Souffleur voor Leenstra Hans Wijers vertrekt op juiste moment bij Ajax, vindt hij zelf Schaatstrainer Jan van Veen kon en wilde niet langer verder bij Team Corendon SPORT 19 Jan van Veen maakte als schaatscoach veel mee. Maar 'de dolkstoot' van een kwartet atleten was een volkomen nieuwe ervaring. Bijna twintig jaar was hij altijd onderweg, bestond zijn leven uit coachen en koes terde hij de band met zijn schaatsers. Maar afgelopen zomer hoefde Jan van Veen geen trainingskampen te organiseren, schema's te schrij ven of binnenbrandjes te blussen. Hij zat voor het eerst sinds jaren thuis, in Dwingeloo. „Ik had veel tijd voor mijn ge zin, heb zelf veel gesport en voor de tuin was het groeizaam weer. Ik heb een superzomer gehad", verzekert Van Veen (46). „Heel verhelderend ook. Ik heb veel na gedacht." Over het leven, zijn toe komst en het afgelopen seizoen bij Team Corendon. Dat was tur bulent, met de openlijke aanva ring met Jan Blokhuijsen in Thialf en de coup van Verweij en drie an deren (het viertal schreef Coren- dons topman Atilay Uslu een brief waarin het vertrouwen in Van Veen werd opgezegd) als spraak makende gebeurtenissen. Uiteindelijk besloot de coach zijn doorlopende contract in te le veren, nog voordat Verweij Team Corendon zelf ook verliet en op blies. Van Veen en Verweij heb ben een geschiedenis: de twee gin gen een jaar voor de winterspelen in Sotsji met woorden uit elkaar, nadat Team Van Veen - armlastig en onder meer overeind gehou den met geld van de coach - was samengesmolten met Team Coren don. Aan het begin van het vorige seizoen werd het duo andermaal tot elkaar veroordeeld. Dankzij Atilay Uslu, die naast een begena digd schaatser in Verweij ook een publicitaire magneet zag. Rebellenclub Team Corendon bleek een rebel lenclub, waar onvrede en gebrek aan chemie heerste. Met de brief aan Uslu als klap op de vuurpijl. Het viertal werd (tijdelijk) ge schorst, Van Veen wist genoeg. Waarschijnlijk zou er ondanks de couppoging en 'na al het gezeik' volgens de Drent weinig verande ren. „Lekker met z'n allen door. Maar dat is niet wat ik wilde. Je bent 24 uur per dag met elkaar op pad. Als er dan geen vuur en ver trouwen is, wordt het een martel gang. En daar had ik na alles wat er gebeurd was geen zin in." Volgens Van Veen ging het in Team Corendon vorig seizoen op een gegeven moment 'alle kanten op'. Er was geen regie, rijders kampten met motivatieproble men (Blokhuijsen) en het manage ment (Chiel van Praag en Martij n Kabbes, red) durfde in zijn optiek geen harde beslissingen te nemen. Een voorbeeld? „Lotte van Beek won in het olympische jaar de eer ste wereldbekerwedstrijd in Calgary. Een week later werd ze vierde. Toen kreeg ik een bericht- Jan van Veen is op on- kostenbasis nog enigs zins verbonden met Team Corendon, zijn oude werkgever. Hij helpt coach Peter Kol der indien die daar behoefte aan heeft, daarnaast begeleidt hij op verzoek Marrit Leenstra. De Friezin vertrouwt nog steeds volledig op haar oude coach, die op termijn weer hoopt terug te keren in het lange baanschaatsen. Waar schijnlijk zal Van Veen Leenstra op een of andere manier gaan assisteren bij de wereldbekerselectie wedstrijden in En schede. je van de sponsor: moeten we ons zorgen maken? Als sponsor mag je dat vragen, maar dan moet het ma nagement toch ingrijpen?" „Uslu is een opportunistische zakenman, die het beste schaats team ter wereld wil. En snel suc ces. Je moet een sponsor ook op voeden. Uslu had te veel invloed." De zakenman schoof immers ook Verweij naar voren, hoewel Van Veen er geen voorstander van was. „We waren vorig jaar", licht Van Veen toe, „op zoek naar een goede schaatser. We hebben met Sven Kramer gesproken. Maar dat ging niet door. Toen kwam Uslu met Verweij uit de hoge hoed, hij dacht natuurlijk aan publiciteit en marketing. Ik begrijp dat wel. Maar ik had twee keer 'nee' ge zegd. Uiteindelijk is het toch door gegaan. Is mijn eigen fout ge weest." Van Veen maakte tussen alle turbulentie en chaos wel meer fou ten, bekent hij. „Ik ben de eindver antwoordelijke. Als een aantal mensen niet goed rijdt, is dat mijn pakkie-an. Maar dan ga je na afloop van een seizoen evalueren. Hoe kan het beter, waar is het mis gegaan? Ik kijk in de spiegel, van een sporter verwacht je dat ook. Als die