8 HARTOfZII 1 Gericht zicht dankzij paprika 0 BIOLOGISCHE KLOK Op zoek naai* de verloren zomertijd EEN NIEUW BEGIN Op de eerste dag van mijn nieuwe bestaan stuurde ik geboortekaartjes rond Ellen van Swaaij (50) uit Breda ontdekte op 10 jarige leeftijd al een fascinatie voor vrouwenkleding. Toch duurde het tot 2009 voor ze de eerste stappen zette van Peter naar Ellen, een transvrouw. arTEKST ANNEUES WIJNEN srf ,V Groenten als gele paprika lijken het risico op oogaan doening macula- degeneratie te ver minderen. Dat komt door carotenoïde, een natuurlijke kleurstof die meer groenten en fruit geel kleurt. Dat blijkt uit Ameri kaans onderzoek van de Harvard School of Public Health. Beelden die ieder gezond mens ziet, worden aan de achterzijde van het oog op het netvlies op gevangen. Daar, in een kleine kom, bevindt zich de macula die de fijnste details waar neemt. Op latere leef tijd gaat de kwaliteit ervan achteruit, met mogelijk slechtziend heid of zelfs blindheid als gevolg. Mais en eigeel Onder leiding van Jo anne Wu bekeken de Amerikanen de gege vens van circa 100.000 mensen vanaf medio tachtig tot 2010. Be halve in gele paprika zit de stof in eigeel en mais. Ook zijn ze in te nemen met voedings supplementen. „Beide stofjes zijn, overigens net als zink, belangrijk voor de macula," zegt Carel Hoyng, hoogle raar op de bijzondere leerstoel Maculadege- neratie. „Ze hebben een beschermende werking en verwijde ren schadelijke afval stoffen." 4^ ARNOUD KLUntRS Nog een paar nachten en alles is weer normaal. Slaaponderzoe- ker Marijke Gor dijn geeft tips hoe goed om te gaan met de zomertijd. Weekendvrouw „Met een koffer in de hand volgden vele weekendjes Amsterdam, als weekendvrouw. Mijn vrouw was op de hoogte, maar de rest van mijn omge ving wist van niets. In 2009 ging ik naar New York met een vriendin met als opdracht om de hele week als vrouw gekleed te gaan. Wat een indrukwekkende er varing was dat! Terug in de mannenwereld besloot ik te schei den. Ik moest, anders dan in 1991, nu voor mijzelf kiezen. Met mijn ex heb ik een mooie vriendschap en samen bepaalden we hoe we ieder een op de hoogte zouden brengen. Als een olievlek van familie naar vrienden, kennissen en buren. Daarna het kantoor waar ik werkte in Rotterdam. Ik zou drie, vier maanden met sabbatical gaan, vertrekken als man en terugke ren als vrouw. Die openheid heb ik als een zegen ervaren. Om te kunnen focussen op de transi tie heb ik de advocatuur toch vaarwel gezegd. Ik stond aan het begin van een vrouwenbe staan in een mannenlichaam." Mummie „Op 15 januari 2010 stuurde ik geboortekaartjes rond. Het was de eerste dag van mijn nieuwe bestaan. De hormoonbehandeling was heftig. Ik raakte uit balans, maar voelde dat niet. Uiteindelijk volgde in september 2012 de ge- slachtsaanpassende operatie. Vijf dagen als een mummie liggen. Je doet als het ware je eigen beval ling; je wordt opnieuw geboren. In middels voel ik mij heerlijk. Ik heb geen relatie, maar wel veel vrien dinnen om leuke dingen mee te doen. Mijn netwerk is niet wegge vallen. Ik ben opnieuw beëdigd als advocaat, heb nu eenmanspraktijk en sta ingeschreven als vrouw. Ik ben ermee op mijn plaats. Zowel rechters als advocaten hebben er geen problemen mee. In het uit gaansleven zijn er soms aangescho ten jongens die iets naar me roepen, maar dat gebeurt zelden. Ellen Freyja Magdalena staat nu in mijn paspoort. Ellen is de naam die ik op 12-jarige leeftijd voor mijzelf had bedacht. Toen al." m ls 10-jarige jongen pikte ik de panty's van mijn moeder, maar dat ver- telde ik mijn vriendjes _^^_natuurlijk niet. Stel je voor! Tot mijn 27ste had ik nooit het gevoel dat ik een verkeerd lijf had. Ik was getrouwd en bouwde aan een advocatenpraktijk. In 1991 zag ik op televisie een aflevering met transgenders bij het pro gramma RU li. Voor het eerst dacht ik: 'Wat moet dat een fijn gevoel zijn'. Daarna heb ik die gedachte weer snel weggeduwd. Toch kon ik uiteindelijk mijn mannelijke rol niet vervullen. Ik raakte de band met mezelf kwijt. Eind 2008 be sloot ik zo niet verder te gaan. Via mijn huisarts kwam ik terecht bij een seksuoloog in Rotterdam. Na enkele consulten bezocht ik een travestietlounge in Amsterdam. Ik was geen travestiet, maar kwam voor de sfeer. Ik werd opgemaakt, kreeg een pruik op en vrouwenkle ding aan. Toen was het deksel van de put." dinsdag 20 oktober 2015 'Ik ben opnieuw geboren IHet eind van de zomertijd ko mend weekend is makkelijker dan het begin, want nu mag je een uur langer slapen. Gordijn: „Langer slapen, of in ieder geval meer tijd voor slaap betekent dat ieder op zijn eigen tijd kan slapen en dat is goed." Wie het meeste wil halen uit het extra uur, gaat zater dagavond naar bed op het moment dat hij of zij moe is en zet op dat moment de klok een uur terug. 2 In maart, met het begin van de zomer tijd, zijn er heel wat problemen door dat uur min der slaap. Sommige mensen zijn dagen van slag, moe en minder alert. Gordijn: „Doe de overgang in fases. Ga de vrijdag voor de zaterdag nacht dat de klok wordt ver zet vroeger naar bed en de zondag erna ook." 3 De werking van de wekker lamp heeft Marijke Gordijn, onderzoeker van de Rijkuni versiteit Groningen en Chrono@Work, wetenschappelijk vastgesteld. Onderzoek toont aan dat geleidelijk wakker worden beter voor je is dan een rammelde wek ker. Gordijn: „Als het langzaam licht wordt in je kamer, ben je snel ler fit 's morgens en ook in de loop van de dag reageer je beter." 4 Als het aan Gordijn ligt, wordt de zomertijd afgeschaft. „Om je biologische klok goed te houden, heb je licht nodig in de och tend. Door de zomertijd creëren we meer licht in de avond waardoor veel mensen later in slaap vallen en zo slaaptekort krijgen. Onze biologische klok duurt een minuut of twaalf lan ger dan 24 uur. Het ritme moet steeds worden bijgesteld en dat gebeurt door licht in de ochtend." 5 Voor wie het echt niet kan onthouden nog een keer het ezels bruggetje: in het vóórjaar gaat de klok een uur vóóruit, in het najaar dus ach teruit, r? MEREL DADO 44 -> Peter werd Ellen Freyja Magdalena. FOTO KEES BENNEMA ELLEN VAN SWAAIJ Was Peter Is nu Ellen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52