Probleem ontkennen is geld mislopen Wraakactie drugsbende de mist in matje geroepen over uitzending Nieuwsuur, zegt gedeputeerde Voorzitter OR ZEELAND 3 heeft niemand horen klagen over verbod K-woord Leefbaarheidsprijs voor gemeenten op het platteland „Wij steken veel geld en ener gie in de promotie van onze pro vincie. Door sommige gebeurtenis sen kunnen onze inspanningen zomaar teniet worden gedaan. Ie dereen is vrij om te spreken. Maar dan zijn wij ook vrij het gesprek aan te gaan en te vragen: 'Heb je daar goed over nagedacht?' Dat kan met elke organisatie, of we ze nu subsidiëren of niet." „Nee hoor. Ik roep niemand op het matje. Toen niet en nu niet. Ik heb gezien dat hij zijn woorden op de site van de PZC al heel erg heeft genuanceerd. Ik vroeg me wel af waarom hij dit allemaal heeft gezegd op een avond over de bezuinigingen van de gemeente Middelburg. Als hij daarmee de be zuiniging op de ZB heeft weten te rug te draaien, heeft hij het goed gedaan. Maar dat betwijfel ik." MIDDELBURG. Nóg schadelijker dan de krimp zelf is het woord verbieden. „Krimp anders benoe men, is niet slim. Dat is de eerste stap naar ontkenning van het pro bleem. Dan loop je het risico dat in Den Haag wordt gezegd: als je het geen probleem vindt, heb je ook geen geld nodig", waar schuwt Tweede-Kamerlid Albert de Vries (PvdA) uit Middelburg. Zeeland krijgt nu extra geld uit zowel het Gemeentefonds als het Provinciefonds om de gevolgen van de krimp het hoofd te bieden. „Zeeuws-Vlaanderen krijgt 90.000 euro, de provincie enkele tonnen. Het is niet zo dat je geen geld meer krijgt omdat je het geen Ik vond Nieuwsuur eerder reclame maken voor Zeeland krimp meer noemt. Maar dat je het krimp noemt, helpt wel bij de bewustwording die nodig is", vindt hij. „De onderzoeken van Scoop (nu opgegaan in ZB Planbu reau en Bibliotheek - red) zijn suc cesvol, juist omdat ze de ontwik kelingen en problemen goed be noemen." De Vries is woordvoerder krimp van de PvdA en is bezig met een initiatiefwet waarin hij krimpregio's de mogelijkheid wil bieden van landelijke wetgeving af te wijken omdat de demografi sche ontwikkeling anders is. „Veel landelijke wetgeving is gebaseerd op groei. Krimpregio's wijken daarvan af. Bijvoorbeeld als het gaat om concurrentie, fusie, mono polieposities en marktwerking in MIDDELBURG. Voorzitter Corrie van der Velden van de onderne mingsraad van de ZB Planbureau en Bibliotheek bevestigt dat direc teur Perry Moree op een perso neelsbijeenkomst heeft meege deeld dat hij het woord krimp niet meer wil horen. Volgens haar is er wel begrip voor. „Ik heb er niemand over horen klagen en ik ben toch de eerste bij wie dat te recht zou komen." Dat er sprake zou zijn van cen suur, noemt Moree onzin. Elk on derzoek over krimp kan gewoon doorgaan, zegt hij. Het woord mag zelfs in de titel, maar liefst in een wat bredere context, om een negatieve lading te voorkomen. Dus niet: 'Krimp in Zeeland', maar bijvoorbeeld wel: 'Krimp in Dus niet: 'Krimp in Zeeland', maar bijvoorbeeld wel: 'Krimp in Zeeland en wat eraan te doen'. Dat is minder negatief Zeeland en wat eraan te doen'. Onderzoekers mogen best met de pers praten, maar Moree wil wel meer regie over hoe belangrijke onderwerpen worden gecommu niceerd. „We moeten beter voorbereid zijn op hoe de media dingen soms willen presenteren." de zorg en het onderwijs." Kramp krijgen over krimp is ge vaarlijk. En onnodig, vindt De Vries. „Ik heb de uitzendingen van Nieuwsuur over krimp in Zee land ook gezien en ik vond