Huizenprijzen dalen alleen nog in Zeeland Het halve verhaal over misdaad Menselijke pk's op jaagpad Lunch Ui is de smaakmaker van de Uiensector lanceert wereldwijde campagne 'Meer dan een ui' om nieuwe markten te veroveren. 2 ZEELAND COMMENTAAR Het aantal misdrijven in Zeeland is gedaald. Dat blijkt uit cijfers van de politie. Je zou zeggen: mooi. Maar de afname in Zeeland is kleiner dan landelijk. En er zijn Zeeuwse gemeenten waar de misdaad juist flink groeit. Dat is altijd de makke van dit soort gegevens: een kortdu rende trend, dus een lokale misdaadgolf of juist een diefstaldip, beïnvloedt de cijfers drastisch. Een jaar later kan het beeld heel anders zijn. Daar is moeilijk beleid op te maken. Bovendien is er heel veel kritiek op de politiecijfers. Wetenschappers en een poli- tievakbond stellen elders in deze krant, dat de cijfers al jaren niet de werkelijkheid weergeven. Bij voorbeeld omdat mensen minder snel aangifte doen of omdat er te weinig politiemensen zijn om al les op te pakken. Verder zit er een flink gat tussen de cijfers en het veiligheidsgevoel van mensen. Want als misdrijven niet worden opgelost, blijft een sfeer van on veiligheid overheersen. Zelfs als er echt minder misdaad is. Toch is het nuttig om de prestaties van de politie te meten. Dus als de huidige officiële cijfers niet voldoen, moet er een betrouw bare graadmeter komen. Cijfers zullen daarbij belangrijk blijven. Maar ze moeten wel in het juiste licht worden gepresenteerd. Veiligheid is belangrijk genoeg om het hele verhaal te vertellen. Tlissen de cijfers van de politie en het gevoel van de burger zit een flink gat Almanak Een Middelburgse collega haalt rond het middaguur een paar sneetjes van zijn verse Liefde&Passie-brood uit de zak en legt er een plakje kaas op. Na een paar happen realiseert hij zich dat het sneetje brood toch wel erg droog is. Behoorlijk taai ook. Dat is een flinke teleurstelling als je in de veronderstelling bent vers gebakken brood te gaan eten. Als hij het echt niet meer vindt sma ken, gooit hij de belegde boterham weg en kijkt hij nog eens goed naar de verpakking. Daar ziet hij tot zijn verbazing een gebruiksaanwijzing: 'Verwarm het ongesneden brood 5 a 7 minuten in de oven op 180graden', luidt het advies. Tja, we zijn allemaal wel eens wat minder helder op de maandagmorgen. 'Duidelijkheid Cleene Hooge' De raadsfractie van Groen links wil duidelijkheid krijgen over de toekomst van Cleene Hooge. Dat ge bied ten westen van Mid delburg is eigendom van de gemeente en bedoeld om in de verre toekomst te bebouwen. De WD heeft recent via deze krant laten weten dat dat, wat hen be treft, veel sneller kan ge beuren. Groenlinks wil nu van het college horen of het nog steeds achter het eerder ingenomen stand punt staat dat er daar voor lopig niet wordt gebouwd. Begrijpelijke uitleg over zorg Belangennetwerk Kans- Plus en de Wmo advies raad geven morgen begrij pelijke uitleg over de vele ingewikkelde veranderin gen in de zorg in het Stad huis van Vlissingen. De presentatie is speciaal gemaakt voor mensen met een verstandelijke handi cap, maar iedereen is wel kom. Wie zich per e-mail aan meldt bij wmoadviesraad@- vlissingen.nl, krijgt de pre sentatie thuis nagestuurd. De bijeenkomst duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Winst Tamboers van Deltaband De tamboers en het slag werk van de Deltaband uit Vlissingen hebben in Klun- dert het KNMO-concours gewonnen. Het korps, dat uitkomt in de hoogste divi sie, haalde de eerste prijs en de Cees Verhoeven Wis selbeker voor het hoogste aantal punten van de dag. De Deltaband speelt zater dag het winnende repertoi re bij de jaaruitvoering van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen in het Atri um van zorgcentrum Ter Reede (19.30 u). 'Vlissingen in oorlog' zit vol Het symposium 'Vlissin gen in oorlog' dat woens dag 28 oktober in de Mari nekazerne wordt gehou den, zit vol. Alle kaarten zijn vergeven. Het is de slotlezing van de reeks van vier die Gemeentearchief en Bibliotheek Vlissingen opzetten in het kader van de viering van Vlissingen 700 jaar stadsrechten. De lezing wordt afgesloten met de 'Blauwe hap', nasi op de wijze van de Marine. MIDDELBURG. Eigenlijk zou de Zeeuwse leus moeten worden veranderd in Luctor et UImergo. De ui is Neerlands grootste agra rische exportproduct. Jaarlijks voert Nederland 1,3 miljard kilo uien uit. Daarmee is het mondi aal marktleider. Zo'n 85 procent van de export loopt via Zeeuwse handelsbedrijven. Veel uien wor den verscheept via de haven van Vlissingen. Zeeland vormt dus de ruggengraat van de uienex- port. Hoewel