met zijn voeten Britse kranten kunnen even niet om Georginio Wijnaldum heen RAVEDMÜR bijdragen aan continuïteit op Europees niveau SPORT 17 Voor Nederlandse clubteams dreigt een bijrol. Om plaatsbewijzen voor Europees voetbal veilig te stellen moeten PSV, Ajax en AZ verrassen. McCLEAN CAUSES STORM Waar het Ne derlands elftal is weggezakt in een poel van ellen de, hebben de clubs uit de eredivi sie de taak de devaluatie van het Nederlandse clubvoetbal te voor komen. De beste graadmeter voor de stand van zaken in internatio naal clubverband is de stand op de UEFA-ranglij st. Via dat over zicht volgt elk jaar een verdict over het aantal ploegen dat per land mag meedoen in de groepsfa- se of voorrondes van de Cham pions League. Het vooruitzicht is belabberd: Nederland verliest snel de vaste Champions League-deel nemer als er geen verrassingen ko men. PSV hoopt zo'n surprise te zijn, dat werd vorig jaar al duidelijk. Al gemeen directeur Toon Gerbrands sprak twaalf maanden geleden de ambitie uit om te overwinteren in het hoofdtoernooi. „Als je in de poule gaat voor plek vier, verlies je alles. Nederlandse clubs werden vaak derde in de groep, dus moet je ambitie hoger liggen. Vandaar dat ik geroepen heb dat we die tweede plek ambiëren. Lukt dat niet en heb je er werkelijk alles aan gedaan, dan kan je jezelf wei nig verwijten. Zonder ambitie kan je de zaak net zo goed sluiten." Gerbrands hoopt ook dat Ajax, FC Groningen en AZ ver komen in de Europa League om de vrije val op de UEF A-ranglijst een halt toe te roepen. „Die ranglijst is wat mij betreft een beetje gebaseerd op de olympische gedachte, waar bij alle medailles opgeteld wor den. Eén Nederlandse club kan het goed doen, maar als de rest niet presteert, zet het weinig zo den aan de dijk. Als de volleybal- ploeg goud haalt op de Olympi sche Spelen en verder niemand an ders, kan je bij de volleybalploeg ook niet vragen waarom de rest het slecht doet." Grote druk Ook dit seizoen loopt het bij de Nederlandse clubs niet best. De vroege uitschakeling van Go Ahead Eagles en Vitesse en de slechte uitgangspositie van FC Groningen betekent dat de druk op PSV, Ajax en AZ groot is. In de huidige jaargang is Nederland in de tussenstand pas 26e op de UEFA-lijst, al kan er de komende maanden nog veel veranderen. PSV begon uitstekend in de Cham pions League, maar Gerbrands was de eerste om de prestatie te gen Manchester United te nuance ren. Door het verlies bij CSKA Moskou is alles weer open. Een punt of zege in Duitsland kan morgen doorslaggevend zijn om de volgende ronde te halen. Het zou een zeldzaamheid zijn: PSV was in 2007 de laatste club die het lukte om de achtste finales in de Champions League te bereiken. PSV heeft een kans die het in de toekomst misschien niet meer zo gemakkelijk krijgt. In het sei zoen 2002-2003 streden nog drie teams uit de eredivisie mee in de acht poules waarin het grote geld van de Europese voetbalbond wordt verdeeld. Dertien seizoe nen later doet alleen de landskam pioen mee. Kan dat volgend jaar nog? De kans is groot dat een titel na komend seizoen niet meer au tomatisch leidt tot deelname aan de Champions League. Uitslagen vervallen na vijfjaar en daardoor dreigt na het Oranje-echec op kor te termijn ook een fiasco voor het Nederlandse clubvoetbal. len ze off the record. Gustafson? Een slimme, intelligente speler. Maar ook eentje met een ge bruiksaanwijzing. In Zweden zocht hij nog een psycholoog op om zijn opvliegende karakter te beteugelen. „Ik raak soms gefrus treerd", zei hij daarover. „Omdat ik graag wil winnen. Maar ik kan me prima beheersen hoor." Giovanni van Bronckhorst had het snel genoeg gezien. Gus tafson bleek op het trainingsveld een versterking voor Feyenoord. De trainer zag bovendien zijn elf tal de eerste weken nog worste len. En greep in. Hij zette Lex Im mers op de tribune en Jens Toornstra op de bank. Inmiddels is de status van Gustafson groeiende. En dat ter wijl er een zware reeks wacht voor Feyenoord. AZ thuis, Ajax thuis voor de beker, ADO Den Haag uit en Ajax thuis in compe titieverband. De Gustafson in de vorm van Heerenveen uit, is hard nodig om in die reeks toe te slaan. „Simon doet geen gekke dingen", zegt ploeggenoot Kra mer, die de assist leverde van de eerste treffer van Gustafson. Dirk Kuyt: „Op de trainingen had iedereen al gezien wat hij in huis heeft", zegt de aanvoerder. „Een paar weken geleden vond de trainer de tijd aangebroken om hem te brengen. Hij overtuig de meteen. Tegen Heerenveen was het de kers op de slagroom. De mensen gaan nog van Simon genieten." NEWCASTLE. Zelfs de meest ver stokte voetbalhaters konden giste ren niet om Georginio Wijnal dum heen. Elke Britse krant be steedde in woord en beeld na drukkelijk aandacht aan de 24-jari- ge middenvelder van Newcastle United. Zijn vier treffers in het duel met Norwich City (6-2) wer den bijgezet in de eregalerij van de Premier League. Dat lang niet iedereen wist wie de Nederlan der was, kwam soms op pijnlijk eerlijke wijze naar voren. Een internetredacteur van boule vardkrant The Mirror kende geen enkele schaamte. Om de lezer een handvat te bieden bij het lezen van het sportkatern stelde hij een lijst samen met dingen die 'u moet weten over Wijnaldum'. Stapsgewijs werd de speler geïn troduceerd aan de vele mensen die zich volgens de auteur moe ten hebben afgevraagd: 'Wie is die verdraaide man, toch?' Minder schreeuwerige publicaties zetten hoger in. 'De Nederlander biedt het middenveld van New castle het scorend vermogen dat ontbrak sinds wijlen Gary Speed achter Alan Shearer op jacht was in het swingende elftal van Sir Bobby Charlton in het begin van het nieuwe millennium', jubelde The Daily Telegraph. ARSENAL WARNING DINSDAG 20 OKTOBER 2015 PSV wil een Nederlands lichtpunt zijn in barre tijden door Rik Elfrink iiMia BÈ-iËmÈ Luciano Narsingh scoorde tegen Manchester United de winnende treffer voor PSV en bezorgde daarmee het Neder lands clubvoetbal kostbare punten, foto Pim Ras door Geert Langendorff '^Baggies star refuses again to wear poppy kif Twitter abuse ffiFA probe into bust-up flft 0uW>^ Georginio Wijnaldum gisteren op de cover van The Sun.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17