Populariteit van Australische boyband groeit razendsnel 29 Zes auteurs schrijven nieuwe hoorspelen Derek de Lint in 'Zwarte tulp' Exit One Direction, welkom 5 Seconds of Summer. Hoe vier Australische tieners het hart van uw puberdochter winnen. Media Entertainment Zes auteurs werken aan nieuw radiodrama voor de publieke omroepen. Maria Stahlie en Nina Weijers gaan met Avrotros samen werken, Ronald Giphart en Jamal Ouariachi met de NTR. Elke Geurts en Gilles van der Loo schrijven voor de VPRO. - Acteur Derek de Lint (65) gaat een grote rol spelen in het twee de seizoen van hitserie Zwarte tulp. RTL 4 trekt momenteel ge middeld 1,1 miljoen kijkers met de eerste serie. LUKE HEMMINCS ASHTON IRWIN CALUM HOOD ICHAEL CLIFFORD Negen pubermeisjes posten op een Lon- dense straathoek. Ze ogen nerveus. De meisjes hebben er lucht van gekregen dat 5 Seconds of Summer in het gere noveerde pakhuis interviews doet. Ze hopen op een glimp van Luke, Ca- lum, Ashley of Michael. Die vier vormen de groep die geldt als het Australische antwoord op One Direction. Maar 5 Seconds of Summer (5SOS) behelst meer dan vier knappe jongens wier gezichten lijken te zijn geschapen voor een pos ter boven een meisjesbed. Waar One Direction altijd de liefde en andere aangename kanten van het bestaan bezingt, kiest 5SOS bewust een ande re richting. Zanger Luke Hemmings (19): „Iedereen heeft weieens genoeg van zijn shitty leven of is even zijn zelfvertrouwen kwijt. Wij zingen voor al die mensen." 'ledereen heeft weieens genoeg van zijn shitty leven. Wij zingen voor al die mensen' Dat blijken in praktijk vooral hor des tobbende pubermeisjes te zijn. Een boyband met een vleugje punk, het blijkt een gouden recept. Want de populariteit van 5SOS groeit zo snel dat One Direction zich in decem ber allerminst met een veilig gevoel op sabbatical kan begeven. Hem mings: „Wij willen de grootste band ter wereld worden. Dat zeggen we al sinds we in 2011 begonnen." De band maakt serieuze vorderin gen in die richting. Het concert van afgelopen mei in de Amsterdamse Ziggo Dome raakte binnen een uur uitverkocht. Morgen gaat een nieuwe show op diezelfde locatie in de ver koop. Vermoedelijk gaat het snel heidsrecord er ruimschoots aan. Wie aanschuift bij twee van de nieuwe pophelden, ziet verrassend gewone jongens. Hemmings lijkt het meest op een traditionele popster boy: een breedgeschouderde 19-jarige met een ringetje door zijn lip en een modieuze kuif. Michael Clifford, ook 19, is mager en heeft zijn warrige piekhaar geblondeerd. Hij draagt een piercing door zijn wenkbrauw en ta toeages op zijn arm. „Depressie en angst zijn onderwer pen die bij onze fans erg leven", zegt Hemmings. „Er worden weinig pop liedjes over gemaakt. Wij doen dat be wust wél. Met onze songs zeggen we: jullie zijn niet alleen als jullie je even shit voelen." Die bezorgdheid is niet bedacht, betoogt het tweetal dat enke le straten van elkaar opgroeide in een buitenwijk van Sydney. „Wij waren lower middle class. Er was nauwe lijks geld", zegt Michael. „Mijn ouders waren werkloos. Ik had geen vooruitzichten, zeker omdat school me niet lag. Ik lag liever in bed." Hemmings: „Luisteren naar bands Green Day of Good Charlotte, die zongen over het moeilijke leven in achterstandbuurten, was voor ons de enige manier om even te ontsnappen aan de ellende. Ik had al snel door dat muziek ook letterlijk de enige ma nier was om weg te komen." Dat lukte mede dankzij enkele twitter-aanprijzingen van One Di- rection'ers Niall en Louis. Tot twee keer toe ging 5SOS als voorprogram ma met One Direction op tournee. Dat betekent niet dat de jongens zie nu ook als boyband beschouwen. De vier zijn muzikanten die hun eigen instrumenten bespelen, benadruk ken ze. Maar er is wel een overeen komst: de immense kolonie mania kaal gillende beugeldraagsters die hun concerten bevolkt. One Direction neemt straks een jaar vrij. Grijpt 5 Seconds of Summer One Direction nu zijn kans? Hem mings diplomatiek: „Het zal vreemd worden zonder hen in de hitlijsten. Maar inderdaad, het biedt andere bands ongetwijfeld mogelijkheden." DONDERDAG 22 OKTOBER 2015 Cultuur 5SOS klaar voor poptroon door Stefan Raatgever foto Dave J. Hogan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28