Inbrekers vaker op Walcheren actief Aantekenboekje van Jacob Cats ontdekt Het K-woord Ausfahrt (Jeans Inn. Directeur van ZB is niet op het 2 ZEELAND De directeur van ZB wil dat het woord krimp niet meer wordt gebruikt. Hoe dat zo? En is dat wel zo verstandig? COMMENTAAR Het gaat over krimp van de bevolking. Dat mag je niet zo noemen, want dat komt zo negatief over. Of moet je het juist wel zo noemen om anderen goed te laten begrijpen wat er hier aan de hand is? Iets breder ge steld, luidt de vraag: hoe praat je over Zeeland en hoe verhoudt zich dat tot het gewenste beeld van de provincie? Het antwoord is natuurlijk dat dit van situatie tot situatie verschilt. Als een me dewerker van het ZB Planbureau door Nieuwsuur wordt uitgeno digd om uit te leggen hoe het hier gaat, mag je hem nooit verwij ten dat hij duidelijk is over krimp van de bevolking. Maar het is ook te begrijpen dat het dagelijks provinciebestuur kien is op een compleet beeld van Zeeland, bij voorbeeld van het vestigingskli maat en dus liever niet alleen iets over krimp hoort. Als die twee partijen elkaar treffen, moet er wel even over worden gesproken. Dat gebeurt en tot zover gaat alles goed. Het wordt pas gevaarlijk nu Zeeland krampachtig doet over krimp. De provincie mijdt de term zo veel mogelijk en directeur Perry Moree van het planbureau betuttelt zijn personeel en ver biedt het K-woord. Nu helpt uitleggen en nuanceren niet meer. Nu ontstaat een beeld van benepen Zeeuwen. Een demograaf mag je nooit verwijten dat hij duidelijk is over krimp van de bevolking Operationeel politie-expert Jeroen Trapman geeft aan dat het Middelburgs/Vlissingse probleem vooral veroorzaakt wordt door lo kale inbrekers. In de andere Zeeuwse gebieden zijn het veelal criminelen van bui ten die daar hun slag slaan. Trap man: „Dat noemen we mobiel ban ditisme." Die inbrekers komen niet of weinig naar Walcheren om dat 'dat gebied aan het einde van de A58 ligt'. Bovendien, aldus de politie man, 'zijn er maar een beperkt aantal uitvalswegen. Dat schrikt toch af. De politieman roept op om bij onraad via het alarmnummer 112 direct de politie te bellen. „Het komt nog steeds voor dat we 's morgens gebeld worden omdat ie mand 's avonds iets vreemds in de tuin van de buren zag." En hij vraagt de Zeeuwen ook om zich aan te melden bij Burger- net. Dat mobiele waarschuwings systeem wordt volgens hem steeds meer ingezet om verdach ten op te sporen. „Met dat sys teem krijgen we er honderden Politie vraagt aan Zeeuwen om zich aan te melden bij Burgernet. „Daarmee krijgen we er honderden ogen bij." ogen bij. Allemaal mensen die kunnen helpen om de misdaad te bestrijden." Hij benadrukt dat de politie die hulp nodig heeft om de criminaliteit terug te dringen. „Ge lukkig krijgen we die hulp ook." Hij vertelt dat de politie de afgelo pen twee weken vier Vlissingers heeft aangehouden die verdacht worden van inbraken. „Twee van die vier konden we pakken omdat we gebeld werden door inwoners die iets verdachts zagen." Almanak Duitsland is nou niet haar favoriete reisbestemming, maar voor een uit stapje naar Warner Brothers Movie World wilde ze voor een keer de grens met onze Duitse buren wel oversteken. Met drie vrienden uit Zeeuws-Vlaanderen ging ze op pad. Eenmaal in de buurt van het pret park bleek het toch een stuk druk ker dan verwacht. Net voorbij het bord Ausfahrt stond het al stil op de afrit van de Autoba hn. „Oh, ik wist niet dat Movie World bij Ausfahrt lag. Dan had den we ook de vorige afslag kunnen nemen." 'Mannen tussen staaf gevraagd Ontwerpen voor het mo ment 'Mannen tussen Staal' voor de Scheldewer- kers in Vlissingen moeten voor 25 november bij het Centrum Beeldende Kunst in Middelburg zijn. Het CBK Zeeland heeft op de website informatie over het Scheldekwartier en de rotonde De Willem Ruys- straat gepubliceerd. Het ontwerp mag 25.000 euro kosten, zonder fundering. Lof of sof: de evenementen Wat vond u van de Vlis- singse evenementen in 2025? Wat is er goed en wat kan beter? Die vragen stelt de gemeente woensdag 28 oktober aan de inwoners. Die kunnen die avond in het Stadhuis hun mening geven over de bijna 600 evenementen die er in het jaar van Vlissingen 700 jaar stad gehouden zijn en worden. De Govan Mbeki- zaal is open om 19.30 uur. Motie voor het Geboortehuis Het college van Vlissingen moet met de verloskundi gen en ADRZ zorgen voor een nieuwe plek voor het Geboortehuis. Die motie leggen SGP en WD de raad voor op 19 november. Ouders lopen risico's en maken kosten nu alle Wal- cherse bevallingen weer naar Goes