16% TO©S Vluchtelingen: weg uit Goes, vrijdag in Kapelle 2 Lichaam aangetroffen in water Buitenvest Hulst Mondiale identiteit van de ui 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl De ui is voor Zeeland belangrijker dan de mossel. Uw Mening EENS ONEENS paul kusters ZorgSaam Ttoitterrijk Excursie in Den Inkel Alcohol Jongeren dinsdag Marleen Blommaert e zijn het we reldcentrum van de uien- teelt. We heb ben de beste, de hardste en de mooiste uien ter wereld. Vergeet goud, koper, olie of welke grondstof dan ook: Uien. Een innovatieve topsector. En het centrum van die sector is U raadt het al, onze mooie provincie Zeeland, zowel qua teelt als han del. Ik hoor het allemaal op de ra dio, het is landelijk nieuws dus ongetwijfeld waar. Er wordt zelfs Ik ben dol op iedere boer die zijn prachtige klei, tijd en aandacht aan de ui besteedt een internationale uientop gehou den deze week. We kunnen ze het beste kweken, opslaan en ver handelen van de hele wereld. Ik voel mijn VOC-bloed sneller stro men in 'd'oude aadren'. In de rest van Nederland is de uit drukking 'het is uien' weinig posi tief. Het betekent zoveel als: be roerder kan het niet, om te jan ken. Maar ik bezie dat als Amster damse uitjes, beetje randstedelijk, flauw zuur met te weinig bite. Nee dan de onze, de Zeeuwse ui. Een gouden product met de po tentie om de grootste bink tot een ongekende tranenstroom te roeren. Eerlijk en serieus: Ik ben dol op uien. Ik vind het een prachtig pro duct en ben dol op iedere boer die daar zijn prachtige klei, aan dacht en tijd aan besteedt. Er zijn de heerlijkste dingen te doen met uien in de keuken. Ook in de hoofdrol en niet alleen in de bij rol zoals meestal. Maar het Hosanna-verhaal dat nu gehouden wordt, doet me toch een beetje fronsen. Nog maar kort geleden werden de kartelafspra ken van uienhandelaren in onze provincie aan het licht gebracht en veroordeeld. Het grote verschil tussen de prijs die de boer krijgt en wat de consument betaalt is soms astronomisch. Soms krijgt die boer zo weinig dat uien onder- geploegd eindigen of vernietigd worden in een vergistinginstalla- tie. De afzetmarkt in Rusland is weggevallen. Mooi dat het een we reldhandel is, maar mooier nog als dat ook merkbaar is bij de boer die aan de basis staat. Er mag niet meeer gebouwd worden langs de kust. 474 reacties toosenhenk.nl O MINDER GEWELDSMISDRIJVEN Van alle ziekenhuizen staat ZorgSaam op de tiende plaats als wordt gekeken naar het aantal twitterende medewer kers. Dat blijkt uit on derzoek van Buzzcaptu- re. Het Universitair Me disch Centrum Gronin gen heeft de meeste me dewerkers die actief zijn op Twitter. Buzzcapture zocht op basis van de inhoud van de Twitterbiografie hoeveel medewerkers actief zijn op het me dium én daarbij vermel den dat zij in het zie kenhuis werkzaam zijn. De Zeeuwse afdeling van het Instituut voor Natuureducatie en Duurzaamheid (IVN) houdt zondag haar jaar lijkse paddenstoelenex cursie in Den Inkel. De gids vertrekt om 14 uur. De tocht duurt 1,5 uur en kost 3,50 euro. Voor meer informatie: www.ivn.nl/dzd In het Admiraal de Ruy- ter Ziekenhuis (ADRZ) is dinsdag 17 november tussen 10 en 16 uur een informatiekraam te be zoeken over het thema Alcohol Jongeren. Be zoekers krijgen een cocktail aangeboden en kunnen een parcours lo pen met een alcoholbril op. Er worden video's getoond, folders en bro chures uitgedeeld en er kunnen vragen worden gesteld. Op donderdag is er een informatie avond in de theaterzaal van Emergis over alco hol, vanaf 19 uur. Dat zegt COA-woordvoerder Robert Ploeg. Donderdag wordt de tijdelijke noodopvang, die in juli werd ingericht, volgens af spraak beëindigd. Maar waar de Sy- riërs en Eritreërs vervolgens heen gaan, is dus nog niet bekend. „We hopen dat wel snel te weten", zegt Ploeg. Het voortdurende gesleep met vluchtelingen is verre van ide aal, beaamt hij. „Het liefst zouden we tien grote opvanglocaties in Nederland hebben, dan ben je ook af van dat logistieke gedoe." De 