f I frt Banken zijn nog niet boven Jan Ook Groesbeek krijgt volgend jaar tweede expertisecentrum 20 Overname van Imtech akkoord Minder mkb'ers vragen bijstand kW; 1 'Griekenland maakt daadwerkelijk vooruitgang met privatiseringen' wgr%W. a vj 4s Kenners durven de voorspelling aan: 2015 wordt een goed wijnjaar. Wijnteelt in ons natte kikkerland wordt steeds professioneler. De Europese Commissie gaat akkoord met de overname van Imtech Marine door Pon Hol dings en investeerder Parcom. Die overname heeft volgens de toezichthouder geen nadelige gevolgen voor de concurrentie. Het aantal bijstandsaanvragen door mkb-ondernemers is in het derde kwartaal onder het niveau gedoken van voor de cri sis in 2008. Op jaarbasis bete kende dit een daling van 14 pro cent tot zo'n 9000 aanvragen. pifax i\t 1 uij 1 f' 'V$È$ ii&ëi. Tt\TV p de lichtglooiende hellingen rond wijn hoeve de Colonjes in Groesbeek is de drui venoogst in volle gang. Met behulp van vele vrijwilligershanden is meer dan de helft van de druiven in de 13 hectare grote wijngaard inmiddels ge plukt. Wijnboer Freek Verhoeven re kent op minstens 40.000 flessen. Over de kwantiteit hebben de on geveer 170 wijnboeren in Nederland dit jaar niets te klagen. Tijdens de warme zomer zijn hun druiven goed gegroeid. Maar leveren ze ook lekkere wijn op? Dat is nog even afwachten. De kou en regen van de afgelopen we ken hebben de rijping geen goed ge daan, zegt Verhoeven. „Mogelijk zijn de zuurgehaltes te hoog, wat het pro ces lastiger maakt." Een groeiende groep wijnboeren laat de jonge wijn die net in het vat zit daarom eerst in een laboratorium analyseren. Op basis van de testresul taten bepalen ze welke vervolgstap pen ze in de wijnkelder onderne men. Een ontzuurder toevoegen? De wijn op hout leggen? Langer op gist laten staan? Verhoeven stuurt zijn monsters nu nog naar een gespecialiseerd wijn laboratorium in Duitsland. Volgend jaar hoopt hij in Groesbeek over zul ke faciliteiten te beschikken. In de Gelderse plaats, die dankzij de lössgrond aantrekkelijk is voor wijnteelt, moet dan een wijnbouwex- pertisecentrum openen. Wijnboeren kunnen daar terecht voor analyses en advies. Ook wordt er bijvoorbeeld on derzocht welke druivenrassen ge schikt zijn voor het Nederlandse kli maat. Bij wijngaard Sint Martinus in het Zuid-Limburgse bergdorpje Vijlen zit een vergelijkbaar kenniscentrum. De commerciële wijnboeren in Ne derland zijn daar blij mee. „Voor de Nederlandse wijnen is het goed dat op meer plaatsen serieus onderzoek wordt gedaan naar wijnbouw", zegt voorzitter Dik Beker van het Wijn- gaardeniersgilde, de organisatie van wijnboeren. „Op de landbouwuniver siteit in Wageningen weten ze alles van appels en peren, maar van onze sector hebben ze nog maar weinig verstand." Nederlandse wijngaarden zijn rela tief klein, en hun kosten (grond, ar beid, milieuregels) hoog. Op prijs kunnen ze daarom niet met buiten landse wijnen concurreren. Een beet je Nederlandse wijn kost al snel meer dan 10 euro per fles. Op kwaliteit kunnen ze ook nog niet kampen met de beste wijnen uit de wereld. Er zit de laatste jaren veel verbete ring in, zegt Jos Seuren, bestuurslid van het Nederlands Gilde van Som- meliers en voormalig sommelier bij driesterrenrestaurant De Librije. „Er zijn nog veel hobbyisten, maar een aantal professionele wijnboeren steekt daar steeds verder bovenuit." 