Llnssen heeft nog hoop Augsburg heeft zege nodig Verdediger Joël Veltman wil zichzelf weer in de kijker spelen 20 SPORT Van Rhijn op plaats Tete in Istanboel Eindelijk moet er eens een avond komen dat Europa wordt verrast door Ajax. Vanavond tegen Fenerbah^e bijvoorbeeld. Frank de Boer geeft rechtsback Kenny Tete vanavond te gen Fenerbahge rust. Ricardo van Rhijn mag zich weer eens een keer bewijzen. Alleen te gen NEC kreeg de voormalig interna tional ook een basis plaats. De Boer be nadrukte dat de keuze vooral met het oog op de ko mende wedstrijden is genomen. „Ken ny doet het hartstik ke goed, maar we moeten er rekening mee houden dat dit pas zijn eerste sei zoen is op het hoog ste niveau", zegt De Boer. „We gaan een drukke tijd in. Vites se komt er snel aan, daarna Feyenoord. Het zou met Tete best goed kunnen gaan, maar we ne men liever geen risi co. We merken dat hij moeilijk her stelt, zodra hij wed strijden kort achter elkaar speelt." De Boer is in Istan boel overigens te rug op voor hem be kend terrein. Hij speelde in 2003 voor Galatasaray, de grote concurrent van Fenerbahge. GRONINGEN. De aanval van FC Groningen is vanavond aan wis selingen onderhevig, maar één man is zeker van zijn plek: Bryan Linssen (25). Hij reageert op drie stellingen. „Ik hoop het! Slovan Liberec was voor mij een onbekende club, tot we afgelopen week beelden van ze hebben beke ken. Het wordt niet gemakke lijk, want ze wonnen natuurlijk niet voor niets bij Olympique Marseille." „Wij hebben nog steeds een kans om te overwinteren. Daar moeten we dus vol voor gaan. Ik merk wel dat de tegenstan ders in de Europa League veel volwassener zijn dan eredivisie- ploegen. Het verschil in fysieke kracht valt me op. De verdedi gers zijn echt bikkelhard." „Vind ik een belachelijke stel ling. Dat kun je nu nog niet concluderen. Oké, we hebben alle uitwedstrijden verloren, maar we speelden tegen Ajax, PSV, Vitesse en FC Utrecht. En in de Europa League tegen Bra- ga. Nou, dan wens ik je veel suc ces. Feyenoord doet het niet veel beter, denk ik. Misschien winnen ze alleen bij Utrecht." Ik merk wel dat de tegenstanders veel volwassener zijn dan de eredivisieploegen' Op het vliegveld. Bij de kapper. In de honderden theehuizen. In miljoenenstad Istanboel, spor tief epicentrum van voetbalmaf Turkije, gaat het deze week eigen lijk maar om één ding: Fener- bahce-Galatasaray. Een derby in het kwadraat. Zondag pas ja, maar nu al zo belangrijk. De wedstrijd vanavond tegen Ajax zou voor Fenerbahqe in die zin als ongewenst tussendoortje kunnen worden beschouwd. Maar: derby in aantocht of niet, het Sükrü Saracoglu Stadion zal ook vanavond trillen van opwin ding en herrie. Joël Veltman lijkt het te besef fen als hij vlak voor de training van Ajax naar de nu nog lege tribu nes loert. Inmiddels is de centrale verdediger wel wat gewend. Als speler van Ajax ja, maar vergeet niet: ook tijdens het zo succesvol le WK van Oranje in Brazilië was hij erbij. Invaller tijdens memora bele wedstrijden tegen Spanje (die 5-1) en de troostfinale (3-0) te gen het gastland. Uitwedstrijden Toch moet de wedstrijd vanavond tegen Fenerbahce voor Veltman zijn wat het voor heel Ajax moet zijn. Het bewijs om staande te blij ven in grote wedstrijden moet een keer geleverd worden. Want het is inmiddels bekend. Ajax ha pert als de tegenstand serieus wordt. En dan dus beginnen aan een reeks uitwedstrijden tegen Fe- nerbahce, Vitesse en twee keer Feyenoord. „Heerlijk toch", vindt Veltman. „Na deze periode weten we pas echt waar we staan. Ik heb die ver- liespartij