74% TO©S Brieven van 17e eeuwse Zeeuwen openbaar Zieke Michael trouwt! Levensloopbestendig Nieuwe bonden opgericht 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Een verblijfsvergunning voor vijfjaar is te lang. Uw Mening ONEENS Zeehond aangespoeld Wapens gevonden Kwekerij in hartje dorp Duizenden boze leden vertrekken bij de ouderenbond. Her en der worden nieuwe verenigingen opgericht. paul kusters donderdag Willem van Dam Een paar makelaars over de vloer gehad. De een: een aardige in grijs kos tuum verpakte meneer met keurig gepoetste cognackleurige schoenen. De an der: een vriendelijke, bebrilde me vrouw in blauw met laarzen. Bei den: een map onder de arm én in het bezit van een allerinnemend ste glimlach. De een - hij had de voeten nog niet geveegd - riep enthousiast: 'Van jullie huis word ik zó blij'. De ander jubelde bij binnen komst: 'Wat hebben jullie een ver- Het zal pijn doen ons meer dan 100 jaar oude huis aan de voet van de kerk te verlaten rassende woning.' Hmm, Hmm. Huizenhandelaren willen huizen verkopen en de huizenhandelaar moet nog worden geboren die bij een eerste ontmoeting met een mogelijke klant uitroept: wat een kutkot! Goed begrepen: we spelen met de gedachte ons huis te verkopen. Spelen met de gedachte - méér is het nog niet. Want wat zal het pijn doen om ons meer dan hon derd jaar oude huis aan de voet van de kerk te verlaten. Ongeveer veertig jaar wonen we er. Ooit was het een snoepwinkeltje, met een klompenkot en bedstedes. We hebben er veel aan verspij kerd, maar ja, de jaren gaan tellen en we denken steeds vaker hard op aan de gemakken die een le- vensloopbestendige (twintig zweepslagen voor degene die de ze term heeft bedacht) woning ons zou kunnen bieden. Bovendien, een jaar of acht gele den presenteerde de gemeente een plan om de volkstuinen gren zend aan onze achtertuin vol te bouwen met huizen. 'Boeh en bah', riepen wij verontwaardigd, want daarmee worden wij be roofd van ons uitzicht op de pol der, een zicht dat kilometers ver reikt. De eerste huizen staan er al, straks volgen er nog meer. Wat u zegt: het hemd is vaak na der dan de rok. Wij hebben een kavel gereserveerd aan de rand van het ooit door ons zo verfoeide bouwplan. Het is een plek van waar we helemaal tot Katseveer kunnen kijken. Want wij willen levensloopbestendig. En ons uit zicht meenemen. Zeeland kan best 2000 asielzoekers opvangen. toosenhenk.nl C (3R0EIEN&E PROBLEMATIEK OPVANG VLUCHTELINGEN 300 &WAZE &A6EN IN ONZE SPORTHAL. Een zieke zeehond is maandag aangespoeld op het Verklikkerstrand bij Nieuw-Haamstede. Nadat A Seal EHBZ Zee land verschillende mel dingen had ontvangen, verleende de organisa tie eerste zorg aan de zeehond. Het dier wordt nu opgevangen in de zeehondenopvang A Seal in Stellendam. Hier wordt het verder verzorgd. Wanneer de zeehond weer gezond is, laten ze hem vrij. De politie heeft een 28-jarige man uit de ge meente Borsele aange houden vanwege de vondst van een pistool en een stroomstootwa pen. Beide wapens wer den gevonden in een winkel in Vlissingen. De verdachte is voor verhoor en nader onder zoek vastgezet in een politiecel in Middel burg. In een woning aan de Keijzerstraat in hartje Hoek is een hennep kwekerij met 343 plan ten ontmanteld. Elektri citeit voor de kwekerij is buiten de meter om afgetapt. De daarvoor aange brachte constructie was, volgens een mede werker van Delta, 'ge vaarlijk in elkaar ge knutseld'. Delta doet aangifte van diefstal. Een verdachte is, aldus de politie, 'nog niet' aangehouden. WOERDEN. De hoogoplopende ru zie bij de ANBO leidt tot een leeg loop van wat eens de grootste ouderenbond was. Maandag komen in Friesland tientallen ANBO-afdelingen bij een om te horen wat er komt kij ken bij de vorming van een nieu we vereniging. „Hoe stel je statu ten op? Dat soort vragen. En we leggen uit dat we