Philips zondigt opnieuw met kartel Overheid kort op de bijdrage voor het instituut ECONOMIE 23 Ferrari ronkt op Wall Street Boeing haalt hogere winst Onderzoeksinstituut moet de buikriem verder aanhalen en hoopt gedwongen ontslagen te voorkomen. Ferrari beleefde gisteren een sterk beursdebuut in New York. Het aandeel schoot op de eerste handelsdag omhoog van 52 dollar naar 6o dollar. Ferrari wordt afgesplitst van Fiat. Vliegtuigfabrikant Boeing heeft zijn winstverwachting verhoogd. Het verkocht meer vliegtuigen en had lagere kos ten. De problemen met de Dreamliner lijken opgelost. Het oer-Nederlandse Phi lips is een hardnekkige kartelzondaar. Voor de derde keer al tikte Brus sel het concern gisteren op de vin gers voor verboden afspraken met concurrenten. Omdat Philips zelf het kartel verklikte en er maar be perkt aan deelnam, ontloopt het volgens de gangbare Brusselse mo res een boete die anders dik 63 miljoen had bedragen. Voormalig commissaris Neelie Kroes introduceerde destijds de kwijtscheldingsregel om met be perkte middelen extra veel kartels te kunnen oprollen, een methode die blijkt aan te slaan: steeds meer verklikkers melden zich. Philips en zijn vijf branche genoten hebben volgens Concur- rentiecommissaris Margrethe Ves- tager 'miljoenen Europeanen' geld uit de zak geklopt door commer cieel gevoelige informatie uit te wisselen over CD- en DVD-spe- lers in laptops. Iedereen die zich tussen 2004 en 2008 zo'n inbouwspeler van Philips, Hitachi, Toshiba, Sony of Quanta Storage aanschafte, kan in principe te veel hebben betaald. Die kopers kunnen nu met de uit spraak van Brussel in de hand naar de civiele rechter om hun schade te claimen. De karteldeel nemers waren zich zeer bewust van wat ze deden. Ze lieten zo min mogelijk sporen na, ontmoet ten elkaar liefst face to face en de den dat met opzet op plaatsen waar ze moeilijk te traceren wa ren, zoals parkeerplaatsen en bio scopen buiten Europa. „Maar ook door buiten Europa te gaan zitten, ontsnappen ze niet aan boetes", al dus Vestager. De andere karteldeel nemers mogen nu samen een be drag van dik 7 miljoen ophoesten. Hitachi kreeg dan nog 50 procent korting omdat het zo goed mee werkte aan het onderzoek. Voor Philips is het al de derde keer dat het voor karteldeelname op de vin gers wordt getikt. Eerder gebeurde dat voor een kartel in tv-onderde- len en voor chips in smartphones en bankpassen. DEN HAAG. TNO schrapt nog eens 220 van de circa 3000 banen. Het nationale onderzoeksinstituut moet de broekriem verder aanha len omdat er opnieuw gekort wordt op de overheidsbijdrage. De directie van TNO zegt alles in het werk te zullen stellen om ge dwongen ontslagen te voorko men. Het onderzoeksinstituut heeft 120 van de 220 wegbezuinigde ba nen reeds 'gevonden'. Openval lende vacatures worden sinds 1 ja nuari al niet meer vervuld en tij delijke contracten zijn niet meer verlengd. Voor de overige hon derd medewerkers die deze week boventallig zijn verklaard, werkt TNO aan actieve herplaatsing bin nen of buiten de organisatie. Het is niet de eerste keer dat er bij het onderzoeksinstituut wordt ge reorganiseerd. Vorig jaar verdwe nen ook al honderden banen bij de organisatie. De overheid begon in 2012 met het dichtdraaien van de geld kraan bij TNO, dat voor een der de afhankelijk is van staatssteun, ofwel zo'n 160 miljoen euro. Het eerste jaar bedroeg de bezuini ging 2,5 miljoen euro, dit jaar gaat er al 17 miljoen euro minder naar TNO. Die korting moet structu reel naar 25 miljoen euro vanaf 2018. TNO moet in 2015 bovenop de subsidiekorting ook nog een mis gelopen compensatie voor EU-projecten ter waarde van 2 miljoen euro in de begroting ver werken. Afgelopen zomer maakte TNO al bekend dat er gesneden zou moeten worden in de orga nisatie. Maar waar de grootste klappen zou den vallen, stond nog niet vast. Nu blijken de onderzoeksgebie den waterbehandeling, preventie en gezond heid gericht op ouderen en het onderdeel smart mo bility 'fors te worden geraakt'. De woordvoerder stelt dat de ondernemingsraad van TNO nog niet heeft ingestemd met het be zuinigingsvoorstel van de direc tie. „Dat besluit valt op 1 decem ber." Een aantal expertises wordt afge slankt en sommige worden sa mengevoegd. Dit gebeurt in nau we samenspraak met de over heid. „Het werk dat we doen voor de overheid is taakgericht en vraaggestuurd", aldus de woord voerder. TNO wordt sinds maart geleid door oud-WD staatssecretaris Paul de Krom (foto). Als staatssecretaris zette hij het mes in de sociale werkvoorziening. Bij zijn benoeming als di recteur van TNO kreeg hij als opdracht mee om meer opdrach ten los te krijgen bij het midden- en kleinbedrijf. Maar vooralsnog moet hij het per soneelsbestand fors saneren. TNO is het grootste onderzoeks instituut in Nederland. Het hoofdkantoor van TNO staat in Den Haag, andere vestigingen zijn in Delft, Eindhoven, Hel mond, Groningen, Leiden, Rijs wijk, Soesterberg, Bergen op Zoom, Utrecht en Zeist. DONDERDAG 22 OKTOBER 2015 Economie door Frans Boogaard 63 Philips heeft een kartelboete van 63 miljoen euro ontlopen door zelfde onterechte samenwerking met vijf Aziatische bedrijven te melden bij de Europese Commissie. 1 OTl NEW Y0RK- Topmodellen en televisiepersoonlijkheden zijn van Balmain. Creatief directeur Olivier Rousteing "pillUUCllCll a|s Kendall Jenner, Gigi Hadid en Jourdan Dunn onderna- (tweede van rechts) van Balmain greep de samenwer- iy* TT O—men de reis naar Wall Street voor de presentatie van de king aan om de Parijse haute couture naar een jong pu- A AOdVl nieuwste speciale collectie voor H&M. De ontwerpen bliek te brengen, foto Nicholas Hunt/Getty TNO schrapt 220 banen door Leo Roggeveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22