effeweg.nl AJI-incJusivd aauctad Minder woninginbraken, diefstallen en geweldsmisdrijven dan vorig jaar Minder aangiftes, 'onzichtbare' criminaliteit. Volgens critici zijn de misdaadcijfers niet betrouwbaar. NIEUWS 3 ROTTERDAM. Woninginbraken, diefstallen of geweldsmisdrijven. Het waren er zonder uitzondering minder dan vorig jaar blijkt uit cij fers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekendmaak te. De politie registreerde in totaal iets meer dan t miljoen van deze misdrijven, bijna een kwart min der dan in 2007. Voor dit jaar tekent zich op nieuw een dalende trend af, maak te de politie tegelijkertijd bekend. Het eerste halfjaar waren er 8,8 procent minder misdrijven verge leken met dezelfde periode vorig jaar. Een resultaat om trots op te zijn, vinden ze bij de politie. „Dit zijn delicten waar burgers heel veel last van hebben en die een grote impact hebben. Daarom zet ten we daar stevig op in en zijn we blij om te zien dat die cijfers opnieuw dalen", zegt politie woordvoerster Helma Huizing. Nederland was in jaren niet zo veilig, zo lijkt het, maar de kritiek op de politiecijfers zwelt aan. De cijfers vertellen ons steeds min der, zeggen criticasters. Volgens voorzitter Gerrit van de Kamp kun je met deze cijfers helemaal niets. „Dit is maar een deel van het verhaal. We zien al jaren dat mensen steeds minder aangifte willen doen. We hebben geen idee hoe groot de omvang van alle criminaliteit is." Oud-rechercheur en schrijver van het boek De Gekooide Recher che Michiel Princen denkt er al net zo over. „Deze cijfers roepen een soort hallelujagevoel op, maar je kan er niet al te grote conclusies aan verbinden." Volgens hem komt dat vooral omdat de grotere zaken 'waar niemand zich slacht offer bij voelt' helemaal buiten beeld blijven in deze cijfers. „Over een drugslijn komt niet zo snel ie mand naar het bureau voor een aangifte. En dan hebben we het nog niet eens over de opbrengst van witwassen en fraude." Volgens Princen gaat 80 pro cent van de recherchecapaciteit op aan veelvoorkomende criminali teit. „Vanuit de optiek van slacht offers is dat wenselijk. In preven tieve zin is dat ook handig want je voorkomt daarmee dat criminelen doorgroeien, maar het is de gecom pliceerde criminaliteit die daar door minder aandacht krijgt." Steeds meer misdrijven gebeu ren ook buiten het zicht van de po litie op internet, constateert Prin cen. „Vroeger dachten we dat in ternet iets voor nerds en hackers was. Maar er is bijna geen misdrijf meer waar internet geen rol speelt." De opsporing hijgt er vol gens Princen achteraan. „Er zijn nu wel enkele honderden vacatu res opengesteld voor digitaal re chercheurs, maar die zijn nog lang niet allemaal aan het werk." Voorzitter Gerrit van de Kamp van politiebond ACP pleit voor een nieuw systeem van registre ren waarmee de politie recht doet aan de cijfers. Politici zijn ook kri tisch. Volgens D66-Kamerlid Mag- da Berndsen is het mooi dat de mi nister inzet op een daling van het aantal misdrijven. „Maar hij moet ook zorgen dat het oplossen van een misdrijf geen stiefkindje wordt. Wat doet hij om meer mis drijven op te lossen?" Zeil am See va. €319 Winterberg - Oud en Nieuw va. €379 Eifel - Oud en Nieuw va. €419 Sauerland - Oud en Nieuw va.€439 Vraag orcze gratIs. brochure ««ia,! I .s, 1 effeweg.nl www.effeweg.nl/weg of bel 0529 - 46 96 67 DINSDAG 20 OKTOBER 2015 Mooie cijfers, maar hoe veilig is Nederland echt? door Raymond Boere Pagina Zeeland 1Misdaadcijfers da len in Zeeland 8 daagse busreis ALL-INCLUSIVE Vertrek: 6,13,20 november Highlights: Krimmler watervallen Grossglockner Salzburg Alle consumpties tussen 17:00 en 22:00 uur gratis! 5 daagse busreis ALL-INCLUSIVE Vertrek: 30 december Highlights: Winterberg Kahler Asten Biggessee Willingen Inclusief o.a.: drankarrangement en Nieuwjaarswandeling! 5 daagse busreis ALL-INCLUSIVE Vertrek: 30 december Inclusief: drankjes, oudejaarsviering en avondprogramma! Ook mogelijk: kerstreis Eifel en excursiereis Eifel! 5 daagse busreis ALL-INCLUSIVE Vertrek: 30 december Inclusief: uitmuntende verzorging en avondprogramma's! Ook mogelijk: kerstreis Sauerland en excursiereis Sauerland! I TO cc 3 X u O cc co 1/1 cc U Jaarlijks meer dan Bi tevreden 1 vakantiegangers! "4i Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3