U en uw LAATSTE MAAIBEURT Kraai, kind en kauw 13 ZEELAND De laatste maaibeurt voor de winter is ook meteen een afscheid van de zomer. Nu wordt het echt vroeg donker, zeker als de wintertijd is inge gaan. Op deze pagina ziet u nog volop grasmaaiers aan het werk. Tot en met de tuinier in Zaamslag die wel een erg rigoureuze maaibeurt heeft uitgevoerd. Voor de fotopagina van volgende week donderdag, 29 oktober, blijven we in herfstige sferen. Overal in de provincie is de bietenoogst in volle gang. Indrukwekkende machines op het land, bietenbergen in de berm, afgeladen vrachtwagens en - natuurlijk - slik op de weg. Stuur uw foto van de Zeeuwse BIETENCAMPAGNE naar buiten@pzc.nl of plaats uw foto op www.pzc.nl/buiten. Op 't erf Op het gazon voor m'n werkkamer hipt een kraai rond. Een vleugel is lam, en sleept over de grond. Daardoor loopt de kraai scheef. Bovendien is hij een beetje mank. Vliegen gaat niet meer, maar hij is zo te zien opgewekt en vief. Hij loopt driftig te pikken in het gras temidden van houtdui ven en wat spreeuwen. D'r is ge noeg te eten, want ik heb wat broodkruimels gestrooid. De kraai heb ik Joseph ge noemd. Dat is naar Joseph Goeb- bels, de beruchte nazileider, één van Hitiers trawanten. Goebbels was ook mank. Bovendien is het verenpak van de kraai even zwart als destijds de ziel van Joseph Goebbels. Joseph - de kraai dan - kent me al aardig. Als hij over het gazon hipt, kan hij langdurig en gefixeerd naar me kijken, terwijl ik achter m'n bureau zit. Dat bete kent dat hij iets wil. Als straks de kruimels op zijn, vliegen alle ande re vogels weg, en gaat Joseph zich weer op mij fixeren. Onwillekeurig ben ik een beet je gesteld geraakt op die brutale, slimme vogel, net als op de spreeu wen die ik eerder noemde. Ooit hadden we in een vorig huis een spreeuwennest op het ventilatie- pijpje van onze douche. De spreeu- wenmoeder(of vader, ik weet niet wie er broedt bij deze vogelsoort) hoorde een paar maal per dag on ze fluitketel als we water kookten voor de thee. Omdat spreeuwen van nature enorme na-apers zijn van alle geluiden die ze horen, be gonnen ze te fluiten als de fluitke tel, waarbij ze ons vaak op het ver keerde been zetten als we buiten en in de tuin bezig waren. Die spreeuwengrappen konden wij overigens best waarderen. Nu naar de zwartgrijze kauw. Op het hoeveke van onze dochter, midden in het Zeeuws-Vlaamse land, heeft ook lang een soortge lijk beest rond gehipt en gevlogen. In haar dierenartspraktijk was een jong kauwtje binnengebracht dat uit het nest gevallen was. Een paar dagen was hij vertroeteld in de kliniek. Toen hij al te veel praat jes kreeg en lawaai maakte als een rockende puber, mocht hij mee naar het grote erf om de boerderij. Daar is hij temidden van veel an der gevogelte en zoogdieren het middelpunt geworden van alle aandacht. Volledig mak en hand tam liep en vloog hij brutaal rond en snoepte hij uit katten-, hon den- en kippenvoerbakjes. Als daar niets van zijn gading te vin den was, slaakte hij luide kreten, en landde op iemands hoofd of schouder. Dan eiste meneer een brokje kattenvoer, of menseneten. Reageerde je niet snel genoeg, dan pikte hij brutaal in je oor of op je hoofd. Zo is het een paar maanden lang gegaan. Toen hij helemaal vol wassen was en het voorjaar werd, beving hem een erotische onrust. Hij werd ongedurig en keek af en toe verlangend naar het zwerk. Wat moest gebeuren, gebeurde ook: op een dag kwam een groep je kauwen overgevlogen. Dat was te veel voor de tamme huiskauw. Hij schoot de lucht in, de anderen achterna. Wie weet, komt die kauw ooit nog weer, oud en der dagen zat? De handtamme kauw landt op een schouder en maakt snel duidelijk dat hij iets wil. foto Gerard Smallegange door Gerard Smallegange De kauw wordt met lekkere hapjes vertroeteld. Om het gras kort te houden, is niet altijd een maaimachine nodig, zoals hier bij de Golf in Domburg. foto Kees Janse, Westkapelle Biologisch landbou wer Renee Dinge- manse uit Biggeker- ke heeft voor de laat ste keer zijn gras ge maaid. Het wordt van het land gehaald, om het aan de paarden te voeren in de winter. Volgend jaar mogen zijn paarden grazen op dit grasland, foto W. de Visser Laatste keer voor de winter. foto Eugène Kruijsse, Terneuzen Hier wordt het gras omgespit in plaats van gemaaid- foto Corina Eijkman, Zaamslag Ook de sloten krijgen voor de laat ste keer een 'maai beurt' foto Anne-Marie van lersel, Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43