Ex-tbs'er doodt vrouw met fles Pegida-mars van Lutz Bachmann trekt zo'n 20.000 boze burgers M 4 NIEUWS Onzekerheid en angst voedt populariteit Pegida. Overal en in alle lagen in Duitsland groeit de weerstand tegen het asielbeleid. i -46% mee f f|Q 00 42% >-33% 3 dagen Genieten in Monschau 3 dagen All-In Sauerland 3 dagen Wassenaarse bossen De verdachte in beide zaken is een 38-jarige voormalige tbs'er uit Leeuwarden. Hij meldde zich zelf op het politiebureau. De verdachte ging eind van de middag door het lint op de Weaze, de rosse buurt in het cen trum. Hij liep naar boven bij bor deel De Moulin Rouge en sneed na een worsteling een jonge Bul gaarse prostituee in de keel. Getui gen zagen dat het slachtoffer met een verband om haar keel en 'van boven naar beneden onder het bloed' op een brancard in de zie kenauto werd geschoven. Ze ver keert buiten levensgevaar. De verdachte ging er vandoor richting de oostkant van de stad. Op het pad langs het riviertje de Potmarge trof hij zijn volgende slachtoffer, een dame van middel bare leeftijd. Getuigen zagen hem vele malen met een fles op het hoofd van de vrouw slaan. De trau mahelikopter kwam ter plaatse, maar het medisch personeel kon haar niet meer redden. Gisteravond kon de politie niet zeggen of de verdachte en de om gekomen vrouw elkaar kenden. Mogelijk was ze een toevallige voorbijganger. „Op dit moment lijkt het erop dat de twee inciden ten los van elkaar staan. Dat zoe ken we uit", zegt politiewoord voerder Kalina Pruntel. Hoe oud de vrouwen zijn, kon de politie ook nog niet melden. De Leeuwarder hing de afgelo pen maanden veelvuldig rond in de rosse buurt, zowel bij de straat dealers als in de bordelen. Er werd al langer over hem geklaagd. Pros tituees waren bang voor hem, om dat hij zich hinderlijk gedroeg. Hij weigerde bijvoorbeeld geregeld om peeskamers te verlaten. Onder nemers hadden de politie ge vraagd iets aan het optreden van de man te doen. Over de Theaterplatz in Dresden schalt op de ze maandagavond op nieuw de leus 'Wir sind das Volk!' Meer dan 20.000 demon stranten maken kenbaar hun buik vol te hebben van 'de politiek', van 'SS-Frau Merkel', van de 'leugenach tige pers' en vooral van de honderddui zenden asielzoekers, die op het mo ment Duitsland 'overspoelen'. Kort geleden nog maar leek Pegida op sterven na dood. Maar de stemming is gekanteld: de zich al maanden voort slepende vluchtelingencrisis maakt steeds meer burgers onzeker en ang stig. Precies één jaar nadat de 'Patriotti sche Europeanen tegen de Islamise ring van het Avondland' voor het eerst van zich lieten horen, lopen weer dui zenden burgers mee in de wekelijkse 'wandeling' door de hoofdstad van Sak sen. De jubileummars in Dresden moet voor de organisatoren een triomf wor den. Een teken dat het verzet tegen de 'dictators in Berlijn en Brussel' feller is dan ooit. 'Merkel moet weg!' roepen de Duitse 'patriotten'. Op borden is de bondskanselier uitgedost in nazi-uni form. Elders dragen demonstranten af beeldingen bij zich van gesluierde vrouwen met een kruis erdoor. In adembenemend tempo polari seert de Duitse samenleving. De Gut- menschen, de burgers die vluchtelin gen verwelkomen, staan lijnrecht te genover degenen die vragen stellen bij de ruimhartige vluchtelingenpolitiek van de bondsregering in Berlijn. Die laatsten worden steeds talrijker: een meerderheid van de burgers verwerpt Merkels asielbeleid inmiddels, een der de wil dat zij aftreedt. De aanslag door een rechts-extre- mist op een lokale politica in Keulen, afgelopen zaterdag, heeft alle seinen op rood gezet. De vrouw, Henriette Re- ker (58), die zondag de burgemeester verkiezingen won terwijl zij in coma werd gehouden, zet zich al langer in voor asielzoekers. De retoriek over en weer was al hard en grof, nu dreigen vanuit extre mistische hoek zelfs moordaanslagen. Bij een recente Pegida-mars stonden de galgen klaar: een voor Merkel en een voor Sigmar Gabriel (SPD), de vi ce-premier die de demonstranten had uitgemaakt voor Pack: uitschot. 