ze eer der reclame maken voor Zeeland dan dat ze negatief waren. Als je duidelijk maakt dat je je ervan be wust bent dat de demografische omstandigheden veranderen, ben je slimmer bezig dan wanneer je dat gaat ontkennen." Dat krimp door directeur Perry Moree van de ZB tot K-woord is gebombardeerd, terwijl uitgere kend een Zeeuws Kamerlid zich inspant voor Zeeland als krimpre- gio, vindt De Vries minder erg. „Ze doen mij er niet tekort mee, maar vooral zichzelf." Justitie denkt dat de vier man nen op zoek waren naar een ver dwenen partij cocaïne. De partij van 180 kilo drugs is op 24 augus tus in de haven van Vlissingen ontdekt in een zending bananen. Nadat de douane de coke tussen de bananen had uitgehaald, is het fruit alsnog naar het transportbe drijf gebracht. „Omdat we den ken dat de vervoerder niets met de smokkel te maken had", zegt woordvoerster Jeichien de Graaff van Justitie in Rotterdam. De vervoerder wordt sinds be gin oktober bedreigd. Hij deed daar ook aangifte van bij de poli tie: de smokkelaars dachten dat hij de drugs - met een waarde van 6,5 miljoen euro - gepikt had. De vier mannen werden aange houden in de buurt van het Smokkelaars geloofden niet dat de politie de 180 kilo tussen bananen gevonden cocaïne in beslag nam zwembad van 's-Gravendeel. Daar waren op dat moment fami lieleden van de ondernemer aan wezig. De verdachten hadden een vuurwapen, een taser, een rol tape en afdekzeil bij zich. Het viertal, twee Rotterdammers van 21 en 28 jaar, een 39-jarige man uit Gouda en een 28-jarige Capel- lenaar, zit vast. Dat de mannen zijn aangehou den, komt door een oplettende in woner van Oud-Beijerland. Die meldde bij de politie dat de grijze BMW al drie weken geparkeerd stond aan het Lisztplein. De poli tie besloot de auto in de gaten te houden nadat agenten tie-wraps, een zaklamp, een kussensloop en een muts in het dashboardkastje van de niet afgesloten auto von den. De auto, die was gestolen, werd vanaf dat moment gevolgd. Juist om geweld te voorko men, zoekt Justitie altijd de publi citeit als een grote partij drugs is onderschept. „Blijkbaar geloofden de smok kelaars in dit geval niet dat de douane de drugs had gevonden en in beslag had genomen", ver telt De Graaff. Politie houdt vier verdachten aan die in het bezit waren van een vuurwapen, taser, tape en afdekzeil OOSTBURG, De Pto, een samenwer kingsverband van grote platte landsgemeenten, waaronder Sluis, Hulst en Schouwen-Duiveland, is op zoek naar een project dat de 'Henk Aalderinkprijs' verdient. Het gaat om een 'vernieuwend ini tiatief dat de leefbaarheid ver groot'. Volgens de organisatoren moet 'het project een antwoord zijn op de problemen waar we als platteland nu en in de komende ja ren mee te maken hebben'. Projecten kunnen tot 7 november worden aangemeld via de website www.p-10.nl. Op die site staan ook de voorwaarden. De winnaar van de prijs krijgt duizend euro, te besteden aan het project. DONDERDAG 22 OKTOBER 2015 met de zaken van de ZB bemoeid? En nu? Is er nu wel reden Moree op het matje te roepen? door Maurits Sep v Albert de Vries, Tweedekamerlid door Nadia Berkelder ROTTERDAM. Een Rotterdamse transportondernemer en zijn fami lie lijken door de arrestatie van vier gewapende mannen vorige week in 's Gravendeel te zijn ont snapt aan een gewelddadige con frontatie met drugscriminelen. Gedeputeerde van cultuur Ben de Reu: „Als ik iets aankaart, dan beschouw ik dat niet als op het matje roepen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34