Contact HARTOfZII I 3 Dat hij nooit wordt uitgenodigd voor verjaardagsfeestjes, vind ik wel eens jammer DIEKSTRA 1 gevoel, bijvoorbeeld ISS? bij de stroom wjgesteid. vluchtelingen, doorbreek je door contact te maken PRIJS KWALITEIT EIND OORDEEL ker was, hoe je weekend is geweest. Hij is leergierig en heeft een grote behoefte mee te doen, al is het op een ander niveau dan je van een kind van 11 zou verwachten. Zelf weet hij niet dat hij het Downsyn droom heeft. Als we andere kinde ren met Down tegenkomen, trekt hij ernaartoe, hij herkent zichzelf in hen. Maar pas als hij ernaar vraagt, ga ik er met hem over pra ten. Dan zal ik het een naam geven. Momenteel zit hij in groep 7 van de Montessorischool. Hij doet mee, maar met een eigen leerlijn en extra begeleiding. Lezen gaat goed, schrijven begint te komen, alleen rekenen gaat moeizaam. En zijn spraakontwikkeling blijft achter, ik zou willen dat hij zich beter kon uiten. Gelukkig accepteert de school hem volledig. Dat hij nooit wordt uitgenodigd voor verjaar dagsfeestjes, vind ik wel eens jam mer. Ik begrijp dat ouders het inge wikkeld vinden, maar met wat hulp van mijn kant zou het best kunnen. Moet ik me daarover druk maken? Daniël heeft het zelf niet in de gaten, hij heeft genoeg andere speelafspraakjes met klasgenoten. We hebben er veel tijd ingestopt om hem te leren samenspelen. Ganzenbord, Monopoly, Mens- erger-je-niel; hij kan het allemaal. Er is een brochure van TNO die uit legt wat Downsyndroom is. Die geeft een eenzijdig beeld, focust op de medische problemen en wat jon geren met Down niét kunnen. De vraag of ze gelukkig zijn en een waardevol leven leiden, komt niet aan de orde. Het is beperkte, sub jectieve informatie, maar dit is wel wat aankomende ouders meekrij gen. Op basis waarvan ze dus moe ten besluiten of ze hun kind laten komen. Het stoort me dat professi onals zo'n beeld schetsen en zelfs aansturen op abortus. Down is geen ernstige beperking meer, de mogelijkheden zijn gegroeid. Als je een kind met Down al vroeg stimu leert, kan het zich prima ontwikke len en zelfs gaan werken - kijk naar de lunchrooms die populair zijn. Waarom wordt dat niet be licht? Het gaat om mensen die met de juiste begeleiding een waarde volle bijdrage kunnen leveren. Door de prenatale NIP-test is de publieke opinie aan het verande ren. Je kunt in zo'n vroeg stadium en met zo'n grote zekerheid achter halen of je een kind met een chro mosoomafwijking draagt, dat de drempel om abortus te plegen er door verlaagt. Dat vind ik eng, hoe ver gaan we daarin? Aan welke voorwaarden moet een kind straks voldoen, wil het geboren mogen worden? Als de overheid de test gratis aan iedereen gaat aanbieden, is dat een signaal dat kinderen met Down niet zijn gewenst. Ik hoor nu al van ouders dat er naar hun kind wordt gewezen met de vraag: 'Dat hoeft tegenwoordig toch niet meer?' Zó kwetsend. Ik vind het erg als mensen om die reden abortus laten plegen. Dat raakt mij per soonlijk, want het impliceert dat mijn Daniël er ook niet had moeten zijn. Ja, wij hebben bij onze derde zoon ook getest. Maar wat we had den gedaan bij een negatieve uit slag, ik zou het je niet durven zeggen. Gelukkig hebben we niet voor die beslissing gestaan. We dachten dat het Downsyn droom niet in ons leven zou pas sen, maar dat doet het wel. Het is alleen een leven met wendingen en andere keuzes. Tijdens de zwanger schap van Daniël hebben wij het zelfde beeld gehad: wandelend met onze jongens in de bergen. Dat was ook onze vraag aan de arts: 'Kun nen we straks samen de bergen in?'. Zij zei: 'Jullie Daniël kan alles, het gaat alleen wat langer duren'. En dat is het hele verhaal. Deze zomer hebben we heerlijk met z'n vijven in de Pyreneeën gelopen." René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Op zo'n 300 meter van mijn liuis staat een hospice. Ik rij er vrijwel dagelijks langs en voel clan onwillekeurig de neiging opkomen gas te geven. Of ei genlijk moet ik zeggen: 'voelde'. Sinds een week roept het gebouw niet meer hetzelfde onbehaaglijke gevoel op. De oorzaak daarvan laat zich in één woord uitdrukken: contact. Prachtig woord waarvan de oorsprong twee Latijnse woorden zijn die samen zoiets beteke nen als wederzijds aanraken of in be trekking tot elkaar komen. Contact met het hospice begon met de uitnodiging een lezing te geven op het jaarlijkse symposium. Die heb ik aangenomen, in nerlijk overigens wel schoorvoetend. Voor mij is, of althans was, een hospice een waarschuwing vanuit de toekomst, een herinnering aan je komende sterfelijk heid, en dat is iets waar ik liever nog niet al te uitgebreid bij stilsta. Maar als je er een lezing houdt, moetje wel. Ove rigens, 'nee' tegen de uitnodiging zeggen vond ik ook link. Je weet maar nooit, je kunt er zelf ook terechtkomen en dan kan alvast crediet opbouwen nooit kwaad. Of dat gelukt is, weet ik niet. Ik weet wel dat door het contact die avond mijn in- nerlijke beelden Een onbehagelijk ais ik nu voorbij voor me die met grote betrok kenheid en inte griteit anderen helpen de over gang van leven naar dood zo vredig mogelijk te maken. Daar gebeurt iets liefdevols. De ervaring heeft me ook weer bewust gemaakt van iets dat ik als research-psycholoog natuurlijk al lang wist, er zelfs herhaaldelijk college over heb gegeven, maar toch te vaak in mijn persoonlijke leven vergeet. Namelijk dat als iets of iemand deel van je leven uitmaakt of kan gaan uitmaken maar je hebt voor dat iets of iemand angst en vermijdt het/hem daarom (waardoor de angst blijft bestaan), er feitelijk maar één manier is om dat pa troon te doorbreken. Contact maken. Zo deel ik met een groot aantal andere Ne derlanders een zeker gevoel van onbeha gen bij die schijnbaar alsmaar uitdijende stroom vluchtelingen. Dat on behagen laat zich niet bestrijden door wat anderen, zoals politici of media, daarover rondtoeteren. Het vermindert wel door persoonlijk contact met de mensen waar het om gaat, met de vluch telingen zelf. Een leermeester ver woordde het doel van contact maken daarom ooit zo: willen begrijpen alvo rens te eisen begrepen te worden. komen jaarlijks in Nederland ter we reld. Elk jaar worden in dit land zo'n 200 zwangerschappen afgebroken als uit testen blijkt dat het kindje Downsyndroom heeft. kinderen met syndroom van Down dinsdag 20 oktober 2015 GO De app is gratis voor iOS en Android, het gadget zelf is via de Duitse Amazon te bestellen en kosf inclusief verzendkos ten 112 euro. Gezien het hoge prijskaartje zou je meer gebruikersopties en inzichten mogen verwachten. Gadget die tikjes uitdeelt 44 Silvie blogt dagelijks: www.lotje&co.nl Ik zie nu con creet mensen -^Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl 245

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47