Asbest soms ook zonder subsidie van het dak zeelandtheaters.nl ING voorspelt 1,8 procent groei dit jaar 4 ZEELAND AGENDA 22 t/m 30 oktober Dit jaar gaat het bergopwaarts, maar in 2016 presteert Zeeland economisch onder het landelijke gemiddelde. Agrariërs met grote op pervlakten aan asbest- daken zullen door de provincie en land bouworganisatie ZLTO persoon lijk benaderd worden om hun da ken te saneren. Voor 2024 moet het asbest van de schuren vervan gen zijn door asbestvrije dakbe dekking. Het gaat ook in Zeeland om flinke oppervlakten. De ZLTO schat dat de te vervangen asbest- 'De asbestplaten zullen er uiteindelijk toch af moeten en goedkoper zal het niet worden' daken een totale oppervlakte heb ben van 250 voetbalvelden. Tot nu toe is voor 20 voetbalvelden vervangen. In de periode 2011 tot juli 2015 hebben 151 boeren via de ZLTO Collectieven zowel de as- bestdaken gesaneerd als zonnepa nelen geplaatst. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat was gistermid dag in Gapingc, waar op het ter rein van de familie Goedbloed de bekende mannen-in-witte-pak- ken bezig waren met de verwijde ring van asbestplaten. De Bat kon daar vertellen dat agrariërs die as bestplaten vervangen door een dak met zonnepanelen ook vol gend jaar weer mogen rekenen op een subsidie van maximaal 15.000 euro van de provincie. In totaal zit er 400.000 euro in de pot. Om voor de subsidie in aan merking te komen moet het dak minimaal 250 vierkante meter groot zijn en er moet minimaal 5 kilowatt aan zonnepanelen ge plaatst worden. Maar voor boer en minicam- pinghouder Theo Goedbloed is subsidie geen argument om de as bestplaten van het dak van zijn dertig jaar oude loods te halen. „De oppervlakte van 200 vier kante meter is te klein om voor de provinciale regeling in aanmer king te komen en ik neem geen zonnepanelen. Dat is voor mij niet rendabel. Maar de asbestpla ten zullen er uiteindelijk toch af moeten en goedkoper zal het niet worden. Bovendien zitten we hier midden in het dorp." Voor 2024 moet het asbest van de schuren vervangen zijn door asbestvrije dakbedekking DO 22 10 Schouwburg Middelburg musical jongeren 12+ Spijt - Naar het boek van Carry Slee Na afloop Meet Greet met de cast VR 23 10 Scheldetheater Terneuzen muziek show Percossa - The real deal Gratis workshop om 18.45 u. VR 23 10 Theater de Mythe Goes toneel Echt Antwaarps Teater Zijne kleine is de mijne ZA 24 10 Theater de Mythe Goes muziek Def Americans - Boom-Chicka-Boom WO 28 10 Schouwburg Middelburg muziek Simon Garfunkel Revival Band Feelin' Groovy WO 28 10 Theater de Mythe Goes jeugd 2+ 2 Kleine kleutertjes gezongen door Monique Smit VR 30 10 Scheldetheater Terneuzen muziek Gabriel Rios in concert VR 30 10 Schouwburg Middelburg muziek Erwin Nyhoff - The Kings of rock 'n roll VR 30 10 Theater de Mythe Goes show Peter van der Hurk-Live Scheldetheater T Schouwburg I Theater de Mythe Terneuzen I Middelburg I Goes 0115 - 69 55 55 I 0118-65 9666 I 0113-213213 MIDDELBURG. De economische groei in Zeeland gaat gelijk op met West-Brabant. In beide pro vincies ligt de groei rond het lan delijk gemiddelde van 2 procent. Dat blijkt uit cijfers van ING Economisch Bureau. De Zeeuw se economie groeit dit jaar naar verwachting met 1,8 procent. West-Brabant is goed voor 2,1 procent groei. Dat had meer kun nen zijn, maar de sluiting van si- garettenfabrikant Philip Morris in Bergen op Zoom werkt nog door op de regionale economisch groei. Volgend jaar loopt West-Brabant weg bij Zeeland. ING voorspelt 3,1 procent groei in West-Brabant. In 2016 komt Zeeland niet verder dan een plus van 1,9 procent. ING stelt dan ook vast dat Zeeland de landelij ke groei niet kan bijbenen. In beide regio's investeren be drijven weer meer in uitbreiding en vervanging van productiecapa citeit, software en computers. ING noemt als voorbeelden de nieuwe aardappelontvangsthal van Lamb Weston/Meijer in Kruiningen en de suikerterminal die het Antwerpse op- en over slagbedrijf Vlaeynatie op de Axel- se Vlakte gaat bouwen. De handel met het buitenland is belangrijk voor het regionale bedrijfsleven. De export neemt toe, als ook de winsten die daar mee worden geboekt. In Zeeland houdt de export een derde van de economie gaande. Naast de export zijn er ook an dere positieve impulsen. De wo ningmarkt herstelt, al wint Zee land in vergelijking met andere provincies nog weinig terrein. Daarnaast profiteert Zeeland van het succes van de toeristische sec tor, die voor extra omzet in de horeca en winkels zorgt. In beide regio's blijft het aantal stenen winkels afnemen. Onlinever- koop stijgt echter. Groeiende bedrijvigheid in de haven van Vlissingen voor de bouw van windparken op zee stuwt de Zeeuwse economie ook op. Vlissingen heeft zich ont- Bedrijvigheid in haven Vlissingen voor de bouw van windparken op zee stuwt de Zeeuwse economie ook op. popt als de draaischijf voor de bouw en het onderhoud van windmolenparken op de Noord zee. Havenbedrijf Zeeland Seaports verwacht dan ook dat de offshore-windindustrie hon derden nieuwe banen gaat ople veren, omdat fabrikanten van windmolenfundaties vroeg of laat in de Vlissingse havens zul len neerstrijken. Omdat windmo lens steeds groter en zwaarder worden, groeien ook de funda ties mee. Nu staan windmolens nog op één poot, maar dat wor den er steeds vaker drie of vier. Vervoer daarvan over de weg wordt problematisch, zodat bou wers die nu in het achterland zit ten, naar de kust zullen trekken. Tlissen 2007 en 2014 zijn er in de industrie 1500 en in de bouw 1100 arbeidsplaatsen verloren gegaan. ING constateert tevens dat de provincie innoveert op het ge bied van duurzame energie (proeven met getijdenstroom) en akkerbouw. Met experimen ten voor precisielandbouw loopt Zeeland voorop in Nederland. ING herhaalt dat de provincie daarvoor wel een goede digitale infrastructuur nodig heeft. Op dat punt zit Zeeland bij de hek kensluiters. Nieuwe banen kan Zeeland goed gebruiken. Tussen 2007 en 2014 zijn er in de industrie 1500 en in de bouw 1100 arbeidsplaat sen verloren gegaan. Zeker de in dustrie is voor beide regio's nog steeds een economische motor. In de zorg is het aantal banen in dezelfde periode met 4000 ba nen gestegen. Echter, in de cij fers zitten niet de recente massa ontslagen bij grote Zeeuwse zorg verleners. Ook de zakelijke dienstverlening biedt meer werk. In acht jaar tijd kwamen er 940 banen bij. door Theo Ciele Theo Coedbloed, agrariër Mannen in beschermende kleding halen de asbestplaten van het dak. foto Ruben Oreel THEATER SCHOUWBURG MIDDELBURG Zeeuwse economie groeit lichtjes door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35