Eieren hebben weinig invloed op je cholesterol 6 I HART& VRAAG HET DE DESKUNDIGE Alcoholverslaving Jonge, hoogopgeleide vrouwen zijn steeds vaker gevaar lijke drinkers, blijkt uit onderzoek. Loïs Bisschop (30) was ei* zo een. 'Kater na kater. Tot ik niet meer kon'. Mensen met overgewicht krijgen energie en vallen af als ze een eitje bij het ontbijt eten Alcohol drinken is normaal, het is volkomen geaccepteerd, zeker in het studentenleven en de horeca Ay Lin Kho is voe dingsdeskundige. Elke week beantwoordt een deskundige lezersvragen over gezondheid, psyche ol voeding. Vandaag; voedingsdeskundige Av 1 in kho over eieren. Eieren zijn oké! Maak je geen zorgen dat je je cho lesterol om zeep helpt. Het eten van eieren heeft zelfs weinig invloed op het cholesterol gehalte in je lichaam, zoals een groot onder zoek liet zien. In tegenstelling tot wat wetenschappers vroeger dachten, verhoogt het eten van eieren het risico op hartziektes of een beroerte niet. Het cholesterol dat je eet is anders dan het cholesterol dat je lichaam aanmaakt als je veel slechte vetten eet. Als je meer voedingsmiddelen eet met cholesterol, maakt je lijf minder zelf aan. De verwarring is dat voedingsmiddelen die rijk zijn aan choles terol, meestal ook veel verzadigd vet bevatten en dan heb je de boosdoener te pakken. Wees eerder bang voor koekjes, snacks en vette kaas- en vleesvarianten. Onderzoek laat zien dat mensen met over gewicht meer energie kregen en ook meer afvielen als ze een eitje bij het ontbijt aten. Eieren zijn een han dige, voedzame en goedkope bron van voedingsstoffen. In veel culturen hoort een eitje bij het ont bijt en het kan geen kwaad om ze regel matig te eten. Ontbijt eens met plakjes gekookt of gepocheerd ei op een vol koren boterham. Je bent lekker lang verza digd en anders dan na een boterham met hagelslag heb je korte tijd later minder snel zin in calorierijk eten. dag een ei eten gezond óf ongezond is. Dat geldt voor veel voedingsmiddelen en hangt af van je dagelijkse activiteiten en voedingspa troon. Eet je vegetarisch, zoals jij vijf dagen in de week, dan is de behoefte aan eieren groter omdat je geen vitamine B12 binnenkrijgt. Dit kun je alleen uit vlees en ei halen. Daarnaast zitten er vitamine A, B2, D en wat mineralen in eieren. Sport je veel (meer dan een uur per dag intensief) dan is je behoefte aan eiwit ook groter. HET PANEL TEKST STEVEN MUSCH I FOTO DINGENA MOL haar iPhone. Van die beelden maakte zij een documentaire waar mee zij vorig jaar afstudeerde bij de opleiding culturele maatschappe lijke vorming aan de Hogeschool van Amsterdam. Een halfjaar later bracht ze ook haar boek uit: Ik ben Loïs en ik drink niet meer. Inmiddels is ze al meer dan twee jaar clean. Ze zit op een terrasje in de zon. Als de ober vraagt wat ze wil drinken, bestelt ze een gember- biertje - limonade zonder alcohol. „Voorheen gingen er op het terras zeker een stuk of tien wijntjes in," zegt ze. Op het dieptepunt dronk ze dagelijks gemiddeld twee flessen, na het werk in de kroeg, of thuis. Als ze uitging nam ze behalve wijn ook sterke drank en drugs. „Ik dronk eigenlijk altijd, totdat ik gaten in mijn geheugen had." Daarnaast verloor ze elk jaar onge veer acht pinpassen en tien fietsen. „Dan heb je nog een goed verhaal ook. Mijn vrienden vonden dat grappig." Emancipatie Dat het grondig mis was, reali seerde Loïs zich pas toen de ellende zich begon op te stapelen. Ze be landde op de eerste hulp, kreeg re gelmatig paniekaanvallen, trilde en was depressief. Alsof dat nog niet genoeg was, liep haar relatie op de klippen en brak ze met een goede vriendin. „Ik moest de bodem raken, om me te realiseren wat er aan de hand was," zegt ze. Loïs is niet de enige jonge, hoogop geleide vrouw die te veel dronk. Dat blijkt onder meer uit een on derzoek dat de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) onlangs naar buiten bracht. Onderzoekers van de London School of Economics kwa- Als ze haar eerste biertje drinkt is ze 14 jaar. Haar vriendinnen dan sen met jongens, maar zij durft dat niet. Onzeker is ze, verlegen. Loïs Bisschop kan zich het moment nog zo voor de geest halen. „Dat biertje liet mijn onzekerheid van me afglij den, ik voelde het gebeuren," zegt ze. „Ik dacht: dit is wat ik moet hebben om geaccepteerd te wor den." Jaren later - ze is dan 28 - loopt ze op een ochtend over straat. Gebro ken, met een kater, en zwaar de pressief. „Ik was zo ver heen. Ik had jarenlang roofbouw gepleegd op mijn lichaam. Kater na kater. Ik kon niet meer. Ik viel de hele tijd bijna om, en op een gegeven mo ment realiseerde ik me: ik heb een alcoholverslaving." De volgende dag maakte ze een af spraak bij de dokter en vanaf dat moment stopt ze met drinken. „De eerste maanden bleef ik thuis. Ik stopte met mijn studie en mijn bijna volledige baan in de horeca. Het enige wat ik deed was eten, drinken - nee, géén alcohol - en sporten. Eigenlijk wilde ik mezelf vastbinden, omdat ik het liefst naar een slijterij of een kroeg wilde ren nen. Het enige watje kunt doen is niet toegeven aan dat stemmetje." In plaats van aan te kloppen bij de AA of een afkickkliniek besloot Loïs haar afkickproces te filmen met dinsdag 20 oktober 2015 GO Ik heb geleerd dat eieren je cholesterol doen stij gen en dat zou slecht zijn. Omdat ik nu op mezelf woon en vijf dagen vegetarisch eet, wil ik vaker eieren klaarmaken. Is dat dan wel goed voor mijn cholesterolgehalte? Je kunt natuurlijk niet zomaar stellen dat elke Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl PSYCHOLOOG Steven Pont HUISARTS Rutger Verhoeff Ik dronk tot ik gaten in mijn RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50