Minder afval levert geld op Digitale infrastructuur loopt achter Grote verschillen in hoogte en berekening heffingen ZEELAND 5 Alleenstaanden blijven naar verhouding veel meer gemeentelijke belastingen betalen dan meerpersoonshuishoudens. STIJGING GEMEENTELIJKE LASTEN IN 2016 VLISSINGEN. Een huurder in de ge meente Sluis betaalt volgend jaar 242 euro om het toilet te mogen doorspoelen. In de buurgemeente Terneuzen is dat gratis. Het is maar een voorbeeld van de vele grote verschillen in de wij ze waarop gemeenten hun belas tingen berekenen. Eén ding heb ben ze in elk geval gemeen: alle lo kale lasten (de optelsom van on- roerendezaakbelasting, rioolhef fing en afvalstoffenheffing) gaan ook volgend jaar weer omhoog. Daar zitten diverse uitschieters bij, zoals de ozb in Middelburg (+16,5 procent) en de rioolheffing in Noord-Beveland (+12,3 procent) en Vlissingen (+10 procent). Dat wordt deels gecompenseerd door bijvoorbeeld de afvalstoffenhef fing bescheiden of zelfs helemaal niet te laten stijgen. In Middelburg vallen volgend jaar de grootste klappen, vooral bij huiseigenaren, die zeker 6,8 pro cent meer gaan betalen. In de ge meente Noord-Beveland zijn het juist de huurders die de aanslag het sterkst zien stijgen: 8,8 pro cent bij alleenstaande huurders. Alleenstaanden blijven naar ver houding veel meer gemeentelijke 'Wij pleiten ervoor dat de ozb wordt vervangen door een ingezetenenheffing' belastingen betalen dan gezinnen. Wie alleen woont, is nauwelijks goedkoper uit dan stellen of gezin nen. In Vlissingen is er zelfs geen verschil: daar betaalt een alleenwo nende hetzelfde bedrag. Het Centrum Individu Sa menleving (CISA), dat opkomt voor de belangen van singles, heeft al eerder aandacht gevraagd voor de onevenredige belasting van alleenstaanden. „We zijn van plan daar binnenkort opnieuw naar te gaan kijken", zegt voorzit ter Lenie de Zwaan. „Landelijk hebben diverse gemeenten de hef fingen voor alleenstaanden welis waar minimaal verminderd en in sommige gevallen substantieel, maar over het algemeen is het zo dat eenpersoonshuishoudens nog steeds relatief veel bijdragen." Vereniging Eigen Huis vindt het op haar beurt onrechtvaardig dat huurders - ook in Zeeland - be duidend minder betalen dan wo ningeigenaren aangezien bij huur ders geen onroerendezaakbelas- ting in rekening wordt gebracht. „Gemeenten gebruiken de ozb vooral om voorzieningen voor ie dereen te betalen, maar de lasten komen eenzijdig bij woningeige naren terecht", zegt woordvoer ster Manon van Essen. „Wij plei ten er daarom al langere tijd voor dat de ozb wordt vervangen door een ingezetenenheffing." Het Coelo (Centrum voor On derzoek van de Economie van de Lagere Overheden) zet jaarlijks al le lokale lasten op een rij. Onder zoekster Corine Hoeben onder- Inwoners van de gemeente Kapel le kunnen volgend jaar de hoogte van hun afvalstoffenheffing deels zelf bepalen. Naast een vast be drag (137,15 euro voor alleenstaan den, 182,65 euro voor meerper soonshuishoudens) betalen ze voor het legen van hun grijze bak - normaal één keer in de twee we- schrijft dat de systematiek com plex is en dat er vraagtekens kun nen worden gezet bij de rechtvaar digheid van de berekeningen. Zij wijst er echter op dat de vrijheid die gemeenten hebben in het be palen van vooral de rioolheffing en afvalstoffenheffing ook de mo gelijkheid geeft eigen accenten te leggen. „Stel dat het overal hetzelf de zou moeten zijn, dan heb je geen gemeenten meer nodig en kan de rijksoverheid alles doen. Dat zou ook jammer zijn." ken - vijf euro per keer. Hoe min der vaak de container aan de weg wordt gezet (wat wordt geregis treerd met een chip aan de afval container), hoe meer er wordt be spaard. Kapelle is de eerste Zeeuwse ge meente die gaat experimenteren met een dergelijk systeem. Dat blijkt uit onderzoek van ING Economisch Bureau naar de digita le infrastructuur. Bij het samen stellen van de ranglijst is gekeken naar de aanwezigheid van datacen ters, de dekking van snel mobiel en vast internet en het aantal wifi- netwerken per 1000 huishoudens. Friesland en Gelderland sluiten de rij. Zeeland staat net boven die twee. Bovendien is in Zeeland het aantal mensen dat werkt in van in ternet afhankelijke sectoren veruit het laagst (8 procent van de be roepsbevolking). In koploper Utrecht is dat bijvoorbeeld 22,8 procent. In bedrijfsprocessen zul len digitale systemen een steeds grotere rol gaan spelen. Zeeland staat lager op de ING-index door het beperkte datacenteroppervlak en aantal wifinetwerken per huis houden. ING merkt ook op dat de provincie in haar 'Digitale agenda' goed, draadloos internet een rand voorwaarde voor de toeristische sector noemt. Internet op de cam ping is inmiddels echter al een ba sisbehoefte. Op 100 toeristische plaatsen is er inmiddels gratis wifi. Alleen nog niet op het strand, stelt ING vast. Zeeland experimenteert met precisielandbouw die de nieuwste digitale technieken verlangt. Voor akkerbouw 2.0 is het nodig de digi tale infrastructuur op te peppen. Dat geldt ook voor de havens, waar de goederenstromen worden geleid door digitale systemen. Daarnaast heeft ING mogelijk de stappen die providers op het ge bied van 4G hebben gezet, nog niet meegenomen. T-Mobile rolt het 4G-netwerk uit in Zeeland. Vodafone en KPN zijn daar al mee klaar. Meer nieuws zie: www.pzc.nl Een nieuw plafond in één dag! DONDERDAG 22 OKTOBER 2015 Zó stijgen lokale lasten in 2016 Schouwen-Duiveland Tholen Veere Noord-Beveland Middelburg Vlissingen Kapelle Borsele Reimerswaal Legende Gezin met eigen huis Gezin met huurhuis Alleenstaande met eigen huis Terneuzen Alleenstaande met huurhuis infographic Rolant Quist en Renske Van de Velde door Rolf Bosboom Manon van Essen, Ver. Eigen Huis door Frank Balkenende VLISSINGEN. Met zijn digitale infra structuur zit Zeeland landelijk in de achterhoede, terwijl datacenters en snel mobiel en vast internet no dig zijn om de economie te vernieu wen. Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Bezoek onze showroom: op afspraak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36