'Ze weten alles van appels en peren op de landbouwuniversiteit, maar niet van wijn' Dat ziet ook de Vijlense wijnboer en oenoloog Stan Beurskens, die een opleiding wijnbouwtechniek volgde in het Zuid-Afrikaanse Stellenbosch en inmiddels zo'n zestig collega's in Nederland en België adviseert. Toen de weersvoorspellingen in september verslechterden, raadde hij ze bijvoor beeld aan een paar trossen van elke struik te knippen. „Als de plant z'n voedsel maar over negen in plaats van twaalf trossen hoeft te versprei den, is dat beter voor de kwaliteit van de druiven. Het kost een hoop werk, maar levert voor de smaak veel op." Over de Nederlandse wijnen van vorig jaar is hij goed te spreken, on danks de mindere zomer en Su- zuki-vliegplaag waar telers toen mee kampten. Beurskens: „Van beide had den ze afgelopen seizoen geen last, dus de vooruitzichten zijn goed." ATHENE. De Griekse regering maakt werk van de door de euro landen afgedwongen privatiserin gen. Dat stelt het hoofd van de in stelling die verantwoordelijk is voor de verkoop van Griekse staatsbezittingen in de Financial Times. De onderhandelingen over de privatiseringen lagen lange tijd stil, na de machtsgreep eind vorig jaar van de links-radicale partij Sy- riza. Deals met betrekking tot de verkoop van belangen in havens, vliegvelden en het spoor liggen nu echter weer op schema, stelde Stergios Pitsiorlas. Die verkopen kunnen volgens hem begin vol gend jaar worden afgerond, waar mee miljarden euro's beschikbaar zouden komen voor de afbouw van de Griekse staatsschuld. „Dit zijn transacties die een gro te economische impact zullen heb ben", aldus Pitsiorlas. „Als ze zijn afgerond, ziet het beeld voor de Griekse economie er heel anders uit." BRUSSEL. Veel Europese banken zijn zeven jaar na het begin van de crisis nog allesbehalve boven Jan. Integendeel, een flink aantal kampt met erg zwakke winsten en zal zijn beleid moeten om gooien om niet om te vallen. Volgens chef toezicht van de ECB Danièle Nouy is hun zwak ke winstpositie vooral te wijten aan de lage rente, en is dat extra zorgelijk omdat niets erop wijst dat die binnenkort omhooggaat. In een overleg met financieel spe cialisten uit het Europese Parle ment sprak de Francaise een Duitse studie niet tegen. Daarin staat dat de bankwinsten tegen 2019 met een kwart gedaald zul len zijn en in de jaren daarna zelfs met 50 tot 70 procent. „De rentevoet daalt al 20 jaar en is nu minimaal. De verwachting is dat dit de komende jaren zo blijft", zo stelde ze. De lage winstgevend heid schaadt de hele economie. Omdat de banken aan steeds ho gere kapitaalseisen moeten vol doen, hebben ze te weinig ruim te voor kredietverlening, vooral aan het MKB. In Nederland zijn die cijfers gunstiger. Parlementa riërs uitten nogal wat twijfel over de stresstesten, die volgend jaar weer op de agenda staan. Al een paar keer vielen banken die hun examen goed doorkwamen, kort daarna om. Volgens WD-Europarlementariër Cora van Nieuwenhuizen zijn de tes ten 'al aangescherpt, maar nog niet waterproof. Economie 3 De export van bloemen en planten uit Nederland is in het derde kwartaal op jaarbasis met circa 3 procent gestegen tot een waarde van bijna 1,2 miljard. De Nederlandse wijnboer wordt volwassen r :m tm j r .a..ii 1 Rond wijnhoeve de Colonjes in Groesbeek is de druivenoogst in volle gang. Het belooft een mooi jaar te worden. Wijnboer Freek Verhoeven rekent op minstens 40.000 flessen, foto Koen Verheijden door Annemieke van Dongen Dik Beker wijngaardeniersgilde door onze correspondent Frans Boogaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20