I 5 'A 0 LEESTIPS Onzekere huisarts is te royaal met antibiotica XvM- Weet met wie je date Luchtweginfecties li 'Ii Gooi alles op tafel Samenleven is ook samenwerken Leg uit dat een milde infectie vanzelf over gaat, al kan dat langer duren dan verwacht Checkjedate.nl rond en ben naar Zeeland verhuisd. Je voegt natuurlijk niet zonder slag of stoot verschillende gezinscultu ren bij elkaar, maar daar zijn we steeds met z'n allen over in gesprek gebleven. Het heeft weinig zin om het verleden te veranderen; je kunt het alleen maar respecteren en je richten op hoe je het nu, in deze nieuwe omstandigheden, met el kaar wilt doen." Karin: „Alle kinderen er meteen bij betrekken als je een nieuwe liefde ontmoet, kunnen we dan ook ieder een aanraden." Swen: „Het was leuk, opeens had den we jongere zusjes." Anne: „We hebben veel lol!" Marin: „Er passeren altijd veel on derwerpen de revue. Van studie- en beroepskeuzen, normen en waar den, vriendjes, vriendinnetjes, uit gaan en seks, tot gebeurtenissen in de families en op school." Karin: „Als je ergens mee zit, kun je het hier met elkaar bespreken." Swen: „Huisregels, bijvoorbeeld. Opruimen!" Mike: „Alles leren eten! Weetje nog, Anne?" Karin: „De meiden lustten indertijd vooral komkommer en aardbeien." Anne: „Maar nu veel meer." Marin: „Ik was daar wat makkelij ker in. Omdat ik Femke en Anne vroeger alleen in de weekeinden zag, ging ik in die schaarse tijd niet lopen opvoeden." Karin: „Ik heb altijd een eigen zaak gehad en houd ervan als het netjes is. Wat rondslingert, gooi ik na een aantal waarschuwingen weg. De jongens waren dat gewend." Marin: „Zonder gekheid: er moeten regels zijn, want we draaien een kapsalon en opleidingscentrum aan huis. Werk en privé lopen door el kaar heen. Vertegenwoordigers en accountants zitten hier aan tafel. Personeelsleden eten mee." Swen: „We hebben weinig privacy beneden." Karin: „We hebben een afwisselend en gevuld leven. Scholen, studies, werk, bijbanen, sport en huisdie ren. Maar alles draait om de zaak. Daaraan draagt iedereen zijn steentje bij: telefoontjes opnemen, handdoeken vouwen, vaatwasser leegruimen. Mike helpt mij met marketing en de boekhouding." Marin: „En als we dan eindelijk vrij zijn, doen we iets gezelligs samen. Ook de vriendinnen van de jongens gaan mee, en vriendinnen van Anne. Uit eten, ook nog wel eens bij McDonald's, naar het strand, varen op het Veerse Meer of naar een dancefestival. Zo horen we steeds meer bij elkaar. Want dat is watje doet als je gezamenlijke her inneringen creëert." Gelukkig zijn willen we allemaal, maar hoe kom je daar? Deze week een boek, een werkboek en een spel voor wat steun in deze grijze herfstdagen. Een flink aantal huis artsen schrijft patiën ten met een langdurige, hinderlijke hoest anti biotica voor. Ze gaan daarmee in tegen be staande richtlijnen. On zekerheid bij artsen speelt een rol. Volgens Anne Dekker kent het probleem twee kanten. Zij is arts-onderzoeker en huisarts in opleiding in het Julius Centrum, onderdeel van het Universitair Me disch Centrum Utrecht. „Bezorgde mensen komen vertellen dat zij hun hoest of die van hun kind zat zijn. Anderzijds willen veel huisartsen dan wat doen. Meestal is een luchtwegin fectie mild, en schrijven sommigen ten onrechte antibiotica voor." Als onderdeel van een stu die registreerden huisart sen van 48 praktijken 2724 patiënten die zich in de winters van 2008 tot 2010 meldden met een acute luchtweginfectie. Met we tenschappelijk onderzoe ker Alike van der Velden bekeek Dekker of de huis- artsen terecht antibiotica hadden voorgeschreven en vergeleken de consulten met de landelijke richtlij nen. Bijna vier op de tien patiënten kreeg een recept voor antibiotica mee. „Maar in 46 procent van de gevallen weken huisart sen af van de richtlijnen. Die adviseren juist terug houdend te zijn vanwege de vaak beperkte effectivi teit en de toenemende re sistentie." Vermoed wordt dat onzekere huisartsen hun patïenten tegemoet willen komen, terwijl die alleen gerustgesteld willen worden. Een huisarts zou moeten aangeven dat het lichaam meestal met suc ces infecties bestrijdt. „Leg uit dat een milde infectie vanzelf overgaat, al kan dat langer duren dan ver wacht." 8>ARN0UDKLUnïRS dinsdag 20 oktober 2015 Ook vertellen over uw levenslessen? Stuur een mail naar redactie@pzc.nl ARIELY WEET RAAD Doe elke week iets nieuws, is een advies van de Ameri kaanse psycholoog Dan Ariely. Het is één van 99 in zichten uit het boek waarin hij 99 levens vragen be spreekt. Maven, €17,50 ■0f fits* Wgggji GELUKKIG ZIJN Je bent zelf verantwoor delijk voor je geluk. Toch, een beetje hulp kan geen kwaad. Zo kun je aan de slag met dit werkboek 'Gelukkig zijn' van illu strator Lee Crutchley. Kosmos, €12,50 DE GELUKSVOGELS Na het boek 'Geluk voor kinderen' is er nu het spel. Filosoof Leo Bormans en illustrator Sebastiaan van Doninck bedachten hon derd opdrachten in de vorm van vogels en sleu tels. Lannoo, €19,99 I*» Als huisartsen antibiotica voorschrijven, wijken ze vaak af van de landelijke richtlijnen, fotoanp 44 Niemand wil na online daten bij de eerste afspraak ontdekken dat een man in zijn profiel heeft gelogen. Om de kans op leugens te vermin deren is checkjedate.nl gelan ceerd. Vooral vrouwen willen kunnen checken wat mannen beweren. Heren kunnen een account aan maken en een korte vragenlijst in vullen met bijvoorbeeld naam, woonplaats en hun aantal kinde ren. Upload een foto en vermeld de genoten opleiding. Direct na aanmelding checkt de organisatie het waarheidsgehalte bij onder meer gemeentelijke bur gerzaken. Afhankelijk van de be trouwbaarheid van de geleverde informatie wordt dit bij het profiel beloond met drie, vier of vijf ster ren. Reageert een vrouw? Mail een persoonlijke code en het eerste contact is gelegd. Nu nog afwach ten of de vonk straks ook offline overspringt, otarnoudkluiters VERBETERING In het bericht 'Stop maar met extra calcium' in Hart Ziel van 13 oktober staat verkeerd vermeld dat we per dag 1000 tot 1200 gram calcium moeten innemen. Dit moet zijn 1000 tot 1200 milligram. Ook is weggeval len dat promo venda Annemieke Jeeninga-Witte- veen verbonden is aan de Univer siteit Twente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49