vier jongens echte kerels waren geweest, waren ze bij mij gekomen. Ga met elkaar in over leg als er iets is, communiceer. Ik 'Succes tegenwoordig: kijk mij eens belangrijk doen op Twitter of Facebook' ben door schade en schande wijs geworden, maar die brief zag ik dus helemaal niet aankomen. Goh, die viel me rauw op het dak. Ik hoorde ervan op de terugweg uit Erfurt, na de laatste wereldbe kerwedstrijd." De couppoging zorgde voor op hef in de schaatswereld. Verweij werd door Van Veen als de initia tor gezien. Nog steeds. Misschien overspeelde de Alkmaarder zijn hand, toch werd hij niet terugge floten door Uslu of het manage ment. Van Veen is onderhand klaar met zijn ijdelheid en zelfbe noemde status. „Alles wordt nu op Twitter en Facebook gezet. Ie dereen vindt zich snel een ster. Al dat narcisme, ik kan er moeilijk mee omgaan. Jongens als Verweij willen allemaal een prof zijn. Maar in hoeverre zijn ze dat ook 365 dagen per jaar? Succes is tegen woordig: kijk mij eens belangrijk doen op Twitter of Facebook. Daar heb ik geen zin in." Begrip Commercieel manager Martijn Kabbes van Team Corendon zegt 'de emotie die in Van Veen zit te begrijpen en te respecteren'. „Voor ons telt maar één ding: ko mend seizoen. We kijken niet te rug, maar vooruit. De eerste resul taten van het voorseizoen zien er goed uit. We zijn blij dat het de goede kant op gaat", aldus Kabbes. Over persberichten van voetbal clubs is vaak uren nagedacht. Maar de slotsom is altijd dezelfde. De tekst staat vol beleefdheden en complimenten. Ook als ze op de buitenwereld volstrekt onlogisch overkomen. Zo vindt Wijers het moment van vertrek gepast. Finan cieel staat de club er inderdaad goed voor. Tachtig miljoen op de bank. Afgelopen seizoen schreef de club zwarte cijfers. Al gaat dat voor komend seizoen door het missen van de Champions League nog lastig worden. Maar Wijers zegt in de verklaring ook: „Ik wil de niet zomaar wegstappen, maar pas als ik het gevoel heb dat het or ganisatorisch en bestuurlijk ge zien verantwoord is." Hij looft de nieuwe algemeen directeur Dolf Collee en zijn toekomstige opvol ger Edwin van der Sar. Ook finan cieel directeur Jeroen Slop en di recteur spelersbeleid Mare Over- mars krijgen een pluim. Neem alleen al het disfunctione ren van het technisch hart. De si tuatie is te ridicuul voor woorden. Mare Overmars vertelde bij het tv-programma De tafel van Kees dat hoofd opleidingen Wim Jonk nog altijd niet wil aanschuiven bij het overleg met naast Overmars ook trainer Frank de Boer en zijn assistent Dennis Bergkamp. De verwijdering tussen De Arena en De Toekomst is groter dan ooit. Veel vertrouwen in betere tijden lijkt Overmars niet te hebben. An dersom geldt dat ook voor Jonk en zijn rechterhand Ruben Jongkind die zich meer en meer storen aan 'de andere kant'. Edwin van der 'Ik wilde niet zomaar weg, maar pas als ik het gevoel heb dat het verantwoord is' Sar moet ze tot elkaar brengen, maar dat lijkt onbegonnen werk. Met het vertrek van Tscheu La Ling als adviseur van de raad van commissarissen verdwijnt een vooruitgeschoven post van Johan Cruijff. Wordt zijn invloed tanen de? En heeft 'De Verlosser' über haupt zin om de boel vlot te trek ken? Met de aanstelling van Leo van Wijk als hoogste baas van het toezichtorgaan lijkt Cruijff een di recte lijn te hebben. Jeugdvrien den waren het. Van Wijk is een zwaargewicht, die zal de chaoti sche realiteit onder ogen moeten zien en zich niet als zetbaas laten gebruiken. oren i DINSDAG 20 OKTOBER 2015 Helemaal klaar met narcisme door Rik Spekenbrink en André Venema Marrit Leenstra. Corendon-baas Atilay Uslu, Koen Verweij en coach Jan van Veen in betere tijden, foto ANP Jan van Veen schaatscoach Hans Wijers. foto Cor Salverius door Daniël Dwarswaard AMSTERDAM. Hans Wijers bevestig de gisteren zijn vertrek als presi dent-commissaris bij Ajax. Oud-KLM-topman Leo van Wijk, jeugdvriend van Johan Cruijff, volgt hem op. Het juiste moment, zegt Wijers. Maar de chaos is toch juist groter dan ooit bij Ajax? Waarom stapt Hans Wijers nu op? De chaos is toch groter dan ooit? Hans Weijers Leo van Wijk, een jeugdvriend van Cruijff, wordt de opvolger van Wijers. Wat betekent dat eigenlijk? CW>rev?t/rJ Internet Security OEKONIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19