deels cd-box, selecteerde hij ne gentig van zijn favoriete Neder landstalige liedjes. In het boekgedeelte schrijft hij met persoonlijke herinneringen ge lardeerde miniportretjes van de ar tiesten. —JDe standaards van Spits is verschenen bij Luitingh- Sijthoff (39,99) buurman^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55