HARTOfZII I 7 100 flessen per persoon per jaar HOEWEET JE DAT JE DRANKGEBRUIK TE VEELIS? INHAALSLAG men vijf jaar geleden al tot dezelfde conclusie. Het lijkt een gevolg van de emanci patie, stellen de onderzoekers. Hoogopgeleide vrouwen krijgen op steeds hogere leeftijd kinderen en hebben daarom meer tijd voor een borrel. Daarnaast ondervinden ze door hun drukke banen meer stress. Loïs herkent het probleem. Naast haar studie had ze een bijna volledige baan in de horeca. „Alcohol drinken is normaal, het is volkomen geaccepteerd, zeker in het studentenleven en de horeca. Na het werk borrelde ik vaak met collega's of vriendinnen. Ik had een druk sociaal leven, want dat gaf me een excuus om te drinken. Zonder alcohol kwam ik er achter dat ik met de meeste mensen eigenlijk weinig had." Onderschat Volgens Loïs worden drankproble men bij vrouwen onderschat. „Voor mannen is het stoer als ze drinken, maar voor vrouwen is het een taboe. Er wordt steeds meer ver wacht. Je moet mooi zijn, grappig, slim, je moet werken, carrière maken, kinderen krijgen. Alcohol is in eerste instantie een prima mid del om dat vol te houden." Toen Loïs op zoek ging naar hulp en informatie kon ze die niet vin den, tenminste: er was geen speci fieke hulp voor mensen van haar leeftijd. Naar een afkickkliniek of de AA wilde ze niet. „Ik ben er wel geweest, maar ik vind het geen prettige omgeving. Ze werken er met schema's en protocollen. Ik voelde me behandeld alsof ik ge stoord was." Wat haar ook tegenstond was het verborgene. „Het moet anoniem en achter gesloten deuren, terwijl een verslaving niets is om je voor te schamen. Het moet juist bespreek baar worden. Ik vind datje trots mag zijn als je je probleem erkent." Dat moet ik maar eens opschrijven, dacht ze. Het boek dat ze schreef, werkte voor haar als therapie. De rode draad in het boek vormt haar vader, die vandaag de dag nog steeds veel drinkt en in haar jeugd verslaafd was aan heroïne. Door die verslaving gingen haar ouders al vroeg uit elkaar. „Dat zijn pijnlijke herinneringen. Het voelde alsof drank en drugs voor mijn vader be langrijker waren dan ik. Heel veel van mijn verdriet heb ik daarom weggedronken." Ook haar grootmoeder was een zware alcoholist. Zij overleed aan de gevolgen van overmatig drank gebruik. Loïs' moeder zag dat aan en besloot op haar 16de nooit een druppel meer te drinken. „De alco holverslaving zat dus in de familie," zegt ze. Als de ober langsloopt, bestelt Loïs nog een gemberbiertje. „Af en toe voel ik me saai. Dan mis ik de drank, en het gevoel dat daar bij hoorde. Ik ben erg op zoek naar vrijetijdsbesteding zonder drank. Toch is het leven zonder veel leu ker." Concrete toekomstplannen heeft ze niet. Misschien een vervolg schrijven op haar eerste boek, zegt ze. „Ik moet mijn dromen verwe zenlijken. Het probleem is dat ik niet precies weet wat die dromen zijn. Ik heb me daar nooit mee be ziggehouden. Ik was alleen bezig met drinken." dinsdag 20 oktober 2015 GO Mannen drinken nog altijd meer alcohol dan vrouwen maar het onderzoek van de OESO laat zien dat met name jonge, hoog opgeleide vrouwen bezig zijn met een in haalslag. Dat is volgens de onderzoekers grotendeels de prijs van emancipatie; hoog opgeleide vrouwen stellen zwangerschap pen vaker uit en hebben vaker te maken met stress op het werk. Doordat ze geen kind hoeven verzorgen en snel willen ont spannen, grijpen ze vaker naar de fles, is de redenering. Het National Instituut voor Gezondheidsbe vordering en Ziektepreventie (NIGZ) geeft als richtlijn dat het ongezond is om meer dan één of twee glazen per dag te drinken en tien glazen per week. Volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) is ie mand die één dag per week meer dan zes glazen drinkt al een zware drinker. Voor vrouwen geldt dat bij vier glazen. Uit cijfers van het CBS blijkt dat in 2014 ongeveer 80 procent van de Nederlanders van 12 jaar en ouder alcohol gebruikte, van wie 11,5 pro cent als zware gebruiker kan worden ge kenschetst. Uit het onderzoek van de OESO bleek dat de alcoholconsumptie in westerse landen in de afgelopen twintig jaar met 2,5 procent is gedaald. In de onderzochte lidstaten drin ken mensen gemiddeld honderd flessen wijn per persoon per jaar. Nederlanders zijn tussen 1992 en 2012 circa 7 procent minder gaan drinken. Deze symptomen kunnen wijzen op verslaving: Je weet geen maat te houden Je drankgebruik beïnvloedt je werk, sociale contacten of gezin 5 Je hebt wel eens een black-out Je komt afspraken niet na Je drinkt dagelijks meer dan zes glazen alcohol Je veroorzaakt problemen voor jezelf en anderen 5 Je raakt spullen kwijt Als je niet drinkt, krijg je koorts, ga je trillen, heb je geen eetlust, heb je buikpijn. Herken je jezelf in het verhaal van Loïs? Op internet kun je bij ver schillende organisaties een online test doen, zoals via www.drinktest.nl, of bij verslavingsinstelling Jellinek en bij Brijder. Je kunt ook bellen met de Alcohol Infolijn, 0900-5002021. Op het hoogtepunt van haar verslaving dronk Loïs Bisschop twee flessen per dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51