moeten door de verbouwing van het zieken huis. Raadsvragen over Kromwege Wat zijn de afspraken met de gemeente geweest rond de bouw van de nieuwe Oost-Souburgse wijk Hof Kromwege, wil Alex Soplantila (GL) weten van het college van Vlissingen. Omwonenden melden schade aan hun huizen door de bouw. Eén bewo ner, Alex Nelis procedeert om vergoeding. Hij wil dat ook voor de buren doen. GEEFT WEG! MIDDELBURG. De gedeputeerden Ben de Reu (PvdA) en Jo-Annes de Bat (CDA) hebben directeur Perry Moree van ZB Planbureau en Bibliotheek aangesproken op een uitzending van het tv-pro- gramma Nieuwsuur over krimp. De Reu vertelt hoe dat is gegaan. „Het antwoord is nee. Maar het is natuurlijk net hoe je het gevoelsmatig ervaart." „Ik werd aangesproken door de CEO van een grote industrie in Zeeland. Die is bezig met een project waarvoor hij financiers zoekt. Maar hij had te horen ge kregen: 'Nu zitten we naar Nieuwsuur te kijken en dan gaan we natuurlijk geen geld in Zeeland investeren, want dat is een provincie die leegloopt.' Ik dacht: 'Hè? Waar gaat dit over?' Ik had die hele uitzending niet gezien. Toen belde Jo-Annes. Hij is verantwoordelijk voor het pro motiebeleid van Zeeland en vroeg zich af of degenen die aan Nieuwsuur mee hebben gewerkt zich realiseren wat de impact van zo'n uitzending is. Ik heb toen besloten het aan de orde te stellen in het eerstvolgende over leg met de ZB." „Ik heb een aflevering terugge keken en ik heb me daar niet aan gestoord. Maar onze ervaring met landelijke media is dat er nogal wordt geknipt en geplakt in zo'n uitzending. Het is nooit zo dat alles wat je zegt wordt uit gezonden. 'Is jullie medewerker zich dat bewust geweest?', heb ik aan Moree gevraagd. 'Hoe profes sioneel pakken jullie de commu nicatie eigenlijk aan?' 'Zijn je mensen zich bewust dat de resul taten van een onderzoek allerlei repercussies kunnen hebben als ze op een bepaalde manier wor den gepresenteerd?' Als ik dat in een bestuurlijk overleg aankaart, dan beschouw ik dat niet als op het matje roepen." Onze ervaring met landelijke media is dat er nogal wordt geknipt en geplakt in zo'n uitzending „Onze lijn is dat je moet op passen met dat woord. Het heeft vaak een negatieve connotatie. Maar het is niet zo dat wij het woord nooit gebruiken en ik heb ook niet gezegd dat het niet mag. Als hij dat zijn personeel ver biedt, doet hij dat niet in onze opdracht." LEIDEN. In de Universiteitsbiblio theek Leiden is een aanteken boekje van Jacob Cats (1577- 1660) ontdekt. Het betreft een schrift waarin de in Brouwersha ven geboren staatsman en dich ter aantekeningen bijhield over de inpolderingen bij Groede. Het schrift is opgenomen in het Museum Catsianum, een gro te collectie boeken en handschrif ten van Cats die in de 19e eeuw door de Zeeuwse verzamelaar Willem de Jonge van Ellemeet aan de Leidse universiteit werd geschonken. Het schriftje Diver- sche memorien roerende de saecken van Vlaanderen zat in een map met handschriften, die nog niet was gecatalogiseerd. Conservator Mart van Duijn deed de ontdekking onlangs. Vol gens hem geeft het handschrift een beeld van hoe Cats als inpol- deraar te werk ging. In de Tach tigjarige Oorlog (1568-1648) te gen Spanje was rond Groede veel land onder water gezet. Tijdens het Twaalfjarig Bestand (1609- 1621) besloot Cats de ondergelo pen polders te bedijken. In zijn aantekenboekje hield hij bij hoe de onderhandelingen verliepen met de kerkbesturen, die de lan derijen oorspronkelijk in bezit hadden. door Emile Calon MIDDELBURG Middelburg en Vlis- singen zijn de Zeeuwse gemeenten waar nog steeds veel wordt inge broken. Zonder deze twee zou de politie kunnen melden dat het aan tal inbraken flink aan het dalen is. Maar ze zorgen er juist voor dat in de eerste negen maanden van 2015 het aantal inbraken, in verge lijking tot 2014, met twee procent is gestegen. Van 732 naar 744. Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN VLISSINGEN VLISSINGEN VLISSINGEN Alleen zaterdag 24 oktober 2015 PME- LEGEND G-STAR LTD JEANS MAVI JEANS 5 x spijkerbroek 20 x kadobon €50,- 40 x kadobon €25,- 100 x kadobon €10,- jacksjgnês LEVI'S CARS VERO MODA Kom langs in onze winkel en ontvang jou geluksnummer! Vlissingen Middelburg - Goes Terneuzen - Heinkensrand Kramp over krimp door Ernst Jan Rozendaal Heeft u directeur Perry Moree van de ZB op het matje geroepen? Wat is er dan gebeurd? Wat was er dan mis met die uitzen ding? U heeft niet het woord krimp ver boden? Maar heeft u zich niet toch te veel door Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33