'Uit schot' is vanavond een geuzennaam in Dresden. In adembenemend tempo polariseert de Duitse samenleving. Een meerderheid verwerpt Merkels asielbeleid De gevestigde partijen lijken zich nauwelijks raad te weten met de explo sieve situatie. Minister Thomas de Mai- zière (CDU) van Binnenlandse Zaken trekt hard van leer en noemt de Pegi- da-organisatoren 'rechts-extremis- tische rattenvangers': oproerkraaiers, die mede verantwoordelijk zouden zijn voor de aanslag op Henriette Re- ker. Zij zouden gif strooien in de Duit se samenleving. Inderdaad trekt Pegida ook neo-na- zi's aan. En de populisten van Alterna tive für Deutschland (AfD), de snel groeiende rechts-nationalistische splin terpartij, hebben grote moeite om af stand te bewaren tot het nazi-milieu. Maar het is niet alleen de achterban van radicaal-rechts die zich verzet te gen Merkel en haar open-deurenpoli- tiek. Commentatoren wijzen erop dat extreem-rechts en burgerlijk-rechts steeds vaker een verbond sluiten te gen de onbeperkte instroom van asiel zoekers. En zelfs Angela Merkels eigen ach terban mort. „Grote delen van de be volking kunnen Merkels 'Wir schaffen das' ('Het gaat ons lukken') niet meer horen", zei een CDU-afgevaardigde op een partijbijeenkomst in Saksen. An dere congres-deelnemers spraken over een dreigende 'nationale ramp'. Met een plakkaat werd in de zaal opgeroe pen om Merkel 'af te zetten'. Veel burgers realiseren zich dat Mer kel geen plan heeft. De aanscherping van de asielwet, vorige week, en de plannen voor de instelling van 'transit zones' aan de grenzen - waar asielzoe kers moeten worden gescreend - kun nen niet de indruk wegnemen dat in en rond het Kanzleramt in Berlijn ra deloosheid heerst. Merkels reis afgelopen zondag naar Istanboel, waar zij de Turkse president Erdogan het vooruitzicht bood van snellere toetreding tot de Europese Unie als Turkije Europa terzijde staat in de vluchtelingencrisis, is voor veel kiezers een gruwel. De Duitse bonds kanselier die een autocratische en wis pelturige Turkse president om een gunst moet vragen, wie had dat ooit gedacht? Intussen blijven de asielzoe kers komen, met vele duizenden per dag. En niemand weet wat Duitsland precies met hen aanmoet. 'Onzeker heid is de voedingsbodem voor racis ten', schreef de Berlijnse Tagesspiegel. Het is tevens een voedingsbodem voor geweld. In Dresden raakten gis teravond voor- en tegenstanders van Pegida slaags. Eén persoon raakte zwaargewond, terwijl Pegida-chef Lutz Bachmann zijn gehoor verzekerde: 'Wij zijn geko men om te blijven en we blijven om te winnen.' Tot in Berlijn was zijn stem te horen. 'i'evipl ISIS und Rsteukeri in 0 000 ein'planten 2 O V00rdeeluitjes.nl Laagste prijsgarantie Voordeeluitjes, nl/20-10 085 760 5 760 p.p.p.a. p.p.p.a. J.V/%7) LEEUWARDEN. Bij geweldsinciden ten in Leeuwarden is gisteren een dode gevallen en een andere vrouw zwaargewond geraakt. De overleden vrouw werd met een fles op haar hoofd geslagen. 'Uitschot' is nu geuzennaam door onze correspondent Wierd Duk 2x overnachten in Monschau, bij ****Carat Vitalhotel Monschau Eifel 2x ontbijtbuffet 1x3-gangen dinerbuffet gratis toegang Handwerkerdorf gratis gebruik zwembad en sauna aankomst op: zo, ma, di, wo, do 79 vr, za 89 aankomst vanaf november op: zo, ma, di, wo, do 75 vr, za 79 2x overnachten in Bad Laasphe, bij ****Hotel AM Fang 2x uitgebreid ontbijtbuffet 2x 3-gangen dinerbuffet gratis consumpties 15:00 - 24:00 uur gratis parkeren gratis gebruik zwembad, fitness, sauna en Kneipp-ruimte gratis uitstapjes-boekje t.w.v. 2,50 gratis WiFi aankomst op alle dagen 109 tijdens feestdagen en vakanties op alle dagen vanaf 129 2x overnachten in Wassenaar, bij ***Hotel Buitengoed HagenHorst 2x ontbijtbuffet 1x 3-gangendiner (1e dag)* gratis wandel- of fietsroute gratis koffie en thee tijdens uw verblijf aankomst op: zo, ma, di, wo 94 do, vr, za 99 restaurant is op zondag gesloten www Aanbiedingen zijn geldig t/m 31 januari 2016. Exd. boekingskosten (vanaf 9,50) en door de hotels te heffen stads- en toeristenbelasting. Kijk op Voordeeluitjes.nl voor alle voorwaarden. Bellen tegen lokaal tarief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4