'Liever slapen op een veldbed dan op straat' Opvanglocatie vluchtelingen in Zeelandhallen opgedoekt Er verblijven sinds vandaag geen vluchtelingen meer in de Zeelandhallen, maar grootschalige opvang blijft nodig. ZEELAND 14 Geen grootschalige opvang mogelijk' GOES. Ogenschijnlijk net zo gela ten als in juli, toen de eerste vluch telingen arriveerden bij de Zee landhallen in Goes, vertrokken ze gisteren weer. Per bus, naar Al phen aan den Rijn. Alle ruim vier honderd Syriërs en Eritreërs. Het is moeilijk voor te stellen dat de hele 'mini-maatschappij' in de hal binnen een paar dagen wordt opgedoekt. Want gisteren was die nog volop in bedrijf. „Je moet je niet vergissen in hoe goed we zijn in op- en afbreken", zegt woordvoerder Robert Ploeg van Het Centraal orgaan opvang Asiel zoekers (COA). De compartimen ten en units kunnen vrij snel wor den gedemonteerd en verplaatst. Morgen herinnert niets in de hal nog aan het verblijf van de vluch telingen. Maar niet voor lang, want met een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid zal het COA nog dit jaar een nieuw ver zoek voor opvang in de Zeeland hallen indienen. In eerste instan tie in overleg met eigenaar Libé- ma, vervolgens bij de gemeente. Want aan geschikte opvangloca- ties is nog altijd een groot gebrek, zegt Ploeg. „Het is balen dat we de- 'Het was een mooie periode, de mensen hebben hier prettig gewoond' ze plek nu kwijtraken." Dat de hui dige opvang in de Zeelandhallen wordt beëindigd, heeft puur te ma ken met het feit dat er beurzen ge pland staan. De bewoners - de groep wisselde de afgelopen maan den voortdurend - lijken het alle- mala wel best te vinden. De sfeer was gisteren gelaten. De berg met blauwe zakken met daarin bedde- goed wordt groter en groter. Met vaak niet meer dan een sporttas lo pen groepjes mannen naar de ge reedstaande bussen, sommigen nog altijd op slippers. Niemand weigert te vertrekken, zoals in op vangcentra elders in het land wel gebeurt. Adjunct-locatiemanager Robert Hofland kijkt met een posi tief gevoel terug op de afgelopen maanden. „De mensen hebben hier prettig gewoond", zegt hij. „Het was een mooie periode." Waar hij zelf naartoe gaat, weet hij nog niet. Voor het COA gaat de zoekocht naar opvanglocaties on verminderd door. „We moeten el ke week 2200 mensen een plek kunnen geven", duidt Ploeg de hectiek. Middelburg Gisteren werd bekend dat sport hal De Kruitmolen in Middelburg begin november wordt ingezet voor crisisnoodopvang van asiel zoekers. Het gaat om 72-uurs op vang die Middelburg wil verlen gen tot maximaal 2 maal 72 uur (6 dagen). BURGH-HAAMSTEDE. Ali (21) en Mohammed (33) dragen een rood en blauw polsbandje. „Deze ene is van Ter Apel", laat de 33-jarige Syriër zien. „De andere is van hier." De mannen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag met een groep van vijftig lotgeno ten afgezet bij het Sportcentrum Westerschouwen. Mohammed kan er nu de humor nog wel van inzien: „Nog even en ik heb m'n halve arm vol. All-inclusive!" Maar de realiteit is bitterzoet. Voor het grootse deel van de 200 vluchtelingen die sinds dinsdag voor 72 uur zijn ondergebracht in de twee sporthallen van Burgh-Haamstede, is het al hun vierde tussenstop in Nederland. Niemand van hen weet waar hij of zij aan toe is. Hele gezinnen wachten op dat kleine stukje ze kerheid, in de vorm van een meer 'vaste plek' om te verblijven, in af wachting van hun asielprocedure. Net als Ali en Mohammed heb ben ze een slopende reis