samen dezelfde collectieve korting op de ziektekos tenpremie krijgen als bij de ANBO", zegt voormalig geweste lijk voorzitter Jan Walrecht. In Heerenveen, Wolvega en Leeuwarden zijn al nieuwe bon den opgericht. Walrecht: „Het gaat als een tierelier. Wolvega had in één maand 600 nieuwe leden." Nieuwe verenigingen staan ook op stapel in Drenthe, Groningen en Overijssel. Maar ook in bijvoor beeld de gemeente Zuidpias, bij Gouda, komt een nieuwe ouderen bond als het hoofdkantoor in Woerden geen bakzeil haalt. Het conflict is ontstaan doordat directeur-bestuurder Liane den Haan vorige maand de rekeningen van lokale ANBO-afdelingen liet blokkeren. Zij deed dat, zo zei ze, om daarmee fraude te voorkomen. De 3,4 miljoen euro spaargeld van de afdelingen vloeide naar de kas van het hoofdkantoor. De afde lingsbesturen konden daardoor zelf geen cent meer uitgeven. Ze zijn woest dat ze als fraudeurs zijn weggezet. Tot op heden geeft Den Haan geen krimp. Het gaat hard tegen hard. Ze royeerde de ANBO-voor- zitter in Oegstgeest. De ledenraad, het hoogste orgaan van de ANBO, werd via een constructie zo vorm gegeven dat er geen 'ruziezoekers' in kunnen komen, ook al zijn ze gekozen. De tien vacante zetels in de raad blijven voorlopig leeg. De huidige ledenraad sputterde nau welijks tegen toen het spaargeld van de afdelingen werd wegge haald. Het gaat om ruim 40.000 Ne derlandse brieven die de Engelsen veroverden in de oorlogen. „Een groot deel daarvan was door of aan Zeeuwen geschreven. Ze zijn allemaal bewaard in zuurvrije do zen en verkeren nog in uitsteken de staat", vertelt Morree. Het project 'Sailing Letters' loopt al langer, maar nu wil de di recteur het Zeeuws gaan uitzet ten. Vrijdag doet hij een oproep aan de 'Vrienden van ZB' om zo aan vrijwilligers te komen. „We willen de brieven in hoge kwali teit fotograferen, zodat ze goed leesbaar zijn", aldus Morree. „Daarnaast willen we ze 'vertalen' van Oud-Nederlands naar mo dern taalgebruik, zodat iedereen begrijpt wat er staat." Morree vindt het belangrijk om de brieven openbaar te maken. „Het is prachtig Zeeuws erfgoed dat ruim 200 jaar verborgen heeft gelegen. Het vertelt ons veel over het maritieme verleden van Zee land. Van Zeeuwen die in Surina me werkten voor de WIC, tot Mid delburgers die over hun leven aan wal schreven." De brieven liggen in The Natio nal Archives in Londen. 1 januari beginnen de vrijwilligers aan de digitale databank. De eerste resul taten staan waarschijnlijk in het voorjaar van 2016 online. De doodzieke Michael van Delft (26) uit Terneuzen geeft op 24 no vember het ja-woord aan zijn ge liefde Ursula Looij (23). Het huwe lijk is vastgelegd, melden vrien den. Michael heeft een hersentu mor. Hij kreeg begin oktober te horen dat hij niet lang meer te le ven heeft. Zijn laatste wens is om te trouwen. Vrienden zetten een actie op om een bruiloft te rege len. Ze kregen afgelopen week veel hulp van bedrijven en parti culieren. Ze hebben genoeg geld en spullen bijeen voor de bruiloft. 576 reacties NIEUW-HAAMSTEDE VLISSINGEN HOEK VLISSINGEN Vakantie in Zeeland voor 75 arme kinderen Dankzij de stichting Euro pa Kinderhulp hebben 75 kansarme kinderen uit binnen- en buiten land een vakantie ge vierd in Zeeland. In de cember verwacht de Zeeuwse afdeling nog eens 60 kinderen uit Ber lijn voor een kort verblijf in de provincie. In heel Nederland zijn deze zo mer 1277 kinderen ont haald op een vakantie. De kinderen kwamen uit heel Europa. Leegloop bij de ANBO door Ton Voermans door Elodie Kint VLISSINGEN. Zeeuwse brieven uit de 17e en 18e eeuw worden gedigi taliseerd en openbaar gemaakt op de website van de Zeeuwse Biblio theek (ZB). „Ze geven een uniek kijkje in het dagelijks leven van de mensen in die tijd", zegt Perry Mor- ree, directeur ZB Planbureau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2