tegen PSV in zijn geheel nog een keer teruggezien. Zij wa ren echt op alle fronten beter." Was dat daarom niet de pijnlijke bevestiging dat Ajax faalt als de te genstand serieus is? Veltman: „Daarom is die reeks met zware wedstrijden nu ook zo fijn. Nu moeten we het laten zien. Dan zijn we van dat verhaal ook af." Veltman, bekend als reëel en zelfkritisch: „Of ik aan een goed seizoen bezig ben?" Een stilte en een lange 'uh'. „Ik denk het wel. Al kan het altijd beter natuurlijk." Als voorbeeld neemt hij weer PSV-thuis. Opvallend waren zijn harde tackles, toch niet zijn han delsmerk. „Maar aan de bal was ik veel te slordig." De uitwedstrijd tegen Fener bahce is ook om die reden een kans op revanche. Op het grondge bied waar Oranje één van de pijn lijke uitglijders maakte tijdens de dramatische kwalificatiereeks voor het EK 2016. Veltman zag het vanaf de bank, zijn deelname aan het WK leek een herinnering van lang geleden. Vanzelfsprekend dacht hij ook zijn eigen carrière. „Ik ben 23. Zo'n EK zou weer een schitterende ervaring zijn." Veltman vervolgt: „Dat ik er te gen Turkije niet bij was, vond ik logisch. Maar dat ik niet bij Oran je zat tegen Kazachstan en Tsje chië was wel een teleurstelling. Maar goed, ik moet er zelf voor zorgen dat ze niet om me heen kunnen." „Mijn medespelers hadden liever een tegenstander als Liverpool ge had maar ik vind het leuk dat ik met AZ een Nederlandse club tref." Spelen in de Bundesliga is doorgaans ook een feest, al gaat het met FC Augsburg niet goed. „We staan op de laatste plaats." Ook in de Europa League heeft Augsburg nog geen wedstrijd ge wonnen terwijl AZ kan teren op de overwinning op Athletic Bil bao. „Deze wedstrijd is voor ons van groot belang", zegt Verhaegh. „We moeten winnen, dat kan voor een ommekeer zorgen." Verhaegh speelt sinds 2010 bij de Zuid-Duitse club en maakte zo doende de opkomst mee van Augs burg dat begin deze eeuw nog uit kwam in een Beierse amateurdivi sie. „Het is knap wat er is neerge zet. Vorig jaar haalden we voor het eerst Europees voetbal." Als aanvoerder van een subtop per in de Bundesliga kwam hij au tomatisch in beeld bij Oranje. Zijn laatste interland speelde hij op het WK van 2014 in Brazilië tegen Mexico. „Voor de interlands tegen Tsjechië en Kazachstan was ik op geroepen, maar ik was ziek." In de kleedkamer van Augs burg zijn er grappen gemaakt over de dramatische kwalificatiereeks van Oranje. „Maar Nederland wordt als een groot voetballand ge zien. Ook is iedereen op de hoog te van de kwaliteiten van AZ." Rondleiding En anders licht Augsburg- verdediger Ragnar Klavan zijn ploeggenoten wel in. De Est werd kampioen in Alkmaar en over weegt zijn teamgenoten vandaag een rondleiding te geven in Eg- mond, waar hij woonde toen hij bij AZ speelde en waar Augsburg verblijft. Van het huidige team van trainer John van den Brom zal hij weinig weten want het ver loop in de selectie van AZ is groot geweest de laatste jaren. door Sander de Vries Groningen boekt vanavond de eer ste Europa League-zege. Groningen is te licht voor de Euro pa League. Het verschil tussen Groningen thuis en -uit is te groot. Bryan Linssen Reeks van de waarheid voor Ajax door Daniël Dwarswaard door Nik Kok ALKMAAR. Je hoort Paul Verhaegh niet klagen bij Augsburg. „Ik ben aanvoerder en ik speel in de Bun- desliga." En momenteel kijkt hij uit naar het Europa Leaguetreffen met AZ, vanavond in Alkmaar. Paul Verhaegh (I) met ploeggenoot Raul Bobadilla tijdens de training van Augsburg gisteren in Alkmaar, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19