'Goese' vluchtelingen wor den waarschijnlijk verspreid over de vele (72-uurs-)crisisopvangloca- ties. „Dat kan ook in noordoost Groningen zijn", zegt Ploeg. De vluchtelingen in de Zeelandhallen weten volgens hem dat ze meerde re keren moeten verhuizen. De opvang in de Zeelandhallen wordt beëindigd omdat de ruimte is verhuurd voor evenementen. Wel houden burgemeester en wet houders er rekening mee dat het COA een nieuw verzoek voor die locatie zal indienen. Kapelle De gemeente Kapelle bracht gis teravond naar buiten dat er vrijdag vluchtelingen naar sportcentrum Groene Woud komen. Dat heeft het COA gisteren aan de gemeen te laten weten. Aan de Vroonland- seweg wordt deze week de sport hal klaargemaakt voor 72-uurs cri sisopvang. „Morgen wordt de sporthal leeggeruimd. Dan gaan we hem op donderdag inruimen en zijn we vrijdag klaar om de vluchtelingen te ontvangen. In de sporthal hebben we dan ruimte voor bijna tweehonderd mensen", aldus burgemeester Anton Stapel kamp van Kapelle. De groep die vrijdag naar Kapel le komt is waarschijnlijk dezelfde als die vanaf vandaag in Burgh-Haamstede bivakkeert.„For- meel hebben we ons met z'n twee ën, Schouwen-Duiveland en Kapel le, beschikbaar gesteld vanaf van daag. Dan zou die groep vrijdag naar ons kunnen komen. Praktisch gezien zitten daar wat voordelen aan. Zo kunnen dan, gedeeltelijk, dezelfde vrijwilligers mee. Die ken nen de groep al een beetje. Ook weten we dan bijvoorbeeld wat voor tolken we nodig hebben." Met het aantal vrijwilligers zit Stapelkamp al redelijk op koers. Ook hebben zich al een aantal tol ken gemeld. „Maar dat zouden er nog wel een paar meer mogen zijn. We zitten nu op zeven tol ken, dat is wat aan de magere kant. In totaal hebben we nu ze ventig tot tachtig vrijwilligers. Maar die mogen zich ook nog steeds aanmelden bij de gemeen te, hoor. Want ik heb liever dat er een wachtlijst is." Een medewerker van het Wa terschap was gisterochtend met werkzaamheden in het water be zig, toen hij het lichaam ontdekte. „De medewerker twijfelde aanvan kelijk of het om een stoffelijk over schot ging", vertelt een woordvoer der van de politie. De brandweer kwam daarom ter plaatse met een bootje en bevestigde dat het inder daad een lichaam betrof. Het lijk werd geborgen om half twaalf 's middags en uit onderzoek van de technische recherche bleek al snel dat de persoon niet door een mis drijf om het leven is gekomen. „De identiteit van de dode is bij ons bekend, maar we doen geen uitspraken over naam of geslacht", laat de woordvoerder weten. Het stoffelijk overschot werd gisteren vrijgegeven aan de familie van de overledene. Hoe lang het lichaam al in het water lag, zegt de politie niet, maar het is volgens de woordvoer der toch zeker 'minimaal een aan tal uren' geweest. w MAAR t>E INTOCHT VAN SINTERKLAAS EN WITTEPIET OP IA november aanstaande IN MEPPEL IS IN DEZE CIJFERS NOS NIET VERWERKT TERNEUZEN KRUININGEN GOES MIDDELBURG Kids College over dinosaurussen Altijd al van alles willen weten over dinosaurus sen? Hoe ze leefden of hoe hun wereld eruit zag? De Zeeuwse Biblio theek houdt woensdag 4 november voor kinderen tussen de zeven en elf jaar een Kids College over dino's. Melanie Du ring, expeditielid van de T rice rato ps-o pgra vi ng van Naturalis, komt langs om te vertellen. Het col lege begint om 14 uur en duurt tot 15.30 uur. door Luc Oggel en Willem Adriaansens GOES. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) heeft nog geen idee waar de vierhonderd vluchte lingen die momenteel in de Zee landhallen in Goes verblijven, na donderdag naartoe moeten. Anton Stapelkamp De eerste vluchtelingen komen aan bij de noodopvang in de Zeelandhallen in Goes in juli van dit jaar. archieffoto Marcelle Davidse door Sophie Stockman HULST. In de Buitenvest aan de Van der Maelstedeweg in Hulst is gister ochtend een stoffelijk overschot aangetroffen. Er is volgens de poli tie geen sprake van een misdrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2