NIOZ wil Zeeuwse partijen betrekken bij 'Yerseke' FZo COLOFON Architecten Lilian Bos en Jos Jobse kopen industrie 8 ZEELAND Zeeuwse kunstenaars wijden nieuwe veelbelovende locatie in met korte tentoonstelling. Eerder in de Lasloods... Onder die 'regionale partijen' kunnen worden verstaan waterbe heerders, het bedrijfsleven en on derwijsinstellingen als HZ Univer sity of Applied Sciences en Univer sity College Roosevelt. Met al die partijen wil het NIOZ in gesprek gaan. Dit jaar ontstond grote onzeker heid over het voortbestaan van de Zeeuwse vestiging van het NIOZ, een onderdeel van de Nederland se Organisatie voor Wetenschap- Het NIOZ blijft tenminste nog zes jaar in Yerseke. De hoofd vestiging van het instituut is op Texel pelijk Onderzoek (NWO). In de zomer gloorde er al hoop en nu is de kogel door de kerk. Gis teren kwamen de NWO en het NIOZ met een herstructurerings plan naar buiten. „Dit plan moet leiden tot een compleet nieuw NIOZ dat gewapend is voor de toe komst", laat het onderzoeksinsti tuut weten. Er komen vier wetenschappelij ke afdelingen; drie op Texel en één in Yerseke. De afdeling Estua ria en Deltasystemen heeft Yerse ke als thuisbasis. De Texelse afde lingen zijn Kustsystemen, en Oceaanwetenschappen en Marie ne microbiologie en biogeoche- mie. Yerseke kan open blijven doordat de NWO de jaarlijkse ba sissubsidie aan het NIOZ ver hoogt. Het NIOZ kondigt een vermin dering van het aantal arbeidsplaat sen aan. Zeventien banen verdwij- Eén van de vier afdelingen - Estuaria en Deltasystemen - heeft de vestiging Yerseke als thuisbasis nen, waardoor het totaal op 171 komt. Waar exact banen geschrapt worden kan NlOZ-woordvoerder Jan Boon nog niet zeggen. De ves tiging in Yerseke telt zeventig ar beidsplaatsen. Of het instituut voor marien onderzoek Imares, onderdeel van de Wageningen University Re search Centre, in Yerseke blijft is nog altijd niet honderd procent ze ker, maar er wordt op korte ter mijn een besluit verwacht. Imares-directeur Martin Schol ten toonde zich deze zomer erg optimistisch over de kansen voor behoud van Imares voor Zeeland. Bij het instituut werken in Yerse ke dertig mensen. Het provincie bestuur en de schelpdiersector is er veel aangelegen om Imares voor Zeeland te behouden. 088-0139910. meljé. „We willen laten zien hoe veel er gebeurt in Zeeland, juist in een tijd dat de cultuur onder druk staat", zegt Runge. De manifestatie is wat Jobse be treft een blauwdruk van wat er in de toekomst mogelijk is in de Las- loods. Bos en hij zijn zeilers. Hun boot ligt in Vlissingen en ze dro men al langer van de mogelijkhe den die de hal biedt waar ze vanaf het water op uitkijken. Ze zijn al geruime tijd met de gemeente Vlissingen in onderhandeling en nu gaat het er van komen. In de Lasloods willen ze maritieme, cul turele en horecafuncties met el kaar combineren. Langs de zijwan den komen gebruiksruimten, het midden blijft vrij, voor evenemen ten en voor een terras. Buiten de Lasloods wordt een steiger aange legd. Voor de horeca heeft zich een gegadigde gemeld, de boten- winkel is geregeld en het kunste naarsinitiatief Decreet (een tijd schrift) van Ramon de Nennie neemt er zijn intrek. De HZ Uni- Wat van bovenaf misluk te in de Timmer fabriek lijkt in de Lasloods in Vlissin gen kans van slagen te hebben, maar dan van onderop georgani seerd. In mei opent daar, aan de Tweede Binnenhaven, een crea tieve werkplaats van de Middel burgse architecten Jos Jobse en Lilian Bos. Nadat het gebouw flink is aangepast, is daar plek voor onder meer een werk plaats en opslag voor boten, een restaurant en ateliers voor kunstenaars. De middenruimte van de hal blijft vrij voor het orga niseren van allerlei evenementen, van exposities en concerten tot en met markten. „Er moet wel altijd een cultureel tintje aan zitten", vertelt Bos. „Ook als het een com merciële beurs is, moet er iets met kunst worden gedaan." Op 21 november, de verjaardag van initiatiefnemer Jobse, onderte kenen de architecten een voorlo pig koopcontract voor de Las loods. Dat wordt gevierd met een tweedaags festival waarvoor afge lopen weekend veertig Zeeuwse kunstenaars zijn uitgenodigd. Or ganisator is kunstenares Bianca Runge, samen met haar collega's Ramon de Nennie en Hans Bom- door Theo Ciele YERSEKE. Het NIOZ wil een brede Zeeuwse basis leggen onder zijn vestiging in Yerseke. Voor de ko mende zes jaar is aanwezigheid van het Koninklijk Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee in Zeeland veiliggesteld. Die periode wil het het instituut benutten om een Delta expertisecentrum in Zee land tot stand te brengen waar 'meerdere regionale partijen' aan deelnemen. Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservice: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Cruijthuijsen Sales manager Kees van Zalinge Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Kunstfèstival in door Ernst Jan Rozendaal De oude lasloods aan de Binnenhaven in Vlissingen. foto Lex de Meester De voorstelling Koning Saul tijdens het Zeeland Nazomer Festival. archieffoto Lex de Meester De expositie Paradise is half as nice, a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36