250.000 Bezoek onderstreept dat Russen hun bondgenoot in het zadel willen houden Bashar Assad had lang geen voet buiten Damascus gezet. Plotseling dook hij op in Moskou. 4 NIEUWS ROTTERDAM. Bashar Assad bidt mee in de moskee. Spreekt met ho ge militairen. Of met legerleiders. Zijn vrouw Asma klimt op de mountainbike, bezoekt scholen, ontvangt sporters en legt een be moedigende hand op de schou ders van gewonden in het zieken huis. Foto's van al deze momenten deelt het presidentsechtpaar op het sociale medium Instagram. Hun schema lijkt propvol. Maar met een land dat in brand staat, is de bewegingsruimte van Assad beperkt tot de hoofdstad Damascus. Het leven van de As- sads speelt zich voornamelijk af in het presidentiële paleis in Damas cus. Daar geeft de Syrische leider ook de sporadische interviews. Buitenlandse reizen had Assad naar verluidt al vier jaar niet meer gemaakt. Tot Assad opdook in Moskou. Syrië wordt al ruim vier jaar ge teisterd door een bloedige burger oorlog, die aan zeker 250.000 men sen het leven heeft gekost. Rus land begon in september een of fensief in Syrië tegen 'terroristen' die het regime van Assad bedrei gen. De president sprak er over met zijn ambtgenoot Vladimir Poetin, aldus de staatstelevisie. „Maar in werkelijkheid was het de twee niet om gesprekken over terroris mebestrijding te doen", stelt Ko Colijn, directeur van Instituut Clingendael. „Het bezoek diende om te onderstrepen dat Poetin zijn bondgenoot Assad in het za del wil houden. En ze moeten de militaire strategie bepalen. Assads eerste zorg was de aanval van op standelingen en IS-strijders op Da mascus afslaan. Dat is gelukt. Daar na moest zijn leger de slag om de voor Syrië belangrijke stad Aleppo winnen. Dat lijkt te gaan lukken. Nu zullen ze de volgende stap moeten bepalen." Assad wil graag aan de macht blijven. Westerse landen stellen dat vrede in Syrië alleen mogelijk is als hij het veld ruimt. „Assad zelfheeft dus weinig onderhande lingsruimte. Daarom voert Poetin de gesprekken met het Westen voor hem. Met Assads bezoek aan Moskou hebben de Russen het Westen voor een voldongen feit geplaatst. En heeft Poetin van Sy rië een soort Assad-istan ge maakt." Het bezoek aan het Kremlin werd pas naar buiten gebracht toen Assad gisteren weer terug was in Damascus. Achter de dikke muren van het presidentiële pa leis. De Syrische president Bashar al-Assad geeft uitleg aan zijn beschermers: Vladimir Poetin, minister van Buitenlandse Zaken Sergei Lavrov en zijn collega van Defensie Sergej Shoigu (vlnr.) foto AFP Poetin maakt van Syrië een soort 'Assad-istan' De luchtaanvallen op Syrië kos ten Rusland omgerekend 3,5 mil joen euro per dag. Dat heeft de krant The Moscow Times becij ferd in zijn editie van woensdag. Naast marineschepen en onge veer 1.800 grondtroepen nemen ongeveer 36 vliegtuigen en twin tig gevechtshelikopters deel aan de operatie. De luchtaanvallen begonnen op 30 september. De Verenigde Staten en Rusland hebben afspraken gemaakt om doelen van Islamitische Staat (IS) te kunnen bombarderen in Syrië. Meerdere keren dreigden Ameri kaanse en Russische vliegtuigen te botsen. De ministers van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov (foto) en John Kerry ontmoeten elkaar morgen in Wenen. De Amerikaanse luchtmacht heeft twaalf A-10 Thunderbolt II grondaanvalsvliegtuigen gestatio neerd in Turkije voor de strijd te gen IS. Deze vliegtuigen, vanwe ge hun vorm ook wel 'wratten zwijnen' genoemd, zijn vooral ef fectief tegen tanks, dankzij hun enorme boordkanon. De twaalf Thunderbolts dienen ook voor luchtsteun aan rebellengroepen. door Cerben van 't Hof Syrië wordt nu al ruim vier jaar geteisterd door een bloedige burgeroorlog, die aan zeker 250.000 mensen het leven heeft gekost en zich steeds verder uitbreidt. Turkije was lange tijd een van de grootste tegenstanders van het regime in Syrië. Nu stelt het land zich soepel op. Van Turkije mag Assad aanblijven als president van een overgangsregering, als hij maar belooft daarna af te tre den. Die overgangsregering zou volgens de Turken maximaal zes maanden aan de macht mogen blijven. Canada trekt zich terug uit de in ternationale coalitie die luchtaan vallen uitvoert op terreurbewe ging Islamitische Staat. Daarmee lost de kersverse premier Justin Trudeau zijn eerste verkiezings belofte in. Canada nam met zes straaljagers deel aan de luchtaan vallen in Irak en Syrië. Trudeau wil het leger alleen nog inzetten voor trainingsmissies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4