Kevin van Gaelen maakt mini-Atomium voor Brussels chocolademuseum ZEELAND 11 Een Atomium van chocola. Het kan bijna niet Belgischer. Een Aardenburgse chocolatier kreeg de opdracht. Air France Delta Regenboogvlag Waterdunen Het werk is 1 meter 20 hoog en be staat naar schat ting uit zeker vijf tig kilo pure Calle baut chocola. Het chocolademuseum in Brussel heeft sinds vorige week een minia tuur Atomium van chocola. Een creatie van chocolatier Kevin van Gaelen (22) uit Aardenburg. De Atomium-opdracht kwam bij Van Gaelen terecht nadat de re gerend winnaar van de Belgische Chocolate Masters, die er drie maanden de tijd voor kreeg, er zijn tanden op stukbeet. Kevin moest de klus klaren in de drie weken die restten. Het chocolade-atomium was een lastige klus. „Het is een heel moeilijke constructie. Al het ge wicht rust op één bol." De eerste versie bezweek een paar weken ge leden onder zijn eigen gewicht en stortte in. „Het is chocola dus dat smelten we en we beginnen op nieuw." Kevin kan er nu wel weer een beetje om lachen. Hij heeft er nu voor gekozen de onderste, dragende bol te vullen met chocola. Niet per se logisch want 'hol is sterker dan vol' luidt het chocolatiergezegde volgens Ke vin. „Het is geen exacte weten schap. Er zijn zoveel factoren, luchtbelletjes, licht. Eén graad temperatuurverschil maakt al zo veel uit." Kevin wist al sinds zijn vijfde wat hij wilde worden: bakker. „Ik ben direct na de basisschool naar Ter Groene Poorte in Brugge ge gaan. Dat deed niemand bij mij in de klas. Iedereen ging gewoon 'Het is een heel moeilijke constructie. Al het gewicht rust op één bol' naar de middelbare school." Na een aantal jaren als broodbakker gewerkt te hebben, koos Kevin er voor zich te specialiseren in patis serie en chocolaterie. „Ik vind het leuk om creatief bezig te zijn." De Aardenburgse patissier/ cho colatier werkt nu bij Creades in het Belgische Beernem en tim mert ondanks zijn jeugdige leef tijd aardig aan de weg. In 2013 won hij de Zilveren Gard. Vorig jaar werkte hij mee aan de taart die prinses Beatrix op Moederdag aangeboden kreeg. Het atomium is nog een hele poos te zien in Chocolate Village in Brussel. „Chocolade is echt ja ren houdbaar. Het kan onder in vloed van licht wit uitslaan. Dat maakt in principe niet uit voor de houdbaarheid. Wij behandelen het werk nog met chocoladeboter waar wat cacao aan toegevoegd wordt en dan kan het beter tegen de lichtinval. Het atomium kan er gemakkelijk nog zeker een jaar of zeven blijven staan." Brieven De directie van Air France (7 okto ber) kondigde op de vergadering van de centrale ondernemings raad aan dat 2900 banen worden geschrapt. Het liep uit de hand en directieleden moesten vluchten, met hun hemd aan flarden, die beelden gingen de wereld rond. De context verdween, de aanlei ding tot het incident werd niet ge duid en wat overblijft is dat de Franse vakbonden hun militanten niet onder controle hebben. Wat vooraf ging aan de inval van hon derd betogers haalde het nieuws niet. De werknemers zijn niet uit op ge weld maar ze willen gerespec teerd worden en antwoorden krij gen op hun vragen. De vakbond veroordeelt het geweld van de be togers maar herinnert er wel aan: 'Wie wind zaait, zal storm oog sten'. Nu: de VVD-minister (8 oktober) bekijkt, met de eigenaren, of er voldoende geld is om de kerncen trale in 2034 te slopen. Zo niet dan is het een probleem voor het Rijk, de belastingbetaler. Toen: een ondernemingsraad ver gadering van de PZEM begin ja ren zeventig. Aan de orde kwam 'de fondsvor ming amovering kerncentrale'. Eén werknemerslid, die goed kon rekenen, vroeg of de PZEM van plan was al het geld van de wereld in handen te krijgen. Dit gezien de hoogte van de reserveringen en de rente op rente kapitaalgroei. Verwarring achter de bestuursta fel. De opmerking werd mee geno men. Heden: die pot geld is toch niet leeg of verdwenen? Waar komt die opmerking van de minister dan vandaan? Is het geld gebruikt voor winstuit keringen aan provincie en ge meenten? Heeft men gehakt ge maakt van ons gemeenschaps geld? Een provinciaal antwoord lijkt gewenst. In 7 van de 13 gemeenten in Zee land wapperde dit jaar op of rond Coming Out Day de regenboog- vlag van het stadhuis. Een teken dat lesbo's, homo's, biseksuelen en transgenders er veilig kunnen leven en wonen. Terneuzen deed niet mee. Dat staat de gemeente natuurlijk vrij, maar wanneer als reden wordt aangevoerd, dat Terneuzen toch al geen onderscheid maakt naar ge aardheid van haar inwoners en verschillen op dit terrein als 'de normaalste zaak van de wereld' be schouwt, vraag je je af wat de ge meente ervan weerhoudt, om er aandacht voor te vragen. Doorgere deneerd maakt de opvatting 'voor ons is iedereen gelijk' een eind aan alle vormen van steun voor jeugd, mensen met een beperking en ouderen (om maar eens wat voorbeelden te noemen); want waarom zou je die inwoners voor trekken? Terneuzen en Zeeuws-Vlaanderen presenteren zich graag als 'een landje apart'. Maar dat is in dit geval geen com pliment. Ik heb het voorspeld! Er heeft nooit iets gedeugd van de GREX (Grond Exploitatie) Waterdunen. Gedeputeerde Wiersma (Groen- Links) beweerde destijds, dat de grondverwerving 'op een haar na' rond was, terwijl de daadwerke lijke onderhandelingen met de grondeigenaren nog moesten be ginnen. Aanhoudend heeft mijn toenmalige fractie kritische vra gen afgevuurd op de Abdij. Mon deling en schriftelijk. Hele reek sen. Telkens was het kribbige ant woord van de project-gedeputeer de^), dat we maar eens moesten ophouden met al dat gevraag. Al les was keurig in orde. Succes ver zekerd Ik heb er zelfs een mo tie van wantrouwen tegenaan ge gooid, maar onze benaderingen en waarschuwingen, dat het fout zat, werden verre van serieus ge nomen. De onteigeningsprocedu re werd ingezet op valse gronden. De Staten beschikten niet over be trouwbare informatie en namen dientengevolge verkeerde beslui ten. Na het Sloedrama, weer een miljoenenstrop. En er komt nog meer, let maar op! DINSDAG 20 OKTOBER 2015 Antwerpen Vijftig kilo pure Callebaut door Guido van der Heijden Kevin van Gaelen bij zijn chocolade-atomium in het museum. Het bleek een lastige constructie. De eerste stortte onder zijn eigen gewicht in. Kevin van Gaelen, chocolatier www.belgianchocolatevillage.be Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434003 lezersredacteur@pzc.nl Luc Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart J. W. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Bob Lagaaij Statenhove 17, Middelburg Johan Robesin, oud-Statenlid Kreeksingel 43, Hoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39