achter de rug. Ali vertrok vijftien dagen geleden vanuit de zuid-Syrische stad Daraa naar Turkije, vertelt hij. De tandartsstudent spreekt een redelijk woordje Engels. Mo hammed zat al een tijdje in Jorda nië, laat hij via een tolk weten, waar hij vrouw en kinderen op zijn vlucht heeft achtergelaten. Met boot, trein, bus en hele stuk ken te voet trokken ze via Grie- 'Burgh-Haamstede ligt op vijf minuten lopen van België toch?' kenland, Macedonië, Servië, Hon garije en Duitsland naar Ter Apel. „En nu zitten we in Burgh-Haam stede", doet Ali z'n best de plaats naam goed uit te spreken. Hij heeft geen idee waar dat onge veer is. „Op vijf minuten lopen van België toch?", heeft hij zich la ten vertellen. Waarschijnlijk door landgenoten die eerder in de cri sisopvang in Sluis zaten.We ne men hen mee in de auto voor een ritje naar de Oosterscheldekering. De enorme watervlakte links en rechts van de weg wekt hun grote verbazing. „Maar dan moet Enge land toch wel dichtbij zijn?" Ali heeft op zijn tocht naar Ne derland een vriend in Berlijn op gezocht, die daar woont. „In Duitsland wilde ik niet blijven. Daar slapen mensen op straat. Je krijgt een papier mee voor een ho tel dat nergens te vinden is. In een lekker verwarmde sporthal op een veldbed is al tien keer be ter dan buiten op straat." Ali ver telt in Daraa ternauwernood een beschieting van de bus te hebben overleefd, waar hij met vrienden in zat. Dat was voor hem de drup pel. Hij hoopt in Nederland te kunnen blijven en hier zijn oplei ding te kunnen afmaken. „Mijn broer en ouders willen ook naar Nederland komen. Syrië heeft mij niets meer te bieden. Mijn vrienden zijn dood. In Turkije is het ook goed, maar daar moet ik minstens 25.000 dollar betalen om verder te kunnen studeren. Hier, heb ik gehoord van een vriend en neef van mij in Amster dam, krijg je een huis en geld om naar school te gaan." Mohammed daarentegen wil zo snel mogelijk terug naar zijn geboorteland. Ook hij heeft familieleden en vriendin in de burgeroorlog verloren. Bei de mannen verzanden op de par keerplaats naast Albert Heijn (waar ze net hun eerste pakje shag hebben gekocht) in een kor te en schijnbaar felle discussie. „Syrië is mijn thuis", wimpelt Mohammed alle tegenargumen ten resoluut weg. Mijn land hoort bij mij als mijn moeder. Als ik morgen zou kunnen, ging ik di rect." Schouwen-Duiveland heeft vol gens burgemeester Gerard Rabe- link geen mogelijkheid voor een langdurige grootschalige opvang van asielzoekers. Het klemmende beroep dat minis ter Ronald Plasterk heeft gedaan op alle gemeenten, om te kijken naar meer structurelere opvangs- vormen, valt op Schouwen-Duive land lastig te realiseren, denkt ook wethouder Cees van den Bos (welzijn). Volgens hem is in het overleg gesproken over '600 tot 800 mensen nu tot dik 1000'. „De kans daarop is heel klein. Die faci liteiten hebben we hier gewoon niet." Rabelink ziet wel mogelijk heden in een leegstaand vakantie park, maar een dergelijk aanbod moet van de ondernemer komen, benadrukt hij. Die zijn er volgens hem nog niet geweest, op een campinghouder na 'die aangaf dat hij wel wat plaats had'. DONDERDAG 22 OKTOBER 2015 Vluchtelingen checken bij de Zeelandhallen in bij de bussen naar Alphen aan den Rijn. Voor onderweg een lunchpakket, foto Mechteld Jansen Op naar Alphen aan den Rijn door Luc Oggel Robert Hofland, adjunct-locatiemanager door Marcel Modde Ali, vluchteling uit Syrië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44