1 Champions League itamine- en vezelbom 120 kilometer op de fiets naar oma WeTransfer-prijs voor Zeeuwse ontwerper Nederlandse export van landbouwproducten ZEELAND 3 Nederland exporteert uien naar no landen. Daarmee speelt het in de Champions League van de uienhandel. Soms zit het tegen, zoals een boy cot van Rusland, maar evengoed heeft de uiensector ook regelma tig de wind mee. Vorig jaar kwam Brazilië er bijvoorbeeld plotseling als afzetkanaal bij. En als in India de uienoogst mis lukt, staakt de overheid subiet de export. Voor een Indiër is de ui volksvoedsel. Geen uien betekent revolutie en dus staan de export- seinen al snel op rood. Daarom troeft het grote India Nederland maar zelden als uienexporteur af Een andere concurrent is Spanje, dat 200 tot 300 miljoen kilo expor teert. Met name in Zuid-Amerika wedijveren de twee. Inmiddels heeft Nederland afzet markten als Indonesië en Panama veroverd. De pijlen in Mid den-Amerika zijn nu gericht op Costa Rica. De uienexporteurs hebben ook de Verenigde Arabi sche Emiraten, China en Vietnam in het vizier. 'We willen de kwaliteit van onze uien en onze logistiek promoten' Er zijn tientallen uiensoorten. Ne derland en met name Zeeland ver handelen vooral de gele, bruine, roze en witte ui. De gele ui is de Rolls Royce: mooi van kleur, hard en lang houdbaar. Bruine uien gaan vooral naar Afri ka, waar ze per stuk worden ver kocht. Daarom willen Afrikaanse landen graag kleine uien. Uien waarvan de pel - in vaktaal de 'droge rok' - geheel of gedeelte lijk weg is, vinden hun eindbe stemming in de voedingsindus trie. De consument ziet ze terug op de Hollandse Nieuwe, pizza's en als gefrituurde uitjes. Zogeheten tarra-uien, die zwaar beschadigd of deels rot zijn, kun nen via stoomdestillatie uienolie opleveren. De slechtste uien ver dwijnen ook in veevoer. Van de droge pellen wordt onder meer biogas gemaakt. Een ui is gezond. Hij bevat veel vi tamine C, evenveel vezels als twee bruine boterhammen, an- ti-oxydanten, mineralen en zwa- velverbindingen waarmee de con sument zijn weerstand opvijzelt. DOMBURG. Boet Louwerse (net 6) fietste gisteren 120 kilometer van zijn woonplaats Scheveningen naar zijn oma Mia Mohrmann in Domburg. „Want fietsen is leuk", vindt Boet. Hij zag veel mooie dingen onderweg. „We hebben over een heel lange brug gefietst en we gingen met de fiets op een boot." Boet ging het avontuur aan met zijn vader, Kees, en trapte zo letterlijk zijn herfstvakantie af. Het is een traditie in de fami lie Louwerse. Boets twee oudere broers gingen hem al voor. De zesjarige wilde de route volgens zijn ouders per se nu afleggen, omdat hij het dan op de jongste leeftijd heeft gedaan. Boet is niet onvoorbereid in het zadel gekropen. Hij fietst veel in de Scheveningse duinen, sport 'We reden over een heel lange brug en gingen met onze fiets op een boot!' vaak en heeft volgens zijn vader daarom een goede conditie. „Hij is extra gemotiveerd door het competitie-element, omdat zijn broers hem qua leeftijd nooit meer in kunnen halen", zegt zijn vader lachend. Het eerste stuk, van Schevenin gen tot de pont naar Rozenburg, was even doorbijten. Kees: „Daar is veel verkeer en er is weinig te zien. Maar het mooie uitzicht in Zeeland maakt veel goed." Onderweg hielden ze zeker vijf keer even pauze. Toen ze er vijftig kilometer op hadden zit ten, zei Boet: „Ik ben nog niet moe hoor." Hij vertrok om 10.00 uur 's ochtends en kwam iets voor 20.00 uur aan bij 'omama Mia'. Zij werd 's avonds verrast door hun bezoek. MIDDELBURG. De uit Middelburg afkomstige ontwerper Bastiaan de Nennie - nu woonachtig in Eind hoven - heeft een prijs gewonnen van de website WeTransfer. Zijn ontwerp is daardoor drie weken lang te zien op de wereldwijd veel gebruikte website. Met drie andere studenten van de Eindhovense Dutch Design Academy was De Nennie genomi neerd met een ontwerp voor een wallpaper op de website. Bezoe kers van de site konden stemmen, en verkozen zijn ontwerp tot win naar. „Een hele eer", vindt hij. „Ik vond het al bijzonder dat ik gese lecteerd werd om een ontwerp te maken. Dat het op zo'n veelge bruikte site staat, is goede publici teit voor me." Ook op andere vlakken tim mert De Nennie aan de weg. Hij heeft de cover ontworpen voor het novembernummer van het in ternationale tijdschrift Frame. Ver der was hij genomineerd voor twee andere prijzen: de Keep an Eye Grant en de Melkweg Prijs, al lebei gerelateerd aan zijn school. Ook hangt zijn werk op de ex positie Thing Noting in het Van Abbemuseum. Die wordt gehou den het kader van de Dutch De sign Week die tot en met zondag duurt. DINSDAG 20 OKTOBER 2015 aan de Zeeuwse Nederland is de nummer één als het gaat om de export van uien. Naar 120 landen gaan ze. 1,3 miljard kilo uien exporteert Nederland per jaar. Daarmee staan we wereldwijd aan de top. Met een campagne wil de uiensector de koppositie verstevigen. 85 procent van de uien-export loopt via Zeeuwse handelsbedrijven. Zeeland vormt dus de ruggengraat van de uienexport. Veel uien gaan weg via de haven van Vlissingen. Gijsbrecht Gunter, voorzitter uienhandel door Elodie Kint door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31