grootste uienexpor- teur, stelt de vaderlandse teelt met krap 2 procent van de we reldproductie weinig voor, zegt Gijsbrecht Gunter, voorzitter van het Comité Uienhandel Ne derland. „Nederland is de draai schijf voor de uienhandel. Hoe dat is ontstaan? Grootvader be gon met uienteelt, vader zorgde voor meer kilo's en de derde ge neratie wierpt zich op marktstra tegie. Vandaar speelt de Zeeuwse uienhandel nu een hoofdrol op het wereldtoneel." Die positie werd gisteren nog eens onderstreept. In Middel burg vond het Europese uiencon- gres Euronion plaats. Dat gebeur de onder de vlag van Holland 'De campagne bestaat onder meer uit een serie video's die online te zien is' Onions, een onderdeel van het GroentenFruit Huis, de koepel van de Nederlandse groenten- en fruithandel. De uiensector lanceerde in Middelburg de campagne 'Meer dan een ui' om de kwaliteit van de Nederlandse ui en de kracht als exportland te promoten. Ge deputeerde Jo-Annes de Bat ont ving als eerste het nieuwe cam pagnesymbool: een speld met een ui in de nationale driekleur. Gunter: „De campagne be staat onder meer uit een serie vi deo's die online (eerst op hol- land-onions.org, red.) is te zien We willen zo onze topkwaliteit uien en onze goede logistiek pro moten. Dankzij onze zeeklei en gematige klimaat is de Neder landse gele ui vers, hard en lang te bewaren. We hebben een uit stekende naam. We hopen dat vooral de uienhandelaren de campagne oppakken. Dat zijn de beste ambassadeurs." 'We mikken op China, Vietnam, het Midden-Oosten en Midden-Amerika' Doel is de kwaliteit verder op te krikken. Tot 2018 steekt de uiensector 1,1 miljoen euro in on derzoek. Sorteerbedrijven, expor teurs, telers en zaadbedrijven ver zorgen samen een breed gedra gen onderzoeksprogramma. Broodnodig om marktleider te blijven en te verder te groeien, onderstreept Gunter. Nu Rus land door de boycot is weggeval len, wil de uienhandel nieuwe markten aanboren. „China, Viet nam, Midden-Amerika en het Midden-Oosten. Markten die je alleen met een slimme campag ne kunt openen." Er liggen gouden kansen voor de Nederlandse uienexport. Door de snelle groei van de we reldbevolking stijgt de huidige consumptie elk jaar met 800.000 ton. Als de wereldbevolking in 2050 uit ruim 9 miljard mensen bestaat zal de mondiale uienpro- ductie moeten verdubbelen naar een kleine 150 miljoen ton. De prijs daalde in het derde kwartaal van dit jaar met 0,7 pro cent ten opzichte van de dezelf de periode in 2014. De gemiddel de prijs in Nederland stijgt vol gens het Kadaster 3,5 procent. Landelijk gezien stijgen apparte menten het meest in waarde, vrijstaande woningen het minst. In de steden in de Randstad en dan vooral in Amsterdam (9,9 procent) en Utrecht (7,3%) ont wikkelen de prijzen zich het sterkst. Dat zorgt er voor dat Noord-Holland (5,5%) en Utrecht (3,8%) ook de provincies zijn met gemiddeld de grootste stijging van de gemiddelde ver koopprijs. Drenthe (1,2%) en Overijssel (0,7%) en Zeeland (-0,7%) zijn de hekkensluiters. De andere provincies kennen vol gens het Kadaster een groei van 2,2 tot 3,1 procent. Vorig week meldde makelaarsorganisatie NVM dat de gemiddelde verkoop prijs in Midden- en Noord-Zee land was gedaald, en in Zeeuws-Vlaanderen gestegen. Het aantal verkopen was boven de Westerschelde gestegen en in Zeeuws-Vlaanderen gedaald. GOES Bij gebrek aan paarden mochten gisteren mensen aan het 'zeel' tijdens de jaarlijkse Bietentocht. Want waren het zondag op de 'showdag' nog de trekpaarden die het zware werk deden, bij de start van de Bietentocht moest de bemanning zelf flink aan het werk. In eendrachtige samenwerking trokken de deelnemers, al dan niet in histori sche kledij, de schepen door het Havenkanaal van Goes naar de sluizen bij het Goese Sas. Van daaruit ging de tocht verder naar Yerseke, maar dan zon der trekkracht. Op dat traject was het de beurt aan de de wind om voor de voortstuwing te zorgen, zoals dat ook vroeger het geval was. Bij de Bietentocht is het de bedoeling om iedere dag een traject af te leggen zonder de motor te gebruiken. Als er dan geen wind of geen ruimte is om on der zeil te varen, moet er gejaagd worden. En als de paardenkrachten dan weer op stal staan, moet het trekken maar gebeuren door menskracht, foto Johan van der Heijden Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG VLISSINGEN VLISSINGEN VLISSINGEN Ook China door Frank Balkenende VLISSINGEN. Zeeland is de enige provincie waar de gemiddelde ver koopprijs het afgelopen jaar is ge daald, blijkt uit gegevens van het Kadaster.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30