hulpje van de juf ZEELAND 9 Werkgever moet banen scheppen Hij is een stuk mondiger." Oscar knikt. „Op de werkvloer voel ik me nu ontspannen." Over enkele weken praat Buijs met Oscar en zijn arbeidskracht over een vast contract. Oscar heeft daar wel oren naar. „Ik heb altijd een vast contract gewild. Nee, niet financieel. Ik zit in een overgangsregeling van de Wa- jong. Vast werk geeft zekerheid en rust. Als ik van de ene baan naar de andere hop, levert dat spanningen op. Die wil ik juist vermijden." Ook Buijs is positief over een vaste aanstelling. „Oscar kan in middels zelfstandig werken. Hij heeft nauwelijks nog instructies nodig." De hostelmanager overweegt een tweede arbeidsgehandicapte aan te nemen. Dat is onderdeel van het beleid van de Stay- okay-keten, die landelijk al zo'n 25 Wajongers emplooi biedt. „Ons bedrijf wil maatschappelijk verantwoord ondernemen. Dat betekent dat je ook mensen met een beperking een kans moet ge ven. Persoonlijk heb ik het voor deel dat ik mijn vorige functie al met Wajongers heb gewerkt. Ik 'Oscar kan inmiddels zelfstandig werken. Hij heeft nauwelijks nog instructies nodig' word zelfs in winkels in Dom burg aangeklampt. Dan vragen ze of ik een baantje heb voor jonge ren met een beperking." Natuurlijk moet Buijs tijd vrij maken voor begeleiding, maar de mentale groei van Oscar is een mooie beloning. Daarnaast is een arbeidsgehandicapte een goedko pe kracht. Dankzij een loonkos tensubsidie kost Óscar de helft van een regulier personeelslid. „Dat speelt voor ons eigenlijk geen rol. Stayokay heeft de drive om met deze mensen te werken." Het Zeeuwse bedrijfsleven werkt door de bank genomen coö peratief mee, zegt Van der Reest. Zo'n 70 garantiebanen zijn er in middels bij bedrijven gecreëerd. Zelfs chemiebedrijf Dow zoekt naar passend werk voor deze doel groep. Geen sinecure, want in de industrie gelden strenge veilig heidsrichtlijnen waarvoor perso neel dikwijls diploma's moet ha len. „We helpen ze daarbij, onder meer met een arbeidsanalyse waarmee je werkprocessen en ta ken in kaart brengt. Nadat de orga nisatie is doorgelicht, zien werkge vers vaak wel mogelijkheden om een nieuwe arbeidsplaats te schep pen. Gewoon door een stukje werk bij medewerkers weg te ha len en daar een baan van te ma ken. Het mes snijdt aan twee kan ten: het ontlast werknemers en ie mand met een beperking kan aan de slag." Het onderwijs loopt nog ach ter. „Bureaucratie en het feit dat simpel werk door scholen vaak al is uitbesteed, maakt het lastiger om daar banen te scheppen", zegt Hans Spigt, de landelijke aanjager van de Banenafspraak voor de overheidssector. Daarom was er gisteren in Goes een informatieve bijeen komst voor het Zeeuwse onder wijs en (semi-) overheden, zoals waterschap, veiligheidsregio en GGD. Ziekenhuizen vallen onder de private sector. Van der Reest: „Als overheden moeten we ook een stap zetten. We moeten het goede voorbeeld geven en nu echt aanpakken." Spigt vindt dat Zeeland zich niettemin van haar goede kant laat zien. „De onderwijsassisten ten, dat is toch een prachtig voor beeldproject. Dat kun je direct toe passen in andere regio's." De Participatiewet, die sinds 1 ja nuari van kracht is, verplicht be drijven en overheden mensen met een beperking aan te ne men. In Zeeland betreft dat naar schatting 8000 tot 9000 mensen die voorheen vielen onder de Wet Werk en Bijstand, de Wet Sociale Werkvoorziening en de Wet werk en arbeidsondersteu- ning jonggehandicapten (Wa- jong). De Participatiewet vereist dat mensen die voor meer dan 30 procent zelf de kost kunnen ver dienen, bij reguliere werkgevers aan de slag gaan. Maar banen voor hen zijn moeilijk te vin den. Overheden, bedrijfsleven en vakbonden sloten in 2013 een Sociaal Akkoord. Afgesproken is tot 2026125.000 extra banen voor arbeidsgehandicapten te scheppen en werkgevers daarin te ondersteunen. In april zijn tij dens een Zeeuwse conferentie afspraken gemaakt. De komende twee jaar worden 440 nieuwe banen voor mensen met een ar- beidsbeperking gecreëerd, waar van 290 bij bedrijven en 150 bij overheden en semi-overheden, zoals scholen. Dat komt neer op ongeveer één baan per 25 werk nemers. Voor werkgevers geldt geen vrij heid, blijheid. Op grond van de Wet Banenafspraak zijn ze ver plicht mensen met een arbeids- beperking aan te nemen. In de praktijk komt het neer op banen scheppen, bijvoorbeeld door job- carving. Een arbeidsgehandicap te kan werk doen waar een regu liere werknemer nauwelijks aan toe komt. Een werkgever die in gebreke blijft, loopt vanaf 2016 het risico op een boete. Dat geldt alleen voor bedrijven met 25 of meer werknemers. Voor werkge vers is het overigens financieel interessant, want voor deze cate gorie werknemers krijgen ze een loonkostensubsidie. #Twitter VV 5 DWAZE fe; DAGEN W T Rick @viewfromacloud De grootste dwazen tijdens de #DwazeDagen van de #Bijenkorf zijn klanten die zich vast klemmen in de draaideur. Consu mentisme, een ziek te. Wintertijd Online topvijf Uw reactie DONDERDAG 22 OKTOBER 2015 volwaardige kracht Groente snijden? Oscar Dooms is van alle markten thuis. In het Domburgse Stayokay-hostel heeft hij verschillende taken, foto's Lex de Meester Len Buijs, hostelmanager De laatste editie van de Drie Dwaze Dagen van warenhuis De Bijenkorf is gisteren begon nen. De winkelketen houdt de uitverkoop sinds 1984, maar het bedrijf stopt met de uitver koop omdat het een chiquere uitstraling wil. Zaterdag gaan we over van de zomertijd naar de wintertijd, dus dat betekent voor veel men sen een uurtje langer in bed. Voor ouders valt dit meestal vies tegen, want de kinderen staan meestal vrolijk een uur eerder naast het bed te jenge len. Gelukkig zijn er wat foefjes om te zorgen dat de kroost braaf om zeven uur wakker wordt. Op PZC.nl/wintertijd hebben we zes manieren verza meld waarop je je kinderen lan ger kunt laten slapen. 1. Exploitant gesloten Nieuwe Stadsschuur voelt zich bekocht 2. Term 'krimp' verboden op ZB nadat provincie directeur op matje roept 3. Burgemeester Goes: verblijfs vergunning voor 5 jaar te lang 4. Geen plaats voor grootschali ge opvang vluchtelingen op Schouwen-Duiveland 5. Zo blijven je kinderen in het ritme met de wintertijd 'Demografisch krimpje' rea geert op onze site op het nieuws dat krimp bij ZB vanaf nu een verboden woord is: 'Me vrouw, blijft het zo, of moet ik bang zijn dat dit truitje gaat krimpen Nee hoor, u kunt het met een gerust hart kopen. Al leen als u het veel te warm wast, dan kan er een licht demo grafische verandering optreden, maar daar zou ik me geen zor gen over maken...' Kijk op www.pzc.nl of D @pzcredactie K3 facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40